Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców art. 15zzb

 Odpowiedzi aktualne na dzień 06.10.2020 r.

Pytanie 3.1.: Czy w przypadku gdy pracownikiem jest student, zatrudniony na umowę zlecenie, może on być objęty wsparciem w ramach art.15 zzb?
Odpowiedź:
Może, z tym, że dofinansowaniu podlegać będzie w tym przypadku jedynie część wynagrodzenia studenta. Powyższe wynika z faktu, iż nie podlegają ubezpieczeniom społecznym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli osoby te są uczniami szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami – do ukończenia 26 lat. Zasady tej nie stosuje się do osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej.

Pytanie 3.2. Czy będzie możliwe łączenie wsparcia pracodawców zgodnie z art. 15 zza, art. 15 zzb oraz art. 15 zzc ustawy z równoległą realizacją umów z urzędem pracy w ramach instrumentów rynku pracy zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (np. doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy, prace interwencyjne, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia, przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej)?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb ust. 12 ustawy COVID-19 przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Powyższe oznacza, że przedsiębiorca może się ubiegać o inne formy wsparcia przewidziane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instrukcjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1478, z późn. zm.) i je otrzymać w części, w której nie pokrywa się ono z ww. dofinasowaniem.
W praktyce będzie to oznaczało, że pracodawca nie może otrzymać np.:
- refundacji, której mowa w art. 51a ust. 1 ustawy,
- refundacji część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych,
- pokrycia kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne refundowanych pracodawcy, o których mowa w art. 47 ustawy,
- refundacji pracodawcy kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia podejmujących pierwszą pracę, o których mowa w art. 60c ustawy,
- pokrycia kosztów dofinansowania wynagrodzenia zatrudnionego bezrobotnego powyżej 50 roku życia, o którym mowa w art. 60d ustawy,
- refundacji pracodawcy, w ramach bonu zatrudnieniowego, części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 66m ust. 7 ustawy.
W przypadku pożyczki, o której mowa w art. 15zzd ww. ustawy COVID-19, ustawa ta nie zawiera ograniczenia. Wobec powyższego mikroprzedsiebiorca, który otrzymał pożyczkę, może ubiegać się o wszystkie formy wsparcia przewidziane w ustawie o promocji zatrudnienia (…).

Pytanie 3.3.: Czy ustawa umożliwia łączenie formy wsparcia, o której mowa w art. 15zzd z formą wskazaną w art. 15zzb?
Odpowiedź:
Pożyczka (art. 15zzd) docelowo może być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Dofinansowanie w art. 15zzb jest wsparciem z przeznaczeniem na części kosztów wynagrodzeń pracowników. Zatem o ile pożyczka, nie została przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników, te dwa instrumenty nie wykluczają się.

Pytanie 3.4.: Czy dofinansowanie o którym mowa w art. 15zzb i 15zzc (oraz pożyczka 15 zzd) może być przyznana przedsiębiorcy, który uzyska zwolnienie ze składek ZUS, o którym mowa w art. 31zo ustawy?
Odpowiedź:
Tak, te instrumenty nie wykluczają się. Uzyskanie zwolnienia w ZUS np. w okresie od marca do maja (art. 31zo) nie wyklucza skorzystania ze wsparcia w ramach art. 15zzb zarówno w tym samym okresie czasu, jak i w innych trzech miesiącach, na tych samych pracowników.
Przykład 1. W sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek odprowadzanych do ZUS w okresie marzec – maj, w tym samym czasie i na tych samych pracowników, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne, może natomiast otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
Przykład 2. W sytuacji gdy przedsiębiorca w okresie marzec-maj skorzystał wyłącznie ze wsparcia w ramach art. 31zo, składając pierwszy wniosek o dofinansowanie w ramach art. 15zzb na tych samych pracowników np. za miesiące wrzesień – listopad, otrzyma zarówno dofinansowanie do wynagrodzenia jak i do składek.
Odpowiedź dotycząca art. 15zzc znajduje się w części 2, a art. 15zzd w części 1.

Pytanie 3.5.: Czy do każdego pracownika objętego dofinansowaniem należy podać dokładną kwotę jego wynagrodzenia w miesiącu składania wniosku, w poprzednim, czy także za kolejne miesiące?
Odpowiedź:
Tak. W odniesieniu do każdego z pracowników, objętych wnioskiem o dofinansowanie w ramach instrumentu dostępnego na podstawie art. 15zzb wymagane jest podanie dokładnej kwoty jego wynagrodzenia brutto według stanu na ostatni dzień miesiąca, za który dofinansowanie jest wypłacane. Zatem jeżeli przedsiębiorca składa wniosek w kwietniu, to powinien w załączonym do niego kalkulatorze wskazać wartość wynagrodzenia brutto, która zostanie wypłacona pracownikowi za miesiąc kwiecień.

Pytanie 3.6.: Klientka posiada firmę - 20 osób, chce skorzystać z dofinansowania do pensji. Czy o to dofinansowanie ma się starać dla wszystkich pracowników? Klientka chce zwolnić 2 osoby, czy może wnioskować o dofinansowanie dla pozostałych 18? Czy ma nie zwalniać tych 2 osób i wnioskować o dofinansowanie dla wszystkich? Czy klientka może starać się o dofinansowanie np. dla 19 osób, a 1 zmniejszyć etat i również wnioskować o dofinansowanie?
Odpowiedź:
Jeśli przedsiębiorca spełnia warunki określone w art. 15zzb ustawy to może złożyć wniosek o dofinansowanie dla wszystkich pracowników, jeśli zwolni część załogi wówczas może wystąpić z wnioskiem na pozostałą część. Nie ma znaczenia wysokość etatu.

Pytanie 3.7. Czy dofinansowanie, o którym mowa w art. 15 zzb, 15 zzc może być przyznane wnioskodawcy, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami?
Odpowiedź:
Aby ubiegać się o wsparcie w art. 15zzb przedsiębiorca musi mieć aktywną działalność gospodarczą i zatrudniać pracowników. Dodatkowo okres, który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów (zarówno w 2020 r. jak i 2019 r.), musi być w czasie, gdy działalność była aktywna.
Wyjaśnienie:
W przypadku art. 15zzb przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową, przez okres dofinansowania. Zatem działalność nie może być zawieszona. Wynika to bezpośrednio z artykułu;
Celem tego instrumentu jest zniwelowanie skutków covid-19, jeśli działalność była zawieszona (w okresie wykorzystanym do obliczenia spadku obrotów), spadek obrotów nie mógł nastąpić w wyniku covid-19. Dodatkowo należy zauważyć, że w przypadku przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników gdy zawiesi on działalność gospodarczą będzie musiał rozwiązać umowę o pracę z tymi pracownikami.
Odpowiedź dotycząca art. 15zzc znajduje się w części 2.

Pytanie 3.8.: Czy dofinansowanie, o którym mowa w art. 15 zzb może być przyznane przedsiębiorcy, którego pracownicy przebywają na bezpłatnych urlopach.
Odpowiedź:
Dofinansowanie, o którym mowa w artykule 15zzb nie może być przyznane przedsiębiorcy, którego pracownicy przebywają na bezpłatnych urlopach. Celem dofinansowania jest koszt części wynagrodzeń i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, według stanu na ostatni dzień miesiąca, za który dofinansowanie jest wypłacane. Jak wynika z art. 174 § 2 k.p., okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Dodatkowo okres urlopu bezpłatnego stanowi przerwę w realizacji obowiązków i praw pracowniczych u pracodawcy. W konsekwencji należy przyjąć, że pracodawca nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne za takiego pracownika w czasie, gdy ten przebywa na urlopie bezpłatnym.

Pytanie 3.9.: Firma transportowa zatrudnia aktualnie około 100 pracowników. W obecnej sytuacji firma odnotowała spadek obrotów. Pytanie jest następujące, czy jeżeli rok temu firma zatrudniała znacznie mniej osób i jej obroty były na podobnym poziomie jak w chwili obecnej przy znacznie większej liczbie osób podczas epidemii koronawirusa to jak wykazać spadek obrotu z ostatnich miesięcy w porównaniu do roku 2019? Firma chciałaby się ubiegać o dofinansowanie do pensji pracowników. Chodzi konkretnie o wykaz obrotów w ujęciu ilościowym. Firma ponadto miała znaczeni mniej ciężarówek w roku 2019 niż w roku 2020.
Odpowiedź:
Aby przedsiębiorca uzyskał dofinansowanie spadek obrotów musi wynosić co najmniej 30%. Spadek należy policzyć w następujący sposób: PROCENTOWY SPADEK OBROTÓW W 2020R. W PORÓWNANIU DO 2019 R.(spadek obrotów należy obliczyć wg wzoru: (x-y)/y∗100gdzie: x oznacza sumę łącznych obrotów w okresie 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2020 r., oznacza sumę łącznych obrotów w okresie analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2019 r.

Pytanie 3.10.: Jaka powinna być wpisana data we wniosku o udzieleniu dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników w części C - data wejścia w życie ustawy – zgodnie z opisem czy data złożenia wniosku po ogłoszeniu naboru?
Odpowiedź:
W części C wniosku należy podać miesiąc złożenia wniosku oraz datę, od której liczony jest spadek obrotów gospodarczych, nie wcześniejszą niż 1 stycznia 2020 r.

Pytanie 3.11.: Czy dofinansowanie wynagrodzeń w ramach tarczy antykryzysowej należy się pracodawcy, który zatrudnia obecnie pracowników, jednakże pracownicy przebywają na zasiłku opiekuńczym wypłacanym przez ZUS bądź na zwolnieniu chorobowym wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego?
Odpowiedź:
Nie. Dofinansowanie może być przyznane, jeżeli w danym miesiącu jest ono faktycznie wypłacane przez przedsiębiorcę. Jeżeli płatność przejął ZUS i przedsiębiorca nie ponosi faktycznie kosztów, to nie może otrzymać dofinansowania.

Pytanie 3.12: Czy wśród pracowników objętych dofinansowaniem ujmować pracowników sprawujących aktualnie opiekę nad dzieckiem do lat 8?
Odpowiedź:
Nie. Dofinansowanie może być przyznane, jeżeli w danym miesiącu jest ono faktycznie wypłacane przez przedsiębiorcę. Jeżeli płatność przejął ZUS i przedsiębiorca nie ponosi faktycznie kosztów, to nie może otrzymać dofinansowania.

Pytanie 3.13: Jak prawidłowo określić status mikroprzedsiębiorcy i stan zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 7 ust. 3. Prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3 (definicja mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy), określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Ta zasada stosuje się więc do weryfikacji, czy podmiot jest mikroprzedsiębiorcą.

Pytanie 3.14: Czy firma która rozpoczęła działalność we wrześniu 2019 może otrzymać dofinansowanie wynagrodzeń za kwiecień-czerwiec 2020?
Odpowiedź:
Nie. Należy przyjąć, że przedsiębiorca starający się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, oraz dofinansowanie dla samozatrudnionych, powinien prowadzić swoją działalność przez co najmniej 14 miesięcy licząc na dzień złożenia wniosku. Tak, aby przedsiębiorca mógł wykazać spadek obrotów (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego (np. luty i marzec 2020 do lutego i marca 2019).

Pytanie 3.15: Czy o dofinansowanie wynagrodzeń może ubiegać się także Zakład Aktywności Zawodowej, którego organizatorem jest powiat i posiada on status samorządowego zakładu budżetowego zatrudniającego pracowników na poziomie średniego przedsiębiorstwa?
Odpowiedź:
O dofinansowanie może ubiegać się mikro, mały lub średni przedsiębiorca.
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Z kolei za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. A pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i należy je rozumieć jako zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. Zgodnie zaś z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej działalność wykraczająca poza zadania o charakterze użyteczności publicznej nie może być prowadzona w formie samorządowego zakładu budżetowego. Z kolei w świetle art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych samorządowy zakład budżetowy wpłaca do budżetu jednostki samorządu terytorialnego nadwyżkę środków obrotowych, ustaloną na koniec okresu sprawozdawczego, chyba że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego postanowi inaczej. W związku z tym, że samorządowy zakład budżetowy wykonuje wyłącznie zadania z zakresu użyteczności publicznej, a jego celem nie jest uzyskiwanie zysku, lecz zaspokajanie potrzeb o charakterze powszechnym (uzyskiwane przychody służą pokryciu kosztów działalności), to nie wykonuje on działalności gospodarczej, a tym samym nie jest przedsiębiorcą na gruncie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Pytanie 3.16: Czy z dofinansowania może skorzystać przedsiębiorca, który zatrudnia jedną osobę na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego?
Odpowiedź:
W sytuacji gdy przedsiębiorca zatrudnia na umowę o pracę osobę młodocianą w celu przygotowania zawodowego, może on skorzystać z dofinansowania do części kosztów wynagrodzenia i należnych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne na tego pracownika, w ramach art. 15zzb, pod warunkiem jednak, że to stanowisko pracy nie jest refundowane ze środków publicznych. Przedsiębiorca ten nie może natomiast skorzystać z dofinansowania w ramach art. 15zzc ponieważ jest to dofinansowanie dla osób fizycznych niezatrudniających pracowników.

Pytanie 3.17: Czy do stanu zatrudnienia wlicza się osoby przebywające na urlopach macierzyńskich?
Odpowiedź:
Nie. Zgodnie z art. 7 ust. 3. Prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3 (definicja mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy), określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Pytanie 3.18: Proszę o doprecyzowanie kwoty dofinansowania jaką mogą otrzymać przedsiębiorcy za zatrudnionych pracowników (50% kwoty minimalnego wynagrodzenia + 50 % składek na ubezpieczenie społeczne, czy 50% kwoty minimalnego wynagrodzenie + 100% składek na ubezpieczenie społeczne)?
Odpowiedź:
Kwota składek odnosi się do części dofinansowanego wynagrodzenia, czyli jeżeli finansowane jest 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to refundacja składek dotyczy tych 50%.
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wysokości spadku obrotów gospodarczych. W przypadku gdy spadek ten wyniósł np. co najmniej 30%, wówczas dofinansowanie może zostać przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika Dofinansowanie w tej wysokości dotyczy wynagrodzenia i składek.

Pytanie 3.19: Jaki jest termin wypłaty pierwszego świadczenia w przypadku form art. 15zzb, 15zzc oraz 15zze?
Odpowiedź:
Dofinansowanie w ramach art. 15zzb wypłacane jest w okresach miesięcznych, na podstawie danych dołączonych do wniosku, w których mowa w ust. 10, pkt. 5 i 6 ww. artykułu i powinno zostać wypłacone niezwłocznie, zgodnie z miesiącem za które zostało przyznane i niezwłocznie za każdy kolejny miesiąc wedle umowy z danym przedsiębiorcą.
Odpowiedź dotycząca art. 15zzc znajduje się w części 2, a art. 15zze w części 4.

Pytanie 3.20: Jak obliczyć spadek obrotów w przypadku gdy firma funkcjonuje krócej niż rok? Warunkiem uzyskania wsparcia jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumianego jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim.
Odpowiedź:
Okres, który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów (zarówno w 2020 r. jak i 2019 r.), musi być w czasie, gdy działalność była aktywna.
Możliwość przyznania, a co za tym idzie - także dostępna wysokość wsparcia, oferowanego przedsiębiorcom w ramach art. 15 zzb "specustawy" - zgodnie z wolą ustawodawcy, opiera się na stwierdzeniu poziomu spadku obrotów u danego przedsiębiorcy (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego (np. luty i marzec 2019 do lutego i marca 2020). Należy zatem przyjąć, że przedsiębiorca, starający się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, powinien prowadzić swoją działalność przez co najmniej 14 miesięcy licząc na dzień złożenia wniosku. W innym przypadku bowiem nie będzie mógł przyjąć wymaganych okresów referencyjnych.

Pytanie 3.21: Jak należy rozumieć zapis mówiący o tym, że przedsiębiorca „nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych"?
Odpowiedź:
Zapis mówiący o „tych samych kosztach" należy odnieść wprost do celu, na który przedsiębiorca może przeznaczyć dane wsparcie. Na przykład przedsiębiorca może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników (…) w ramach instrumentu z art. 15zzb i pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy, lecz z zastrzeżeniem, że koszty pożyczki nie mogą posłużyć do pokrycia kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od nich składek.

Pytanie 3.22.: "Jeśli przy dofinansowaniu z art. 15 zzb pracownik zwolni się sam lub zostanie zwolniony dyscyplinarnie, czy przedsiębiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie na tę osobę czy za wszystkie, bo nie utrzymał pracownika w zatrudnieniu? Czy powinien złożyć wyjaśnienia tej sytuacji czy ewentualnie uzupełnić stan zatrudnienia innym pracownikiem?" Co w sytuacji gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpi za porozumieniem stron ?
W ramach instrumentu z art. 15zzb w sytuacji gdy pracownik zwolni się sam z pracy lub zostanie zwolniony dyscyplinarnie przedsiębiorca ma obowiązek poinformować PUP o zaistniałej sytuacji w terminie 7 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o jej wystąpieniu. Gdy zmiana danych wpływa na wysokość dofinansowania powiatowy urząd pracy ustala wysokość następnej transzy z uwzględnieniem zmian zgłoszonych przez pracodawcę. Przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać dofinansowania za pozostałych pracowników objętych umową.
W ramach tej formy wsparcia nie ma obowiązku uzupełniania stanu zatrudnienia, niemniej jednak gdy przedsiębiorca zdecyduje się zatrudnić pracownika na miejsce osoby, która wypowiedziała umowę o pracę, została zwolniona na podstawie art. 52 k.p. lub wygasł jej stosunek pracy, wówczas przedsiębiorca nie musi zwracać do urzędu pracy otrzymanego dofinansowania (art. 15zzb ust 9a).
Natomiast w sytuacji, w której to pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z pracownikiem ale również gdy umowa o pracę zostaje rozwiązana za porozumieniem stron, pracodawca ma obowiązek (zgodnie z art. 15zzb ust. 8 i 9) zwrócić dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty, niezależnie od faktu, czy zatrudnił inna osobę na miejsce osoby zwolnionej.

Pytanie 3.23:. Czy dofinansowanie w ramach EFS, będzie wypłacane także za pracodawcę, zatrudniającego min. 1 osobę, który ma także stałe wynagrodzenie prowadząc firmę?
Odpowiedź:
Tak (uwaga - art. 15zzb. dotyczy przedsiębiorców).

Pytanie 3.24: Co należy rozumieć przez pojęcie „może być przyznane w wysokości.. "? Czy Starosta sam może podjąć decyzję o wysokości dofinansowania? Jeżeli tak to jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości dofinansowania i czy powinno się w takiej sytuacji wprowadzić wewnętrzne regulaminy?
Odpowiedź:
Urząd pracy może przyznać dofinansowanie na podstawie zawartej umowy, w oparciu o formalny wniosek, ale nie jest nim związany. Umowa o dofinansowanie może więc nie uwzględniać w całości wniosku, a nawet rozpatrzyć go negatywnie. Przepisy ustawy o COVID -19, w razie negatywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie, nie przewidują możliwości złożenia odwołania. Należy mieć na uwadze, że to wyłącznie urząd pracy, mając na względzie przepisy ustawy o COVID-19 i wypełniony przez przedsiębiorcę wniosek rozpatruje go, a po jego pozytywnym rozparzeniu zawiera umowę o dofinansowanie. Wysokość kwoty dofinansowania jest uzależniona od wysokości spadku obrotów i jest obliczana po uzupełnieniu wymaganych danych w kalkulatorze.

Pytanie 3.25: Przepisy specustawy z mocy prawa umożliwiają cudzoziemcom dłuższe wykonywanie pracy w oparciu o posiadane zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, jeżeli uprawnienia z nich wynikające kończyłyby się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (art. 15zzq ww. specustawy). Analogicznie z mocy prawa przedłużeniu ulega ważność dokumentów pobytowych (art. 15z i 15zd ww. ustawy). Czy jest możliwość dofinansowania do wynagrodzeń (art.15zzb oraz 15d specustawy) zatrudnionych legalnie cudzoziemców? Wielu przedsiębiorców pyta o taką możliwość.
Odpowiedź:
Tak. W ustawie nie ma wskazania obywatelstwa pracownika, na którego wynagrodzenie przedsiębiorca może wnioskować o dofinansowanie.

Pytanie 3.26: Czy przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie lub refundację z Urzędu Pracy, na którym ciąży obowiązek zwrotu otrzymanego od tutejszego Urzędu wsparcia, czyli jest naszym dłużnikiem, może otrzymać środki finansowe wynikające z art.15zzb - 15zze?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie lub refundację z Urzędu Pracy oraz ciąży obowiązek zwrotu otrzymanego od tutejszego Urzędu wsparcia, może otrzymać środki finansowe wynikające z art.15zzb - 15zze. Przepisy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) nie uzależniają przyznania ww. wsparcia od wcześniejszego wywiązania się z zobowiązań wobec urzędu. Nie mniej jednak, niewywiązanie się przez pracodawcę / przedsiębiorcę ze wcześniejszego zobowiązania wobec urzędu pracy może budzić wątpliwość dotyczącą racjonalności wydatkowania środków publicznych. Ostateczną decyzję podejmuje w tej kwestii starosta.

Pytanie 3.27: Jak należy wyliczyć spadek obrotów przedsiębiorstwa / spółdzielni, które prowadzą kilka odrębnych gałęzi produkcji. Co w przypadku kiedy spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 dotyczy tylko jednej z gałęzi produkcji, a pracowników nie można, ze względu na specyfikę zadań, przesunąć do realizacji innych prac. Czy taki pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych tylko w tej gałęzi, która została dotknięta spadkiem obrotów w związku z wystąpienia COVID-19"?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb ustawy o Covid-19 przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca decyduje których pracowników chce objąć dofinansowaniem i wykazuje ich we wniosku. Warunkiem uzyskania wsparcia jest również wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym o kolejno 30, 50 lub 80% . Spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrany okres powinien mieścić się w ramach czasowych: od 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku. Różnorodna działalność gospodarcza ( pod względem wpisanych w CEIDG kodów PKD) jest traktowana jako całość, co oznacza, że przedsiębiorca/ spółdzielnia spadek obrotów wylicza uwzględniając obroty całej działalności.

Pytanie 3.28: Czy Powiatowy Urząd Pracy jest zobowiązany weryfikować oświadczenia składane przez pracodawcę/ przedsiębiorcę we wniosku o formy ustawy COVID-19 np. poprzez wywołanie usługi U7?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zze3. 1 ustawy z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw Powiatowy urząd pracy może pozyskiwać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy, w postaci elektronicznej, dane zgromadzone na koncie płatnika składek lub koncie ubezpieczonego, o których mowa w art. 50 ust. 14– 16 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w celu ustalenia okoliczności, o których mowa w art. 15zzb ust. 8, ust. 10 pkt 3, 5 i 6 oraz ust. 12, art. 15zzc ust. 6, ust. 8 pkt 3 i ust. 10, art. 15zze ust. 7, ust. 9 pkt 2–4 i ust. 11 oraz art. 15zee2 ust. 6, ust. 8 pkt 1–3 i ust. 10. (…).
3. Publiczne służby zatrudnienia w celu realizacji zadań ustawowych mogą pozyskiwać w postaci elektronicznej, w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy, informacje przetwarzane w Krajowym Rejestrze Sądowym, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności.

Pytanie 3.29: Porównanie okresów z roku bieżącego z analogicznym okresem roku minionego jeśli obejmuje on luty (np. 1 luty – 31 marca), z uwagi na to, że w bieżącym roku luty liczy 29 dni, obejmu różne liczby dni (różnica o 1 dzień). Dla 2019 roku ten okres to 59 dni, a dla 2020 roku to 60 dni. Czy wobec dla porównania analogicznych okresów jego ramy należy określić datami dziennymi (jak wyżej w przykładzie) czy też wskazać daty dla konkretnej liczby 59 dni (np. dla roku 2019 byłyby by daty 1 luty – 31 marca, a analogiczny okres dla 2020 roku obejmowałby daty 1 luty 30 marca)?
Odpowiedź:
Warunkiem uzyskania wsparcia w zakresie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrany okres powinien mieścić się w ramach czasowych: od 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku. Miesiąc może być rozumiany jako 30 kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych, jeśli wybrany dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego. Jeżeli okres porównawczy rozpoczyna się w innym dniu niż początek miesiąca kalendarzowego, to należy od tego dnia cofając się o 60 dni kalendarzowych obliczyć początek tego okresu. Zarówno w 2019 r. jak i w 2020 r. należy liczyć 60 dni kalendarzowych.

Pytanie 3.30: Czy komornik, który nie jest uznawany za przedsiębiorcę, może skorzystać z instrumentów wprowadzonych ustawą antykryzysową?
Odpowiedź:
W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców komornik sądowy nie jest przedsiębiorcą, w związku z powyższym nie może skorzystać z instrumentów wsparcia w ramach art. 15zzb-15zzd. Komornik jest osobą fizyczną, która prowadzi zorganizowaną działalność w ramach utworzonej przez niego kancelarii i jest to działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły, a zarobki są uzależnione od aktywności i efektywności danego komornika, jednakże wpisanie komornika do rejestru REGON nie stanowi podstawy do uznania, że wypełnia on znamiona przedsiębiorcy.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym oraz podlega nadzorowi sądu oraz nadzorowi odpowiedzialnemu prezesa sądu rejonowego, przy którym działa. Należy również nadmienić, że w myśl art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, komornik nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej, jak również nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Pytanie 3.31: Czy spółka cywilna może wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w ramach art. 15 zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.)?
Odpowiedź:
Zgodnie z ustawą prawo przedsiębiorców, przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna. Natomiast przedsiębiorcą jest każdy wspólnik spółki cywilnej. Wspólnicy spółki cywilnej w przypadku zatrudniania pracowników, występują jako zbiorowy pracodawca. W związku z powyższym z wnioskiem o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, powinien wystąpić uprawniony wspólnik (lub wspólnicy) do reprezentowania ww. pracodawcy zbiorowego.

Pytanie 3.32: Co w sytuacji, w której przedsiębiora złożył wniosek o pomoc w ramach art. 15zzb ustawy o szczególnych rozwiązaniach (…) i jeszcze przed jego rozpatrzeniem przez urząd pracy wypłacił już wynagrodzenia swoim pracownikom? Czy w takiej sytuacji urząd pracy powinien udzielić wsparcia w ramach ww. instrumentu, mając na uwadze, że będzie to de facto refundacja, a nie dofinansowanie?
Odpowiedź:
Wejście w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695), wprowadziło zmianę w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach (…), w części dot. realizacji wsparcia w ramach dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, o którym w art. 15zzb ust. 1 ww. ustawy. W części odnoszącej się do ww. pomocy zmiana spowodowała, że przedsiębiorcy przyznaje się dofinansowanie od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Oznacza to, że w części przypadków, szczególnie na przełomie miesięcy, urzędy pracy mogą mieć do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorca złożył/złoży wniosek o dofinansowanie, i w trakcie jego rozpatrywania przez urząd pracy (co może ze względu na dużą liczbę wniosków potrwać dzień/dwa lub więcej) wypłacił/wypłaci pracownikom wynagrodzenia (o dofinansowanie których wnioskował/wnioskuje). Skutkiem takiej sekwencji zdarzeń jest/będzie to, że dofinansowanie de facto stało/stanie się refundacją ponieważ zostało/zostanie wypłacane przez urząd pracy już po zrealizowaniu przez przedsiębiorcę wypłat wynagrodzeń.
Wystąpienie sytuacji, w której przedsiębiorca dokonał/dokona wypłaty wynagrodzeń jeszcze przed rozpatrzeniem przez urząd pracy wniosku o dofinansowanie w ramach art. 15zzb ustawy o szczególnych rozwiązaniach (…), nie może stanowić dla urzędu pracy przesłanki do negatywnego rozstrzygnięcia w zakresie udzielenia ww. wsparcia. Przedsiębiorca ma w takiej sytuacji również prawo do uzyskania pomocy w ramach art. 15zzb ww. ustawy.

Pytanie 3.33: Czy przedsiębiorca może skorzystać jednocześnie z instrumentów w ramach art. 15zzc i art. 15zzb?
Odpowiedź:
W instrumencie 15zzc - dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracownika. Za pracownika uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy. Zatem jeśli dany przedsiębiorca nawiązał umowę cywilnoprawną, ze zleceniobiorcą (tzw. umowa zlecenie) - nie jest traktowana w tym instrumencie jako zatrudnienie.
Jednocześnie według art. 15zzb, ten sam zleceniobiorca może zostać wykazany w zatrudnieniu, jeśli przedsiębiorca chciałby ubiegać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Zatem jeśli zachodzą ww. okoliczności, przedsiębiorca może ubiegać się zarówno o wsparcie w ramach art. 15zzb i 15zzc, o ile spełnia wszelkie wymogi tych instrumentów, z zaznaczeniem, że środki te nie mogą zostać przeznaczone na ten sam cel.

Pytanie 3.34: W jaki sposób firmy, które wykazują straty mogą porównać okresy i wykazać spadek obrotów?
Odpowiedź: Komplet dokumentów (zamieszczony m.in. na https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza ) zawiera Załącznik nr 2 do Wniosku - Wykaz pracowników, który zawiera imienną listę pracowników objętych Umową oraz 3 kalkulatory: przy pomocy jednego kalkulatorów przedsiębiorca wpisując wysokość obrotów w swojej firmie oblicza procentowy spadek obrotów oraz procentową wysokość dofinansowania.
Obliczenie spadku obrotów dokonujemy według algorytmu: (x-y)/y*100
gdzie:
X = suma łącznych obrotów w okresie 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2020 r.
Y = suma łącznych obrotów w okresie analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2019 r.
Wynik, to procentowy spadek obrotów w 2020 r. Aby przedsiębiorca uzyskał dofinansowanie z art. 15zzb spadek obrotów musi wynosić co najmniej 30%.

Pytanie 3.35: Czy w ramach dofinansowania wynagrodzeń pracowników przedsiębiorcom ze środków RPO można dofinansować wynagrodzenie mężczyzny z wykształceniem wyższym lub policealnym/ Pomaturalnym mającego kwalifikacje. W naszych umowach – kujawsko-pomorskie te osoby niespełniające definicji uczestnika projektu są wyłączone. Pytanie wynika z tego że w pierwszej edycji RPO bieżącego okresu finansowania takie osoby mogły być finansowane.
Odpowiedź:
W ramach RPO można dofinansować wynagrodzenie mężczyzn z wykształceniem wyższym lub policealnym/pomaturalnym mających kwalifikacje. Te warunki nie będą mieć zastosowania do osób pracujących, a takie są grupą docelową instrumentu dofinansowań do wynagrodzenia. (odpowiedź konsultowana z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej)

Pytanie 3.36. Małe i średnie firmy. 1. Czy można złożyć wniosek o dofinansowanie, jeżeli spadek dochodów będzie dopiero po kwietniu czy maju?
2. Jak należy policzyć spadek obrotów, jeżeli w jednym miesiącu spadek obrotów wynosi 30%, a w kolejnym 80%? Czy trzeba w takim razie wnioskować 2 razy (np. z rozbiciem dofinansowania)?
3. W jaki sposób powinno się liczyć wynagrodzenie, jeżeli nie jest to stawka godzinowa, czy miesięczna, a np. wynagrodzenie za usługę (np. wynagrodzenie za jednego pacjenta)?

Odpowiedź: Ad. 1. Jeśli spadek obrotów miał miejsce w kwietniu to przedsiębiorca może złożyć Wniosek w maju a przy obliczaniu spadku obrotu uwzględnić dane z marca i kwietnia. Natomiast jeśli spadek obrotów nastąpi w maju to postępujemy analogicznie jak poprzednio czyli Wniosek może zostać złożony w czerwcu natomiast do obliczenia spadku obrotów będą brane pod uwagę dane z kwietnia i maja
Ad. 2 Spadek obrotów należy obliczyć wg wzoru: (x-y)/y∗100gdzie: x oznacza sumę łącznych obrotów w okresie 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2020 r., y oznacza sumę łącznych obrotów w okresie analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2019 r. Aby Przedsiębiorca uzyskał dofinansowanie z art. 15zzb ustawy spadek obrotów musi wynosić co najmniej 30%.
Ad. 3 Wynagrodzenie, które podlega dofinansowaniu w ramach przepisów zawartych w art. 15zzb ustawy (tj. dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne) to kwota brutto jaką pracodawca zobowiązał się wypłacać pracownikowi w umowie (o której mowa w ust. 1 przytoczonego powyżej artykułu ustawy).

Pytanie 3.37. Mikrofirma. Czy można skorzystać z różnych form dofinansowania do pensji pracowników, np. najpierw złożyć wniosek o dofinansowanie do pensji pracowników z powodu przestoju ekonomicznego, a potem przejść na dofinansowanie do pensji pracowników w przypadku spadku obrotów firmy o co najmniej 80 procent?
Odpowiedź:
Dopuszczalne jest także skorzystanie zarówno z dofinansowania wynagrodzeń pracowników w ramach instrumentu z FGŚP i w ramach art. 15zzb, ale jedynie pod warunkiem, że nie będzie ono dotyczyło tych samych pracowników, w tym samym okresie.
Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie z FGŚP (art. 15g) może skorzystać również z pomocy w ramach art. 15zzb. Może jednocześnie w tym samym czasie złożyć wnioski o dofinansowanie w WUP i PUP ale pod warunkiem, że nie będą one dotyczyły tych samych pracowników. W sytuacji kiedy przedsiębiorca chce otrzymać dofinansowanie na tych samych pracowników zarówno z PUP i WUP może skorzystać z obu instrumentów wsparcia pod warunkiem, że łączny okres dofinansowania (z art.15g i 15zzb ) nie przekroczy okresu 3 miesięcy np. przedsiębiorca złożył wniosek do PUP na okres 2 miesięcy dofinansowania (w ramach art. 15zzb), a po zakończeniu okresu dofinansowania może ubiegać się w WUP na 1 miesiąc dofinansowania (w ramach art. 15g). Natomiast nie ma możliwości zrezygnowania z przyznanego wsparcia w trakcie danego miesiąca, ponieważ dofinansowanie jest przyznawane na okres pełnych miesięcy. W sytuacji kiedy przedsiębiorca złożył wniosek o dofinansowanie w WUP lub PUP i nie wykorzystał pełnego przyznanego wsparcia, po okresie dofinansowania rozlicza się z wydatkowanych środków i zwraca do urzędu pracy niewykorzystaną część.

Pytanie 3.38: Czy pracownicy w mikroprzedsiębiorstwie również mogą korzystać z pomocy Tarczy Antykryzysowej jeżeli od zeszłego roku są na urlopie wychowawczym?
Odpowiedź:
W ramach art. 15zzb to przedsiębiorca otrzymuje dofinansowanie do faktycznych kosztów wynagrodzenia i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych pracowników, a jeśli ich nie ponosi nie może otrzymać dofinansowania w ramach art. 15zzb.

Pytanie 3.39: Przedsiębiorca zatrudnia 2 osoby na pełny etat, od 15.03 nie ma żadnych wpływów. Na koniec III kw. zalegała z płatnością VAT, który został opłacony z 10-cio dniowym opóźnieniem wraz z odsetkami i pytania brzmi: czy może ubiegać się o dopłaty do wynagrodzeń czy to opóźnienie dyskwalifikuje?
We wniosku przedsiębiorca oświadcza o nie zaleganiu z uregulowaniem zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r. Jeśli przedsiębiorca nie ma ww. zaległości może ubiegać się o świadczenie. Warunek nie zalegania uznajemy za spełniony również wtedy, gdy na dzień składania wniosku przedsiębiorca nie posiada zaległości, mimo że posiadał je wcześniej i zostały one uregulowane.

Pytanie 3.40:. Jak ujmować osoby przebywające na zasiłku chorobowym płatnym ze strony Pracodawcy ?
Odpowiedź:
W tej sytuacji Przedsiębiorca ujmuje tego pracownika/ów we Wniosku i po zakończonym okresie dofinansowania, przy końcowym rozliczeniu (zgodnie z § 3 Umowy), zwraca do Urzędu Pracy środki nienależnie pobrane.

Pytanie 3.41: Co w sytuacji gdy Przedsiębiorca ma problem z wyliczeniem wynagrodzenia (np. dla pracy w systemie akordowym) ?
Odpowiedź:
W tej sytuacji sugerujemy Przedsiębiorcy skorzystanie z opcji składania wniosku co miesiąc – może to ułatwić kalkulację wysokości wynagrodzeń pracowników (kalkulacja będzie wówczas dotyczyła jednego miesiąca, a nie od razu trzech). W przypadku trudności z dokładnym wyliczeniem wysokości wynagrodzenia za wnioskowany okres, Przedsiębiorca może wskazać maksymalną wysokość przewidywanego wynagrodzenia, o które wnioskuje, a po zakończonym okresie dofinansowania, przy końcowym rozliczeniu (zgodnie z § 3 Umowy), zwrócić do Urzędu Pracy środki nienależnie pobrane.

Pytanie 3.42: Czy mogę starać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników będących na wymiarze czasu pracy pół etatu oraz niższych ?
Odpowiedź:
Tak, Przedsiębiorca może również składać wniosek gdy zatrudnia na mniej niż pełen etat.

Pytanie 3.43: Czy w przypadku przyznania przedsiębiorcy dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 15 zzb dopuszcza się aneksowanie zawartych umów w zakresie pracowników zgłoszonych przez przedsiębiorcę we wniosku np. gdy pracownik się zwolni, a na jego miejsce zostanie przyjęty nowy ponadto czy w przypadku gdy pracownik sam się zwolni i nie zostanie w danym miesiącu zatrudniony nowy to czy przedsiębiorca ma dalej prawo korzystać z dofinansowania?
Odpowiedź:
W sytuacji gdy pracownik zwolni się z pracy a pracodawca nie zatrudni nikogo na jego miejsce wówczas pracodawca zwraca proporcjonalnie tę część dofinansowania, które byłoby należne na tego pracownika od dnia zakończenia pracy do końca danego miesięcznego okresu dofinansowania.
Natomiast w przypadku gdy po odejściu pracownika na jego miejsce zostanie zatrudniony kolejny wówczas pracodawca nie zwraca otrzymanego dofinansowania ale po zakończeniu okresu dofinansowania, przy końcowym rozliczeniu (zgodnie z § 3 Umowy), zwraca do urzędu pracy środki nienależnie pobrane. Sytuacja taka może zaistnieć gdy np. osoba zatrudniona na miejsce pracownika, który odszedł z pracy, otrzyma niższe wynagrodzenie niż to, o które Przedsiębiorca wnioskował. W takim przypadku różnicę należy zwrócić na konto urzędu pracy.

Pytanie 3.44 : Jeżeli pracodawca miał zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne (…) w okresie kwiecień – maj 2019r, ale je uregulował i na koniec III kwartału 2019r. takich zaległości nie posiada czy może ubiegać się o udzielenie dofinansowania?
Odpowiedź:
Tak, może. Zgodnie z przyjętą interpretacją w takiej sytuacji można uznać za spełniony warunek wynikający z art. 15 zzb ust. 10 pkt 3 ww. ustawy.

Pytanie: 3.45 „Czy w związku z realizacją instrumentów wsparcia o których mowa w art. 15 zzb, zzc oraz zze Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Urząd Pracy powinien w jakikolwiek sposób weryfikować czy wykazany we wniosku spadek obrotów gospodarczy nastąpił faktycznie w wyniku wystąpienia COVID-19 czy też wystarczającym do przyznania dofinansowania jest uznanie takiego oświadczenia złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń? W opinii Urzędu sumaryczny spadek obrotów w miesiącach styczeń-luty 2020 w stosunku do roku ubiegłego w przypadku niektórych przedsiębiorców mógł nie mieć związku z wystąpieniem COVID-19?"
Odpowiedź:
Wystarczające jest przyjęcie oświadczenia złożonego przez przedsiębiorcę pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Pytanie 3.46: „Czy wniosek o dofinansowanie złożony np. 15 kwietnia, w którym wypłacane jest dofinansowanie w kwietniu obejmuje listę pracowników wg stanu na 31 marca?"
Odpowiedź:
Nie. Pracodawca oświadcza o stanie osobowym, tj. pracownikach objętych wnioskiem według stanu na ostatni dzień miesiąca, którego dotyczy wniosek, a więc składając wniosek 15 kwietnia oświadcza wg. stanu na koniec kwietnia.

Pytanie 3.47: „W jaki sposób wykazać pracowników jeśli przedsiębiorca ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzenia za 3 miesiące (maj, czerwiec, lipiec), gdzie za maj jest zwolniony ze składek ZUS a za czerwiec i lipiec będzie ponosił już koszty wynagrodzenia + składki. Jak ma wypełnić kalkulator i wniosek tak, aby można było odpowiednio zabezpieczyć dla Niego środki finansowe? Czy musi wypełnić kalkulator za 2 miesiące zaznaczając zwolnienie ZUS i kolejny za 1 miesiąc bez zwolnienia i we wniosku dodać obydwie kwoty?"
Odpowiedź:
W takiej sytuacji przedsiębiorca może złożyć wniosek w maju na 1 miesiąc (tj. na maj) z informacją, że został zwolniony ze składek ZUS, a w czerwcu może złożyć wniosek na 2 miesiące (tj. na czerwiec i lipiec) z zaznaczeniem, że pracodawca nie jest zwolniony z opłacania składek ZUS we wnioskowanym okresie.

Pytanie 3.48: „ Jeśli organizacja (przedsiębiorca) zatrudnia jednego pracownika na podstawie kilku umów, to jak należy ująć to w kalkulatorze? Czy osoba ta powinna zostać wykazana jeden raz a kwota brutto wynagrodzenia powinna zostać zsumowana z kliku umów? Czy osoba ta powinna być wykazywana z każdej umowy osobno?"
Odpowiedź:
W sytuacji, w której jeden pracownik związany jest kilkoma umowami z jednym pracodawcą, z uwagi na fakt iż każdy pracownik może być ujęty tylko raz we wniosku o dofinansowanie w ramach art. 15zzb, zarówno wynagrodzenia jak i należne od nich składki ze wszystkich ww. umów powinny być zsumowane. Ich suma powinna być ujęta w kalkulatorze trzecim, w ramach którego pracodawca ma możliwość wpisania ręcznie wysokości wynagrodzenia i składek.

Pytanie 3.49: „ Teraz wnioskujemy za kwiecień i nasz drugi wniosek do art 15zzb złożymy w maju i z tej sytuacji drugi wniosek będzie ważny i brany pod uwagę? Inne PUP już potwierdziły, że firmy co m-c mogą wnioskować, a niektóre nie?"
Odpowiedź:
Można złożyć zarówno jeden wniosek na trzy miesiące lub składać oddzielny wniosek na każdy z miesięcy

Pytanie 3.50: „ Jeżeli ktoś na umowie zlecenie od 13 marca nie pracuje z powodu zamknięcia zakładu, to czy oprócz wniosku do ZUS RSP-C (świadczenie postojowe z art 15zq) możemy jako firma ująć ta osobę w kalkulatorze dla umów cywilnoprawnych do wniosku PSZ-DKWP (art 15zzb)?"
Odpowiedź:
W ustawie nie ma warunku negatywnego do przyznania świadczenia postojowego w postaci pobierania innego świadczenia lub innej pomocy. Oznacza to, że z punktu widzenia przepisów dotyczących świadczenia postojowego nie ocenia się innej pomocy uzyskiwanej przez przedsiębiorcę, ponieważ ten fakt w procesie przyznania prawa do świadczenia nie ma żadnego znaczenia prawnego. Świadczenie postojowe ma bowiem charakter socjalny, z tego też względu nie odprowadza się od niego składek oraz podatku. Także przyznane świadczenia nie ma określonego celu np. finansowania składek, lecz ma zapewnić niezbędne środki finansowe dla przedsiębiorcy.
W związku z powyższym świadczenie postojowe może być przyznane zarówno przedsiębiorcy opłacającemu składki wyłącznie za siebie (samozatrudnionemu) jak również przedsiębiorcy zatrudniającemu pracowników. Jednakże należy zauważyć, że charakter prawny świadczenia postojowego ma taki sam charakter niezależnie komu jest przyznawany. Podsumowując powyższe należy także stwierdzić, że świadczenie postojowe może łączyć się z każdą inną formą pomocy.

Pytanie 3.51: „ Czy jako średni przedsiębiorca jeśli złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z art 15zzb możemy obniżyć wymiar czasu pracy i wynagrodzenie na wniosek przedstawicieli załogi skoro już wpisano do wniosku pełne etaty i pełne kwoty?"
Odpowiedź:
W przypadku, w którym - po złożeniu wniosku z art. 15zzb, przedstawiciele załogi wystąpili z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, możliwe jest dokonanie przez przedsiębiorcę ww. obniżenia, co będzie wymagało jednak złożenia w powiatowym urzędzie pracy stosownej korekty wniosku.

Pytanie 3.52: „Jeżeli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i dodatkowo na umowę zlecenie w innej firmie, czy obaj pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach 15zzb?"
Odpowiedź:
Każdy przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie, gdyż u każdego z nich osoba ta, zatrudniona jest na podstawie niezależnej umowy, czy to umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Pytanie 3.53:. „Czy w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach art. 15zzb, art. 15zzc, art. 15zzd, art. 15zze z założeniem, że jeden wspólnik może ubiegać się tylko o jedno wsparcie w formie poszczególnych dofinansowań. Bez względu na to w ilu spółkach jest wspólnikiem (podobnie jak w przypadku spółek cywilnych)?"
Odpowiedź:
W przypadku artykułu 15zzc dofinansowanie przysługuje przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników, tylko taki przedsiębiorca (zatem spółka z o.o. – nie), posiadający wpis do CEIDG może ubiegać się o ww. wsparcie. Wspólników spółki z o.o. nie można traktować analogicznie jak wspólników spółki cywilnej. Zgodnie z Prawem przedsiębiorców art. 4 ust. 2. przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Takiego statusu nie mają natomiast wspólnicy spółki z o.o. Taka spółka ma własną podmiotowość prawną i może zatrudniać pracowników. O wsparcie w ramach art. 15zzb może się zatem ubiegać spółka z o.o., a nie poszczególni jej wspólnicy.
Jeżeli chodzi o wsparcie z 15zze, to skorzystać z niego może organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wśród podmiotów z art 3 ust. 3 ww. ustawy znajdują się m.in. niedziałające w celu osiągnięcia zysku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Odnosząc się do postawionego pytania, to należałoby wskazać, że podmiotem uprawnionym do skorzystania ze wsparcia jest spółka jako całość, a nie jej poszczególni wspólnicy. Spółka z.o.o. jest odrębnym podmiotem, który posiada własną osobowość prawną. Inaczej jest przy spółce cywilnej, w której wspólnicy działają na rzecz spółki ale we własnym imieniu.

Pytanie 3.54: „Czy przedsiębiorca otrzymujący dofinansowanie z PFRON do wynagrodzeń pracowników może również otrzymać dofinansowania z art.15g lub tych określonych z art.15zzb, jeśli tak to w jakim zakresie?"
Odpowiedź:
Przedsiębiorca otrzymujący dofinansowanie z PFRON do wynagrodzeń pracowników może zgodnie z art. 15zze¹ ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, 567, 568, 695, 875 ) otrzymać dofinansowanie z art. 15zzb, w części, która nie obejmuje dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 i 568).

Pytanie 3.55: „ Jak należy rozumieć pojęcie wynagrodzenie pracownika (art. 15zzb)?"
Odpowiedź:
W art. 15zzb jest mowa o wynagrodzeniu pracownika, przez co należy rozumieć miesięczne wynagrodzenie brutto, a więc wynagrodzenie o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem bez dodatków, których uruchomienie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek, jak np. wykonywania określonych zadań. Dodatek funkcyjny, który stanowi stały element wynagrodzenia, powinien zostać uwzględniony w kwocie wynagrodzenia brutto. Należy podać stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika.

Pytanie 3.56: „Czy o dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą w 2019 roku (art. 15zzb)?"
Odpowiedź: Możliwość przyznania, a co za tym idzie - także dostępna wysokość wsparcia, oferowanego przedsiębiorcom w ramach art. 15zzb „specustawy" - zgodnie z wolą ustawodawcy, opiera się na stwierdzeniu poziomu spadku obrotów u danego przedsiębiorcy (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego (np. luty i marzec 2020 do lutego i marca 2019). Przedsiębiorca może także zestawić ze sobą okres kolejno następujących po sobie 60 dni roku ubiegłego i roku bieżącego. W okresie wskazanych do wyliczenia spadku obrotów 2 kolejnych miesięcy roku bieżącego oraz analogicznych 2 miesięcy roku ubiegłego. W związku z tym przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza była zawieszona w ww. okresach, nie mogą ubiegać się o tę formę wsparcia.

Pytanie 3.57: „ Czy obrót obejmuje także przychody z tytułu świadczenia usług w oparciu o usługi świadczone w formie online, które nie były świadczone przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo wprowadzaniem stanu epidemii (art. 15zzb)?"
Odpowiedź:
Tak, przy wyliczaniu spadku obrotów należy wliczać także przychody z tytułu świadczenia usług w oparciu o usługi świadczone w formie online, które nie były świadczone przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo wprowadzeniem stanu epidemii.

Pytanie 3.58: „ Jak należy rozumieć brak przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe (art. 15zzb)?"
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb ust. 10, pkt 2) ustawy o COVID-19 we wniosku o przyznanie dofinasowania przedsiębiorca oświadcza o braku przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe.
Zamysłem ustawodawcy wprowadzającego ww. zapis było, aby przedsiębiorca składając przedmiotowe oświadczenie – oświadczał o stanie swojej wypłacalności na dzień składania wniosku, nie zaś na dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Pytanie 3.59: „Czy w przypadku otrzymania świadczenia postojowego, o jakim mowa w art. 15zq ustawy o COVID-19, przedsiębiorcy przysługuje również pomoc w formie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, o jakich mowa w art. 15zzb ustawy o COVID-19?"
Odpowiedź:
Przedsiębiorcy, który otrzymał świadczenie postojowe, o jakim mowa w art. 15zq przysługuje również pomoc w formie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, o jakich mowa w art. 15zzb ustawy o COVID-19.

Pytanie 3.60: „Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 15zzb w przypadku spółki cywilnej?"
Odpowiedź:
Wspólnicy spółki cywilnej w przypadku zatrudniania pracowników, występują jako zbiorowy pracodawca. W związku z powyższym z wnioskiem o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne może wystąpić tylko wspólnik uprawniony do reprezentowania ww. pracodawcy zbiorowego. We wniosku wspólnik podaje dane spółki cywilnej (w tym NIP, REGON oraz numer rachunku bankowego).

Pytanie 3.61: W treści umów dotyczących dofinansowania wynagrodzenia w trybie art. 15zzb oraz art. 15zze ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…) nie została zawarta informacja dla przedsiębiorcy oraz organizacji pozarządowej i podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy (…), że wartość dofinansowania stanowi pomoc publiczną, mającą a celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce, o której mowa w Komunikacie Komisji - Tymczasowe ramy (…). Czy w związku z powyższym zapisy wskazanych umów nie naruszają przepisów art. 15zzzh cytowanej ustawy?
Odpowiedź:
Treść umów dotyczących dofinansowania wynagrodzenia w trybie art. 15 zzb oraz art. 15 zze była konsultowana m.in. z instytucjami i organami odpowiedzialnymi za pomoc publiczną.

Pytanie 3.62: Jak rozpatrywać wniosek, jeżeli u pracodawcy zatrudniony jest pracownik na czas określony, a umowa wygasa w trakcie refundacji lub po jej okresie?
Odpowiedź:
Można takiego pracownika objąć wnioskiem, ale po wygaśnięciu zatrudnienia przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania urzędu pracy o tym fakcie i skorygowania kalkulatora. PUP w takiej sytuacji pomniejsza następną transzę.

Pytanie 3.63: Czy pomoc liczymy od kwoty wynagrodzenia brutto, czy brutto + premia i dodatki dające minimalne wynagrodzenie brutto?
Odpowiedź:
Pomoc liczona jest od kwoty wynagrodzenia brutto. W art. 15zzb jest mowa o wynagrodzeniu pracownika, przez co należy rozumieć miesięczne wynagrodzenie brutto, a więc wynagrodzenie o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem bez dodatków, których uruchomienie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek, jak np. wykonywania określonych zadań. Dodatek funkcyjny, który stanowi stały element wynagrodzenia, powinien zostać uwzględniony w kwocie wynagrodzenia brutto. Należy podać stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika.

Pytanie 3.64: „Jak obliczyć kwotę wsparcia dla przedsiębiorcy, który zatrudnia pracownika na umowę zlecenie i w każdym miesiącu wynagrodzenie jest różne. Kalkulator dofinansowania z automatu liczy *3?"
Odpowiedź:
W takim przypadku przedsiębiorca składa wnioski oddzielnie, w każdym miesiącu, podając we wniosku wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, na którego chce uzyskać dofinansowanie. Druga możliwość jest taka, że wniosek zostanie złożony na 3 miesiące a wynagrodzenia zostaną wyszacowane. Po zakończonym okresie dofinansowania Przedsiębiorca zgodnie z zapisami umowy potwierdza prawidłowość wydatkowanych środków i w sytuacji gdy zawnioskował na wyższą kwotę niż wydał wówczas zwraca różnicę na konto urzędu pracy.

Pytanie 3.65: „Co w przypadku, kiedy pracodawca co miesiąc będzie składał wniosek o dofinansowanie z art. 15 zzb. Okres obowiązkowego zatrudnienia w przypadku wniosku na miesiąc wynosi dodatkowo miesiąc. Jeżeli wnioski będą składane w miesiącach: kwiecień, maj i czerwiec to obowiązek zatrudnienia z ostatniego wniosku jest miesięczny wobec tego zatrudnić musi do końca lipca. Czy w takim przypadku należy odliczyć miesiące maj i czerwiec i doliczyć 2 do obowiązku zatrudnienia po okresie dofinansowania czyli do końca września?"
Odpowiedź: Aby uzyskać wsparcie w postaci dofinansowania (art. 15zzb) przedsiębiorca jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania.
W sytuacji kiedy przedsiębiorca złożył wniosek o dofinansowanie za 1 miesiąc (np. kwiecień) jest zobowiązany do zatrudniania pracowników objętych umową przez ten miesiąc na który otrzymał wsparcie, czyli w tym przykładzie za kwiecień.

Pytanie 3.66: „Jak obliczyć wynagrodzenie pracowników na koniec miesiąca, jak wniosek będzie złożony np. 20 kwietnia i do 30 może się wiele zmienić (chorobowe, opieka, urlop bezpłatny)?"
Odpowiedź:
Należy przyjąć możliwie najbardziej dokładny szacunek tych kosztów. Po zakończonym okresie dofinansowania Przedsiębiorca, zgodnie z zapisami umowy, potwierdza prawidłowość wydatkowanych środków i w sytuacji gdy zawnioskował na wyższą kwotę niż wydał wówczas zwraca różnicę na konto urzędu pracy.

Pytanie 3.67: Informacja odnośnie pomocniczego narzędzia KALKULATOR stworzonego na potrzeby programu Tarcza Antykryzysowa:
Kalkulator został stworzony przez departament informatyki Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki społecznej, jako pomoc dla przedsiębiorców chcących skorzystać z programu tarcza antykryzysowa. Jego celem jest ułatwienie uporządkowania informacji o przedsiębiorstwie i jego pracownikach mających zostać objętymi programem oraz ułatwienie pracodawcom obliczeń potrzebnych do złożenia wniosku.
Mając na uwadze potrzeby urzędów jaki i chcąc ograniczyć do minimum ilość błędów w składanych przez pracodawców wniosków objęliśmy narzędzie KALKULATOR dodatkowymi obostrzeniami oraz wprowadziliśmy szereg wskazówek i instrukcji jak poprawnie wypełnić tę część wniosku. Dostajemy wiele pytań i próśb o zmianę w zablokowanych funkcjach narzędzia takich jak tabela z numerem PESEL, która została uwarunkowana poprzez brak możliwości wpisywania w nią liter, oraz konieczność poprawnego wpisania w nią numeru PESEL. Departament Informatyki rozumie wymogi przedsiębiorców, jesteśmy również świadomi, z jak wielu często od siebie różnych programów do arkuszy kalkulacyjnych korzystają przedsiębiorcy. Ten właśnie ogrom dostępnych na rynku programów typu Excel jest jednak powodem dla którego zdecydowaliśmy się na stworzenie naszego narzędzia akurat w programie Microsoft Excel, który w naszej opinii jest najlepszym dostępnym na rynku programem do tworzenia plików Excel oraz cieszy się największą popularnością wśród przedsiębiorców, są to również powody dla których nie wspieramy innych programów tego typu, często pozbawionych potrzebnych nam funkcjonalności. Aby zapewnić jak najlepszą jakość usług świadczonych przez nasze narzędzie nie będziemy zmieniać funkcjonalności nałożonych na KALKULATOR, wiązałoby się to ze wzrostem przesyłania błędnie wypełnionych plików a co za tym idzie wydłużeniem czasu rozpatrywania przez urzędy wniosków.

Pytanie 3.68: Czy w przypadku kiedy przeds. złożył wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia z art 15zzb bez składek ZUS (to wsparcie otrzyma z ZUS) i błędnie przedstawił wyliczenia (kwota zawyżona z przyczyn niezawinionych przez przedsiębiorcę kalkulator błędnie przeliczał składki od pracownika) PUP może sam skorygować kwotę we wniosku i kalkulatorze? W takich przypadkach kwoty we wniosku są ZAWYŻONE.
Odpowiedź:
W takiej sytuacji urząd pracy może poprosić przedsiębiorcę, aby przy składaniu kalkulatora za kolejny miesiąc, złożył także korektę kalkulatora za miesiąc poprzedni. Pup może również samodzielnie skorygować błąd i poinformować o tym fakcie przedsiębiorcę.

Pytanie 3.69: Czy przedsiębiorca korzystający z dofinansowania z art. 15zzb może skorzystać z subwencji z tarczy finansowej?
Odpowiedź:
W przypadku, gdy subwencja z tarczy finansowej nie zostanie przeznaczona na pokrycie tych samych kosztów, co dofinansowanie w ramach art. 15 zzb (część kosztów wynagrodzeń i składek), to przedsiębiorca może skorzystać z tej subwencji.
W przypadku, gdy przedsiębiorca, który wystąpił lub otrzymał już subwencję z PFR, a następnie złożył wniosek o dofinansowanie w ramach art. 15 zzb, dopuszczalne jest udzielenie mu dofinansowania przy założeniu spełnienia warunków opisanych w ustawie, w tym przede wszystkim odnoszących się do faktu nie łączenia tego dofinansowania z innym wsparciem, otrzymanym na ten sam cel z innych środków publicznych, w tym samym okresie na tych samych pracowników. Zatem, możliwe jest przyznanie dofinansowania w ramach art. 15zzb, o ile w tym samym okresie, w ramach subwencji z PFR przedsiębiorca nie sfinansował, bądź nie zamierza sfinansować kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne tych samych pracowników.

Pytanie 3.70: Przedsiębiorca zalegał ze składkami na 30.09.2019r. W lutym 2020 został objęty systemem ratalnym i posiada zaświadczenie że nie ma zaległości. Czy można mu przyznać dofinansowanie?
Odpowiedź:
W odniesieniu do warunku niezalegania ze składkami do końca trzeciego kwartału, wynikającego z art. 15 zzb ust. 10 pkt 3 ww. ustawy w przypadku gdy przedsiębiorca, który na dzień składania wniosku nie zalega ze składkami i podatkami, na co posiada stosowne zaświadczenie, można uznać wspomniany warunek za spełniony.

Pytanie 3.71: We wniosku o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (15 zzb) pracodawca składa oświadczenie we wniosku w części D na podstawie przepisów krajowych (ustawa prawo przedsiębiorców art. 4), iż ma status średniego przedsiębiorstwa. Natomiast w formularzu informacji przedstawianych przy ubiegania się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne wielkość podmiotu weryfikuje się na podstawie załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1) nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców. Które przepisy powinny zostać zastosowane i czy przysługuje mu prawo do dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników na podstawie art 15 zzb.
Odpowiedź:
Zgodnie z wyjaśnieniami otrzymanymi z Ministerstwa Rozwoju - definicje zawarte w art. 7 Prawa przedsiębiorców, dotyczące mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy, nie odnoszą się do kwestii ewentualnych powiązań między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Jeżeli więc jakaś ustawa powołuje się na definicję MŚP w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, to powiązań tych nie bierze się pod uwagę.
W załączniku nr 1 do Wniosku stanowiącym Wzór formularza pomocy publicznej, który przedsiębiorca wypełnia celem uzyskania dofinansowania w ramach art. 15 zzb w punkcie 3 w części A, dotyczącym wsparcia w ujęciu europejskim, należy w opisanym przypadku posiadania powiązań kapitałowych zaznaczyć rodzaj przedsiębiorcy „inny". Komunikat Komisji nie uzależnia bowiem możliwości udzielenia pomocy z sekcji 3.1 lub 3.10 od posiadania przez przedsiębiorcę konkretnego statusu (np. MŚP). Dla pomocy z sekcji 3.10 status przedsiębiorcy jest całkowicie irrelewantny. W przypadku sekcji 3.1 niezbędne jest jednak ustalenie pojęcia przedsiębiorcy w rozumieniu art. 3 załącznika 1 do rozporządzenia 651/2014 (por. pkt 2 powyżej) w celu monitorowania nieprzekroczenia odpowiedniego limitu 800 tys. EUR/120 tys. EUR/100 tys. EUR. Ponadto, dla celów informacyjnych, konieczne jest wskazanie w sprawozdaniu przekazywanym za pośrednictwem aplikacji SHRIMP statusu przedsiębiorstwa w rozumieniu załącznika 1 do rozporządzenia 651/2014. Załącznik ten służy jedynie celom statystycznym i nie wpływa na możliwość udzielenia pomocy antykryzysowej. Powyższe nie stoi także w sprzeczności z jednoczesnym oświadczeniem w punkcie 1 części D wniosku, które odnosi się już bezpośrednio do spółki zależnej, wnioskującej o dofinansowanie.
Zatem przy określeniu statusu przedsiębiorcy powinni Państwo wziąć pod uwagę zatrudnienie w spółce, a nie w całej grupie kapitałowej.

Pytanie 3.72: Osoba zatrudniona w ramach umowy zlecenia – opłacane jest tylko ubezpieczenie zdrowotne (osoba zatrudniona również w innej firmie na umowę o pracę) – czy można takie wynagrodzenie ująć w kalkulatorze?
Odpowiedź:
Tak. Przedsiębiorca może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników (…) w ramach instrumentu z art.15 zzb jeśli zatrudnia osoby w ramach umów zleceń. Wykazuje takich pracowników w kalkulatorze, w arkuszu pn. "dofinansowanie umów zleceń, o pracę nakładczą".

Pytanie 3.73: Czy jeśli organizacja pozarządowa ma dwa statusy działalności oraz osobnych pracowników może starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorcy oraz o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń dla organizacji pozarządowych ?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb o dofinansowanie do wynagrodzeń może ubiegać się mikro, mały lub średni przedsiębiorca.
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Z kolei za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
Jeśli organizacja pozarządowa spełnia warunki określone w art.15zzb, może skorzystać ze wsparcia. Należy przy tym pamiętać, że przedsiebiorca nie może otrzymać dofinansowania do wynagrodzeń w ramach art.15 zzb na tą samą część wynagrodzeń, która została sfinansowana z innych środków publicznych. Podsumowując, należy pamiętać o tym, że nie można przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania ze środków publicznych na pokrycie dokładnie tych samych kosztów.

Pytanie 3.74: Jakie podać wynagrodzenie pracownika, jest kilka opcji: Czy ostatnie miesięczne wynagrodzenie za marzec, wypłacone w kwietniu? Czy wynagrodzenie za dwa miesiące, za luty wypłacone w marcu i za marzec wypłacone w kwietniu? Czy inny wariant, należy dodać, że wynagrodzenie za miesiąc kwiecień będzie wypłacane dopiero w maju?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca we wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń (art. 15zzb) podaje koszty wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne według stanu na ostatni dzień miesiąca w którym składa wniosek. Zatem jeżeli przedsiębiorca składa wniosek w kwietniu, to powinien w załączonym do niego kalkulatorze wskazać wartość wynagrodzenia brutto, która zostanie wypłacona pracownikowi za miesiąc kwiecień. Na tej podstawie zostanie obliczone dofinansowanie.

Pytanie 3.75: Czy w sytuacji gdy przedsiębiorca przewiduje, że wysokość spadku obrotów będzie wyższa i będzie składał nowy wniosek na kolejny miesiąc celem otrzymania wyższego dofinansowania, starosta jest obowiązany zawrzeć odrębną umowę na każdy miesiąc na podstawie art. 15 zzb ustawy COVID-19?
Odpowiedź:
Tak. Przedsiębiorca może składać wniosek wraz z umową na każdy miesiąc, jednak nie dłużej niż na okres łącznie 3 miesięcy.

Pytanie 3.76: Czy przy obliczaniu spadku obrotów gospodarczych, o którym mowa w art. 15 zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, należy brać pod uwagę kwoty netto czy brutto?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie wynagrodzeń we wniosku wykazuje spadek obrotów gospodarczych, przez który rozumie się spadek sprzedaży towarów lub usług ( odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80% ) w ujęciu ilościowym lub wartościowym w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Przy czym wybrane miesiące powinny przypadać w okresie przypadającym od 1 stycznia 2020 r. i kończyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym złożenie wniosku. Pojęcie obrotu gospodarczego, użyte w art. 15zzb w ustawie nie zostało zdefiniowane. Przedsiębiorca powinien wykazywać swój obrót zgodnie z obowiązującymi u danego przedsiębiorcy zasadami rozliczeń dla celów podatkowych. Metodologię obliczania spadku obrotów w ujęciu wartościowym lub ilościowym przedsiębiorca winien wypracować indywidualnie mając na uwadze, aby obliczenia były miarodajne, wiarygodne, obiektywne i adekwatne do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Należy pamiętać, aby przy porównywaniu łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego z rokiem bieżącym przyjąć takie same wartości porównawcze (np. tylko kwoty brutto lub tylko kwoty netto).

Pytanie 3.77: Czy w sytuacji gdy przedsiębiorca nie przewiduje, że wysokość spadku obrotów będzie wyższa i złożył wniosek na 3 miesiące celem otrzymania dofinansowania, na podstawie art. 15 zzb, to w kolejnym oświadczeniu może wskazać większą liczbę pracowników? Czy pracodawca może zmienić wysokość dofinansowania przyznanego na trzy miesiące: kwiecień, maj czerwiec, w sytuacji gdy został objęty zwolnieniem ze składek ZUS np. za kwiecień i maj, ale już nie za czerwiec?
Odpowiedź:
W sytuacji kiedy przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń, zgodnie z art. 15zzb, we wniosku wskazuje pracowników, którzy mają być objęci dofinansowaniem. Obecnie obowiązkiem przedsiębiorcy przy ubieganiu się o dofinansowanie (art. 15zzb) jest utrzymanie w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania. Zatem składając wniosek na trzy miesiące musi zatrudniać pracowników wskazanych w umowie przez okres na który otrzymał dofinansowanie - czyli przez 3 miesiące. Przedsiębiorca jest zobowiązany do powiadomienia Urzędu Pracy o każdej zmianie okoliczności mających wpływ na wysokość wypłacanego dofinansowania, w terminie 7 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o jej wystąpieniu. Jeżeli stan zatrudnienia pracowników objętych wnioskiem w kolejnym miesiącu będzie inny od początkowego, to przedsiębiorca otrzyma proporcjonalnie pomniejszone dofinansowanie. Nie ma jednak możliwości aby pracodawca w kolejnych miesiącach wykazywał w kalkulatorze większą niż w bazowym wniosku liczbę pracowników w celu uzyskania większego dofinansowania.

Pytanie 3.78: Przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników przez trzy miesiące i wykazuje w załączniku nr 2 do wniosku konkretnych pracowników. W drugim miesiącu dofinansowania jeden z pracowników przez cały miesiąc przebywa na zasiłku chorobowym. Czy przedsiębiorca składając oświadczenie w kalkulatorze ma wykazać pracownika bez poniesionych kosztów jeżeli tak to w jaki sposób? W kalkulatorze nie można wpisać 0,00 zł. Jeżeli zmniejszy się liczba pracowników objętych umową nie z winy pracodawcy, czy przedsiębiorca musi złożyć korektę wniosku?
Odpowiedź:
W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek powiadomienia urzędu pracy o zaistniałej sytuacji. Wówczas urząd pracy ustala wysokość następnej transzy uwzględniając zmiany zgłoszone przez Przedsiębiorcę. Niezależnie od tego, Przedsiębiorca po zakończonym okresie dofinansowania, przy końcowym rozliczeniu (zgodnie z § 2 i 3 Umowy), zwraca do urzędu pracy środki nienależnie pobrane.
W sytuacji gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, w trakcie miesiąca, za który Przedsiębiorca wnioskował o dofinansowanie, wówczas Przedsiębiorca ma obowiązek powiadomienia urzędu pracy o zaistniałej sytuacji. Wówczas urząd pracy ustala wysokość następnej transzy uwzględniając zmiany zgłoszone przez Przedsiębiorcę. Niezależnie od tego, Przedsiębiorca po zakończonym okresie dofinansowania, przy końcowym rozliczeniu (zgodnie z § 2 i 3 Umowy), zwraca do urzędu pracy środki nienależnie pobrane.
W sytuacji gdy w drugim miesiącu dofinansowania przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych ze zwolnieniem lekarskim pracownika, musi poinformować o tym fakcie urząd pracy i powinien skorygować kalkulator - może on ująć tego pracownika w trzecim kalkulatorze i wpisać 0 w miejsce wynagrodzenia i składek. Wówczas urząd pracy ustali wysokość drugiej transzy dofinansowania.

Pytanie 3.79: Czy załącznik nr.2 do wniosku o dofinansowanie z art. 15 zzb jest podstawą do wypłaty pierwszej transzy? Czy wypłata ma nastąpić dopiero po złożeniu kolejnego oświadczenia po zakończonym miesiącu?
Odpowiedź:
Dofinansowanie w ramach art. 15zzb wypłacane jest w okresach miesięcznych, na podstawie danych dołączonych do wniosku, w których mowa w ust. 10, pkt. 5 i 6. Zatem załącznik nr 2 do wniosku – Wykaz pracowników, jest podstawa do wypłaty dofinansowania.

Pytanie 3.80:. Czy podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem niepublicznej placówki oświatowej (posiadające wpis do CEiDG i wpis do rejestru placówek oświatowych), będą mogły otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek ZUS na podstawie art. 15zzb, jeśli wynagrodzenia tych pracowników są częściowo współfinansowane z otrzymanej subwencji od samorządu, jednak dotacja ta jest określona ogólnie bez podziału na konkretnych pracowników?
Odpowiedź:
Z wyjaśnień Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących środków przekazywanych szkołom niepublicznym w ramach dotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego wynika, że szkoła i placówka może być zakładana i prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną lub osobę fizyczną. Zgodnie z art. 170 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) prowadzenie szkoły lub placówki nie jest działalnością gospodarczą.

Pytanie 3.81: Jak należy rozpatrywać elektroniczne wnioski (potwierdzone profilem zaufanym) o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy przyznawanej na podstawie (art. 15zzd) lub dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (art. 15zzb), ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, dla spółek lub spółdzielni, gdzie w KRS do reprezentacji uprawnione są dla przykładu dwie osoby, a dokument potwierdzony profilem zaufanym ePUAP przez jedną osobę? Z informacji docierających od osób składających wnioski elektronicznie wynika, że nie ma możliwości potwierdzenia przez dwie osoby i dokument potwierdzany jest profilem zaufanym ePUAP przez tylko jedną osobę.
Odpowiedź:
Elektroniczny wniosek o pożyczkę z artykułu 15zzd lub o dofinansowanie z art. 15 zzb, przewiduje potwierdzenie profilem zaufanym tylko przez jedną uprawnioną do tego osobę. Jeśli w KRS firmy/spółki itp. jest wpisanych więcej osób uprawnionych do reprezentowania powinni oni udzielić jednemu spośród siebie pisemnego upoważnienia do występowania w tym przypadku w ich imieniu.

Pytanie 3.82: Co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma spadek na ilości, ale nie ma spadku wartościowego, jak porównać ilości różnych usług towarów tego samego przedsiębiorstwa o różnych wartościach. Pytanie w konkretnym przypadku:
Jedna z firm deweloperskich złożyła wniosek z art. 15zzb. Jako spadek wykazała spadek aktów notarialnych podpisywanych w 2 miesiącach tego roku w stosunku do dwóch identycznych miesięcy roku ubiegłego. Akty notarialne nie były jedynym obrotem ilościowym w firmie. W roku 2019 w badanym do ustalenie spadku obrotów okresie firma prowadziła również administrowanie budynków. Czy w opisanej powyżej sytuacji można przyjąć spadek podpisanych aktów notarialnych jako ilościowy spadek obrotów w całej firmie? Czy firma, która prowadzi działalność budowy i sprzedaży mieszkań oraz administrowania budynkami, świadczy usługi najmu, może jako spadek obrotów wykazać jedynie spadek ilości aktów notarialnych?

Odpowiedź:
Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (art. 15zzb) oraz o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (art. 15zzc), we wniosku wykazuje spadek obrotów gospodarczych, przez który rozumie się spadek sprzedaży towarów lub usług (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) w ujęciu ilościowym lub wartościowym w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Przy czym wybrane miesiące powinny przypadać w okresie przypadającym po dniu 31 grudnia 2019 r. i kończyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień złożenia wniosku. Przedsiębiorca powinien wykazywać swój obrót zgodnie z obowiązującymi u danego przedsiębiorcy zasadami rozliczeń dla celów podatkowych. Metodologię obliczania spadku obrotów w ujęciu wartościowym lub ilościowym przedsiębiorca winien wypracować indywidualnie mając na uwadze, aby obliczenia były miarodajne, wiarygodne, obiektywne i adekwatne do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca podejmuje decyzję czy wykazuje we wniosku spadek obrotów w ujęciu wartościowym czy ilościowym. Przy porównywaniu łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego z rokiem bieżącym powinien przyjąć takie same wartości porównawcze (np. w ujęciu wartościowym - tylko kwoty brutto lub tylko kwoty netto lub w ujęciu ilościowym – przyjmując takie same jednostki porównawcze). Dodatkowo przedsiębiorca, przy obliczaniu spadku obrotów w ujęciu zarówno wartościowym jak i ilościowym, powinien wykazać spadek obrotów obejmujący wszystkie łącznie rodzaje działalności (według klasyfikacji kodów PKD) jakie prowadzi w ramach jednego przedsiębiorstwa.

Pytanie 3.83: Prosimy o pilną interpretację §3 ust. 1 umowy o wypłatę dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Prosimy o dokładne stwierdzenie, jakich dokumentów powinien żądać Urząd w celu stwierdzenia wykonania przez pracodawcę warunków zawartych w tym paragrafie.
Odpowiedź:
Zgodnie z brzmieniem §3 ust. 1 ww. umowy w terminie 30 dni po upływie okresu, o którym mowa w § 2 ust. 2, Przedsiębiorca składa do urzędu pracy:
1) dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania środków, o których mowa w § 1 ust. 1;
2) dokumenty, potwierdzające zatrudnienie pracowników, na których otrzymał dofinansowanie, przez okres wskazany w § 2 ust. 2.
Przez dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania środków należy rozumieć listy płac, kopie przelewów wynagrodzeń, czy pisemne poświadczenia pracowników o przyjęciu wynagrodzenia (w przypadku wypłaty „do ręki"). Ponadto, w odniesieniu do dofinansowania części kosztów składek na ubezpieczenia społeczne, takim dokumentem potwierdzającym może być kopia potwierdzenia przelewu na rachunek ZUS.
Formularz rozliczeniowy do umowy w formie elektronicznej znajduje się na Wortalu PSZ.

Pytanie 3.84: Czy rolnik prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników (art. 15 zzb)?
Zgodnie z art. 15zzb rolnik/podmiot prowadzący działalność rolniczą może uzyskać dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne jeśli jest przedsiębiorcą posiadającym status mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646) i w związku z powyższym posiada wpis do CEIDG lub do rejestru przedsiębiorców KRS.

Pytanie 3.85: Czy na podstawie zaległości, którą wykazuje raport U7 można odrzucić wniosek z art. 15zzb lub 15zzc?
Odpowiedź:
Jeśli na podstawie raportu U7 wykazane zostało zadłużenie, należy pamiętać, iż ten raport nie uwzględnia m.in. spłaconych zadłużeń w późniejszym terminie oraz ewentualnego rozłożenia przez ZUS należności na raty. Należy pamiętać, że we wniosku przedsiębiorca oświadcza, o niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r. Oświadczenie to, składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Mając to na uwadze, wszelkie wątpliwości, które jednoznacznie nie rozstrzygają o niespełnianiu wymogów instrumentu, które mogą pojawić się na drodze rozpatrywania wniosku, powinny zostać zweryfikowane przez PUP z przedsiębiorcą.

Pytanie 3.86:. Jak ujmować pracowników w wieku 55+ i 60+ w kalkulatorze do art. 15zzb, w przypadku których pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP ?
Odpowiedź:
Przypadek 1 – firma skorzystała ze zwolnienia z opłacania składek w ramach art. 31zo
Pracownik w wieku 55+ lub 60+ jest zatrudniony w firmie, która skorzystała ze zwolnienia w ZUS z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (w ramach art. 31zo – tj. 100% lub 50% zwolnienia), wówczas jeśli pracownik ten zatrudniony jest na pełen etat bądź część etatu powinien być wykazany w zakładce drugiej kalkulatora pn. „Dofinansowanie umów o pracę" i w kolumnie dotyczącej informacji „Czy pracownik jest objęty zwolnieniem ze składek ZUS " należy zaznaczyć „0" czyli „tak". Jeśli pracownik zatrudniony jest na umowę zlecenie wówczas należy go wykazać w zakładce trzeciej kalkulatora pn. „Dofin. um. zleceń, o pracę nakł.", i w kolumnie dotyczącej informacji „Czy pracownik jest objęty zwolnieniem ze składek ZUS " należy zaznaczyć „0" czyli „tak". Pracodawca może w ww. przypadkach wnioskować tylko o dofinansowanie do wynagrodzenia.
Przypadek 2 – firma nie skorzystała ze zwolnienia z opłacania składek w ramach art. 31zo
Pracownik w wieku 55+ lub 60+ jest zatrudniony w firmie, która nie skorzystała ze zwolnienia w ZUS z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (w ramach art. 31zo – tj. 100% lub 50% zwolnienia), wówczas jeśli pracownik ten zatrudniony jest na pełen etat bądź część etatu powinien być wykazany w zakładce drugiej kalkulatora pn. „Dofinansowanie umów o pracę" i w kolumnie dotyczącej informacji „Czy pracownik jest objęty zwolnieniem ze składek ZUS " należy zaznaczyć „1" czyli „nie". Jeśli pracownik zatrudniony jest na umowę zlecenie wówczas należy go wykazać w zakładce trzeciej kalkulatora pn. „Dofin. um. zleceń, o pracę nakł.", i w kolumnie dotyczącej informacji „Czy pracownik jest objęty zwolnieniem ze składek ZUS " należy zaznaczyć „1" czyli „nie". Pracodawca może w ww. przypadkach wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzenia, jak i do składek na ubezpieczenia społeczne.

Pytanie 3.87: Czy w przypadku, gdy przedsiębiorca, który wystąpił już uprzednio z wnioskiem o dofinansowanie w ramach art. 15zzb, zatrudni po tym fakcie nowych pracowników, może - w odniesieniu do nowozatrudnionych, złożyć nowy wniosek o dofinansowanie?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca może objąć wnioskiem o dofinansowanie tylko tych pracowników, którzy byli zatrudnieni na dzień złożenia pierwszego wniosku w ramach art 15zzb. Pomoc w ramach art. 15zzb ma bowiem na celu uniknięcie zwolnień w czasie epidemii COVID-19 oraz przyznawana jest na rzecz pracowników, którzy w przeciwnym wypadku zostaliby zwolnieni w konsekwencji zawieszenia lub ograniczenia działalności gospodarczej z powodu epidemii COVID-19.

Pytanie 3.88: Jeśli przedsiębiorca korzysta aktualnie ze wsparcia z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (kwiecień, maj) w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i chciałby skorzystać ze wsparcia z Powiatowego Urzędu Pracy ale na przełomie miesiąca (dotyczy min przedsiębiorców którzy od 18 maja będą mogli uruchamiać działalność) . Czy jest możliwość zrezygnowania w Wojewódzkim Urzędzie Pracy z pomocy np. od dnia 18 maja i złożenia wniosku do Powiatowego Urzędzie Pracy od 19 maja.
Odpowiedź:
Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie z FGŚP (art.15g) może skorzystać również z pomocy w ramach art. 15zzb. Może jednocześnie w tym samym czasie złożyć wnioski o dofinansowanie w WUP i PUP ale pod warunkiem, że nie będą one dotyczyły tych samych pracowników. W sytuacji kiedy przedsiębiorca chce otrzymać dofinansowanie na tych samych pracowników zarówno z PUP i WUP może skorzystać z obu instrumentów wsparcia pod warunkiem, że łączny okres dofinansowania (z art.15g i 15zzb ) nie przekroczy okresu 3 miesięcy np. przedsiębiorca złożył wniosek do PUP na okres 2 miesięcy dofinansowania (w ramach art.15zzb), a po zakończeniu okresu dofinansowania może ubiegać się w WUP na 1 miesiąc dofinansowania (w ramach art. 15g). Natomiast nie ma możliwości zrezygnowania z przyznanego wsparcia w trakcie danego miesiąca, ponieważ dofinansowanie jest przyznawane na okres pełnych miesięcy. W sytuacji kiedy przedsiębiorca złożył wniosek o dofinansowanie w WUP lub PUP i nie wykorzystał pełnego przyznanego wsparcia, po okresie dofinansowania rozlicza się z wydatkowanych środków i zwraca do urzędu pracy niewykorzystaną część.

Pytanie 3.89: Czy pracodawcy mogą zaliczyć do pracowników członków rady nadzorczej i wykazać w dofinansowaniu z art. 15zzb?
Odpowiedź:
Jeżeli członek rady nadzorczej jest pracownikiem, czyli osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo która wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną, to może zostać objęty dofinansowaniem w ramach art. 15zzb.

Pytanie 3.90: Jak należy prawidłowo postąpić w procesie rozpatrywania wniosku, w przypadku, gdy w złożonym wniosku o udzielenie pomocy w ramach Covid - 19 (art. 15zzb, 15zzd, 15zze) w formularzu pomocy podmioty twierdząco odpowiadają na pytania 1 i 3 w części B. Informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej podmiotu, któremu ma być udzielona pomoc publiczna (aktualne na dzień 31 grudnia 2019r.), jednocześnie firma nie jest w upadłości (straty dotyczą lat ubiegłych) ?
Odpowiedź:
Odpowiedź w odniesieniu do art. 15zzd: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swojej stronie internetowej umieścił następujące wyjaśnienie odnośnie pożyczki „W przypadku podmiotu, który złożył wniosek o udzielenie pomocy na podstawie art. 15zzd ustawy antykryzysowej i odpowiedział twierdząco na dowolne pytanie z części B formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, co do zasady udzielenie mu pomocy nie będzie możliwe (zakłada się, że przedsiębiorca, który był już w trudnej sytuacji 31 grudnia 2020 r., dalej znajduje się w takiej sytuacji). Udzielenie pomocy takiemu przedsiębiorcy będzie jednak możliwe, jeśli nie znajduje się on już w trudnej sytuacji - wymaga to jednak przedstawienia przez przedsiębiorcę dodatkowych informacji potwierdzających, że nie znajduje się on już w trudnej sytuacji w rozumieniu rozporządzenia 651/2014 na dzień udzielenia pomocy." Całość wyjaśnień UOKiK można znaleźć pod linkiem: https://www.uokik.gov.pl/covid19_a_pomoc_publiczna.php#faq3972
Odpowiedź w odniesieniu do art. 15zzb, 15zzc, 15zze: Zgodnie z wyjaśnieniami UOIKK w zakresie art. 15zzb – 15zze ustawy antykryzysowej, które znajdują się na stronie internetowej https://www.uokik.gov.pl/covid19_a_pomoc_publiczna.php#faq3972 "Udzielając wsparcia, o którym mowa w art. 15zzb, art. 15zzc i art. 15zze ustawy antykryzysowej nie trzeba w ogóle badać sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy. Niezależnie zatem od tego, czy wnioskodawca zaznaczy, że znajdował się już w trudnej sytuacji 31 grudnia 2020 r. czy nie, pomoc będzie mogła mu być udzielona."

Pytanie 3.91: Pracodawca ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzenia ze środków PFRON w kwocie 1200,00 zł przy wynagrodzeniu 3200,00 brutto. Czy w części, która nie obejmuje dofinansowania z PFRON może starać się o dofinansowanie z art. 15zzb? Ostatnie wyjaśnienia opisują przykład, kiedy to pracodawca w całości otrzymuje dofinansowanie i w takim przypadku nie przysługuje z art. 15zzb. Zmiany do ustawy, które mają zostać wprowadzone art. 15zze1 pozwolą na takie finansowanie, czy należy rozumieć, że przepis będzie obowiązywał wstecz, a wnioski złożone w 04.2020 będzie można rozpatrzyć pozytywnie?
Odpowiedź:
Tak, pracodawca może otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń z art.15zzb w części, która nie obejmuje dofinansowania z PFRON, zgodnie z art. 15zze¹ ustawy o Covid-19. Przedsiębiorca, który ma dofinansowanie z PFRON, a przed dniem w życie art.15zze¹ złożył wniosek do PUP i nie wykazał tych pracowników, może złożyć wniosek ponownie, obejmując ich dofinansowaniem.

Pytanie 3.92: W jaki sposób wypłacić dofinansowanie II i III transzy w przypadku, kiedy w pierwszym wniosku przedsiębiorca wpisał niższą kwotę wynagrodzenia? Pracownik przebywał na L4, kwota zaangażowana na dofinansowanie II i III transzy jest niższa, w kolejnych miesiącach pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie. Czy należy urealnić zaangażowanie i wypłacić zgodnie z wnioskiem?
Odpowiedź:
W złożonym przez Przedsiębiorcę wniosku na okres 3 miesięcy została podana określona kwota dofinansowania i na tę kwotę została zawarta umowa. W sytuacji gdy urząd przychyli się do prośby pracodawcy i w kolejnych 2 transzach zdecyduje się wypłacić wyższe dofinansowanie za pracownika, który przebywał w pierwszym miesiącu dofinansowania na L4 i miał w związku z tym niższą pensję a w kolejnych 2 miesiącach pensja będzie wyższa wówczas proponujemy aneksowanie tej umowy i wypłacenie w drugiej i trzeciej transzy wyższego dofinansowania na tego pracownika, zgodnie ze złożonym nowym oświadczeniem i nowym kalkulatorem.

Pytanie 3.93: W przypadku wypełniania wniosku w formie elektronicznej w punkcie dotyczącym wskazania od którego dnia ma zostać liczony okres spadku obrotów gospodarczych, wniosek z automatu blokuje możliwość wskazania wcześniejszej daty niż 60 dni poprzedzających dzień wypełniania wniosku (kalendarz), np. wnioskodawca, który wypełnia wniosek w dniu 30.04.2020 r., kalendarz pozwala mu na wskazanie okresu spadku obrotów gospodarczych od dnia 01.03.2020 r. (wniosek liczy tylko 60 dni, tj. od 01.03.2020 r. do 29.04.2020 r.) i pozwala na złożenie wniosku już 30.04.2020 r. natomiast zgodnie z zapisem ustawy za miesiąc uważa się także 30 kolejno następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego. Czy wskazanie przez wnioskodawcę takiego okresu (01.03.2020 r. do 29.04.2020 r.), wniosek złożony w dniu 30.04.2019r. możemy uznać za prawidłowe, a jeśli nie czy wnioskodawca może dokonać korekty okresu spadku obrotów gospodarczych, czy należy taki wniosek odrzucić?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), przedsiębiorca wykazuje spadek obrotów gospodarczych porównując dowolnie wskazane 2 kolejne miesiące kalendarzowe w roku bieżącym do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Jeśli termin biegnie od 1 dnia miesiąca, okres powinien obejmować 2 pełne miesiące. W związku z powyższym, przedsiębiorca składając wniosek 30 kwietnia, gdzie dozwolona w formularzu data początkowa to 1 marca, może zostać wprowadzony w błąd i mieć wątpliwości, czy obliczać spadek obrotów w ciągu 60 dni kalendarzowych, czy jako 2 pełne miesiące. Jednak skoro wniosek elektroniczny dopuszcza możliwość wybrania terminu od 1 marca, należy uznać za prawidłowe wnioski złożone w dniu 30 kwietnia 2020 r., w których przedsiębiorcy wskazali na okres spadku obrotów uwzględniając 60 dni, tj. od dnia 01.03.2020 r., a do dnia 29.04.2020 r.

Pytanie 3.94:. Czy osoba prawna (spółka z o.o.), stanowiąca własność jednostek samorządu terytorialnego, może skorzystać ze wsparcia z art. 15zzb? Spółka jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów krajowych i wskazuje, że jest średnim przedsiębiorcą zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1)?
Odpowiedź:
Art. 15zzb reguluje wsparcie dla przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Na gruncie art. 15zzb przedsiębiorcą jest zatem osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Przedmiotowa regulacja nie różnicuje zatem sytuacji przedsiębiorców z sektora prywatnego i publicznego, którzy mogą na tych samych zasadach ubiegać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Z tym, że wsparcie z art. 15zzb specustawy przysługuje mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim przedsiębiorcom w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (art. 15zzb ust. 5 specustawy). Przy wykładni art. 15zzb specustawy niewłaściwe jest zatem odnoszenie się do definicji mikroprzedsiębiorcy, małego oraz średniego przedsiębiorcy w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i art. 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.).

Pytanie 3.95: Czy z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne może skorzystać dyrektor zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będący jednocześnie jej pracownikiem? Dyrektor zarządu jest zarówno pracownikiem spółki, jak również wchodzi w skład jednoosobowego zarządu i ma uprawnienie do reprezentacji spółki.
Odpowiedź:
Na gruncie art. 15zzb ust. 1 specustawy przedsiębiorcy przyznawane jest dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników w rozumieniu art. 15g ust. 4 zdanie pierwsze specustawy oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. W myśl przywołanego przepisu pracownikiem jest osoba fizyczna, która zgodnie z przepisami polskiego prawa pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy.
Wobec powyższego status pracownika przysługuje dyrektorowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który pozostaje z tą spółką w stosunku pracy – także w sytuacji, gdy jest on jedynym członkiem zarządu tej spółki. Tym samym może być on objęty dofinansowaniem części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 15zzb specustawy.
Konkluzja ta jest zgodna z orzecznictwem SN. Przykładowo, w uzasadnieniu wyroku z 16 grudnia 2016 r., sygn. akt II UK 517/15, Sąd Najwyższy przedstawił następujące stanowisko: „Status pracowniczy osób sprawujących funkcje organów zarządzających zakładami pracy (w tym także funkcję członka zarządu spółki) nie wynika z faktu spełniania przez te osoby wszystkich cech stosunku pracy z art. 22 § 1 k.p., lecz z decyzji ustawodawcy o włączeniu tych osób do kategorii pracowników, pomimo braku podporządkowania kierownictwu pracodawcy pojmowanego w tradycyjny sposób. W wyroku z dnia 12 maja 2011 r., II UK 20/11, Sąd Najwyższy wskazał, że praca wspólnika dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na stanowisku członka zarządu tej spółki, niepolegająca na obrocie wyłącznie jego własnym kapitałem w ramach tej spółki, nie oznacza połączenia kapitału i pracy. W modelu „autonomicznego" podporządkowania pracowniczego osoby zarządzającej zakładem pracy, podległość wobec pracodawcy (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wyraża się w respektowaniu uchwał wspólników i wypełnianiu obowiązków płynących z Kodeksu spółek handlowych. Jeśli zatem praca zainteresowanej nie polegała na obrocie wyłącznie jej własnym kapitałem w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie mogło dojść do połączenia pracy i kapitału. Nie była to więc szczególna forma prowadzenia działalności gospodarczej na „własny" rachunek, oddzielona przez konstrukcję (fikcję) osoby prawnej od osobistego majątku wspólnika. Praca wykonywana była na rzecz i ryzyko odrębnego podmiotu prawa – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Także wynagrodzenie nie było pokrywane wyłącznie z jej kapitału.".
Na gruncie przywołanego orzeczenia należy poczynić istotne zastrzeżenie. Osobno bowiem należy rozważyć pełnienie funkcji członka zarządu przez jedynego wspólnika sp. z o.o. W świetle orzecznictwa SN w takim przypadku nie jest możliwe pozostawanie przez sp. z o.o. i jej jedynego wspólnika – członka zarządu tej spółki w stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że dofinansowanie na podstawie art. 15zzb specustawy nie obejmie członka zarządu – jedynego wspólnika sp. z o.o. Art. 15zzb ust. 2 specustawy przyznaje bowiem dofinansowanie także do wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Pytanie 3.96: Czy spółka z.o.o., która powstała w marcu 2019 r., wpisem do rejestru przedsiębiorców KRS, wskutek przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. może skorzystać ze wsparcia w ramach art. 15zzb ?. Spółka zatrudnia pracowników. Do obliczenia obrotów wzięto pod uwagę okres styczeń i luty 2020 (istniała już sp. z o.o.) do analogicznego okresu 2019 (istniała wówczas jednoosobowa działalność gospodarcza). W związku z przekształceniem zmianie uległa forma prawna firmy i NIP oraz REGON. Adres siedziby nie uległ zmianie.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH") przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). Z kolei na podstawie art. 5841 KSH przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru. Natomiast przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 5842§ 3 KSH).
W tym kontekście należy wskazać, że przedmiotowe przekształcenie prowadzi do powstania nowego podmiotu prawa – spółki przekształconej. Nie istnieje zatem tożsamość podmiotowa pomiędzy przedsiębiorcą przekształcanym a spółką przekształconą.
Z kolei na gruncie wykładni językowej art. 15zzb specustawy przesłanka spadku obrotów gospodarczych odnosi się do działalności danego przedsiębiorcy. Literalne brzmienie przepisu może sugerować, że nie jest dopuszczalne odniesienie obrotów gospodarczych (sprzedaży towarów i usług) przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą do obrotów gospodarczych innego przedsiębiorcy - sp. z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia tego przedsiębiorcy. Jednakże względy wykładni systemowej i celowościowej prowadzą do odmiennych wniosków. Należy bowiem uwzględnić kontekst społeczno-gospodarczy przedmiotowego przekształcenia, które następuje w celu ograniczenia ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę prowadzącego do tej pory jednoosobową działalność gospodarczą. Osoba ta traci status przedsiębiorcy, ale staje się jedynym wspólnikiem przekształconej spółki kapitałowej, a spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Pytanie 3.97: Czy z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne może skorzystać spółka cywilna, która została założona przez 3 wspólników w IV kwartale 2019, a każdy z przedsiębiorców do dnia wstąpienia do spółki prowadził odrębną działalność, zatrudniając pracowników.
Odpowiedź:
Kwestia posiadania przez spółkę cywilną odrębnej od swoich wspólników podmiotowości na gruncie prawa pracy była przedmiotem wyroku SN z dnia 9 maja 2017 r., sygn. akt II PK 68/16. Sąd wskazał, że: „Przedsiębiorstwo (art. 55[1] KC) utworzone w ramach spółki cywilnej nie może aktualnie zatrudniać pracowników we własnym imieniu i działa na rachunek wspólników. Taka jednostka organizacyjna nie może być uznana za pracodawcę, gdyż spełnia tylko jedno określone przez art. 3 KP wymaganie, tj. posiada odpowiadającą zakładowi pracy formę organizacyjną, obejmującą substrat osobowy i techniczny potrzebny do wykonywania określonego rodzaju działalności i związanego z tym procesu pracy. Nie ma natomiast koniecznej dla uzyskania statusu pracodawcy zdolności zatrudniania we własnym imieniu pracowników. Podmiotami praw i obowiązków spółki są zatem wszyscy wspólnicy łącznie i to oni są "zbiorowym" pracodawcą dla zatrudnianych pracowników.".
Analogicznie wypowiedział się SN m.in. w wyroku z 14 grudnia 2017 r., sygn. akt II UK 643/16, oraz w wyroku z 4 marca 2015 r., sygn. akt I UK 255/14. Pracodawcą nie są także poszczególni wspólnicy. Taka sytuacja miałaby miejsce jedynie, gdyby pracownik był zatrudniany tylko przez wspólnika i świadczył pracę na jego rzecz. Jeżeli pracownik świadczy pracę na rzecz całej spółki cywilnej (tj. wszystkich jej wspólników) to pracodawcą są wszyscy wspólnicy, co wynika z typu współwłasności łączącej wspólników spółki cywilnej. A zatem w świetle obecnego orzecznictwa SN na gruncie prawa pracy spółka cywilna nie posiada odrębnej od swoich wspólników podmiotowości prawnej i nie jest pracodawcą – którym są zbiorowo wszyscy wspólnicy.
Przekładając powyższe ustalenia na przedstawiony w pytaniu stan faktyczny, należy wskazać, że na gruncie art. 15zzb specustawy w zakresie spółki cywilnej konieczne jest łączne uwzględnienie obrotów gospodarczych każdego z przedsiębiorców tworzących spółkę cywilną i będących zbiorowym pracodawcą dla pracowników świadczących pracę na ich rzecz. Powyższą prawidłowość należy odnieść także do przypadku utworzenia spółki cywilnej w IV kwartale 2019 r. Taka okoliczność nie powinna uniemożliwiać uzyskania wsparcia na podstawie art. 15zzb specustawy. Gdy brzmienie przepisu nie odnosi się wprost do określonych stanów faktycznych, konieczne jest oparcie się na wykładni systemowej i celowościowej. Wsparcie z art. 15zzb powinno być udzielane przedsiębiorcom na równych zasadach, bez dyskryminowania ich np. ze względu na fakt podjęcia współpracy gospodarczej z innymi przedsiębiorcami w ramach spółki cywilnej.
Te pryncypia oraz charakter prawny spółki cywilnej pozwalają stwierdzić, że w przypadku zawarcia umowy spółki cywilnej w 2019 r. dopuszczalne jest – na potrzeby wyliczenia spadku obrotów gospodarczych wymaganego przez art. 15zzb – przyjęcie zsumowanych obrotów gospodarczych każdego z przedsiębiorców z miesięcy 2019 r. poprzedzających zawarcie umowy spółki cywilnej. Następnie zaś odniesienie tych obrotów do obrotów gospodarczych osiągniętych przez tych samych przedsiębiorców w ramach spółki cywilnej w analogicznych miesiącach 2020 r.

Pytanie 3.98 : Pracodawca jest instytutem naukowo badawczym oraz utrzymuje się również w ramach własnej produkcji. Realizuje projekty z NCBiR. Niektórzy pracownicy są oddelegowani w jakimś procencie (załóżmy 40%) wymiaru etatu do realizacji projektu. Te 40 % jest finansowane z projektu. Otrzymują również dotacje statutową z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która przeznaczona jest na różne cele np. utrzymanie aparatury itd, ale bywa też że część godzin pracy naukowców są pokrywane właśnie z tej dotacji.
Czy może wnioskować o dofinansowanie w ramach tarczy kryzysowej na wszystkich pracowników (bez względu na realizacje projektu, czy też wpływ subwencji) w części, która nie jest dofinansowana? Czy jednak na pracowników, którzy finansowani są wyłącznie ze środków działalności produkcyjnej?

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. W sytuacji kiedy przedsiębiorca uzyskał dotacje/subwencje/refundacje (z innych środków publicznych ) i przeznaczył je na dofinansowanie na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne to nie będzie mógł uzyskać już dofinansowania w ramach art. 15 zzb.

Pytanie 3.99 : Czy udzielone wsparcie z art. 15zzb – 15 zzd podlega egzekucji komorniczej? Przelewy są znakowane centralnie jako COVID, ale w związku z art. 15 zu ust 3 Ustawy COVID i dalej w art. 21a Ustawy o systemie instytucji rozwoju powstaje wątpliwość.
Odpowiedź:
Wyłączenie spod egzekucji środków uzyskanych przez przedsiębiorcę w ramach dofinansowania do części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne udzielanego na podstawie art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…) zostało uwzględnione w ustawie z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, w art. 77 pkt 37 lit. g. Dofinansowanie w ramach art. 15zzb po zmianie przepisów nie podlega egzekucji sądowej ani administracyjnej, z wyjątkiem egzekucji prowadzonej na rzecz osób, na których wynagrodzenia i należne od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne to dofinansowanie zostało przekazane. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.

Pytanie 3.100: Spółka cywilna zawiązana została w styczniu 2020 r. po wniesieniu do niej w formie aportu jednoosobowej działalności gospodarczej (całego przedsiębiorstwa, łącznie z pracownikami). Przedsiębiorca, który był właścicielem jednoosobowej działalności nadal jest wspólnikiem w tej spółce cywilnej. W akcie notarialnym wszyscy wspólnicy złożyli oświadczenie, że będą kontynuować działalność gospodarczą w identycznym zakresie i przy wykorzystaniu tych samych pracowników oraz przy wykorzystaniu majątku wniesionego przedsiębiorstwa. Nie zmieniło się również miejsce prowadzenia działalności ani też nazwa. Czy w opisanej powyżej sytuacji wspólnik spółki cywilnej może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń zgodnie z art. 15zzb?
Odpowiedź:
W myśl art. 4 ust. 1 p.p., przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 2 p.p. są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. W świetle powyższego, skoro wspólnicy spółki cywilnej są przedsiębiorcami, to mając na względzie obecny stan prawny i literalne brzmienie art. 15zzb ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wspólnicy spółki cywilnej są uprawnieni do tego, aby ubiegać się o dofinansowanie i mogą złożyć wspólny wniosek, niezależnie czy przed założeniem spółki cywilnej prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z powyższym przedstawione argumenty przemawiają na rzecz możliwości odniesienia obrotów gospodarczych spółki cywilnej osiągniętych w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po dniu 31 grudnia 2019 r., do obrotów gospodarczych przedsiębiorcy przekształcanego (a obecnie będącym wspólnikiem w tej spółce) z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. W tym konkretnym przypadku, czyli gdy przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie na podstawie umowy spółki cywilnej i żaden z nich nie prowadzi dodatkowo tzw. „indywidualnej" działalności gospodarczej, to taki wspólnik spółki cywilnej – przedsiębiorca, zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi w umowie spółki cywilnej, może złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach art.15zzb.

Pytanie 3.101: Czy Bank Spółdzielczy posiadający wpis do rejestru przedsiębiorców KRS jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i może ubiegać się o dofinansowanie w ramach art.15zzb ?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, banki spółdzielcze są jedną z 3 dopuszczalnych form funkcjonowania banku. Art. 2 tejże ustawy mówi natomiast, że bank jest osobą prawną, zaś art. 5 ust. 4 – iż czynności bankowe są przedmiotem działalności gospodarczej i, z wyjątkami, mogą być wykonywane tylko przez banki. Bank spółdzielczy uzyskując wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, spełnia jeden z warunków podjęcia działalności gospodarczej, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców. W związku z powyższym, nie wydaje się, by istniały przeszkody, by bank spółdzielczy mógł zostać uznany za przedsiębiorcę na gruncie ww. ustawy , a co za tym idzie mógł ubiegać się o wsparcie w ramach art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Pytanie 3.102: Czy Powiatowy Zakład Transportu Publicznego jako samorządowy zakład budżetowy jest przedsiębiorcą i czy może skorzystać z dofinansowania w ramach art.15zzb?
Odpowiedź
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. A pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i należy je rozumieć jako zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. Zgodnie zaś z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej działalność wykraczająca poza zadania o charakterze użyteczności publicznej nie może być prowadzona w formie samorządowego zakładu budżetowego. Z kolei w świetle art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych samorządowy zakład budżetowy wpłaca do budżetu jednostki samorządu terytorialnego nadwyżkę środków obrotowych, ustaloną na koniec okresu sprawozdawczego, chyba że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego postanowi inaczej. W związku z tym, że samorządowy zakład budżetowy wykonuje wyłącznie zadania z zakresu użyteczności publicznej, a jego celem nie jest uzyskiwanie zysku, lecz zaspokajanie potrzeb o charakterze powszechnym (uzyskiwane przychody służą pokryciu kosztów działalności), to nie wykonuje on działalności gospodarczej, a tym samym nie jest przedsiębiorcą na gruncie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Wobec powyższego nie spełnia kryteriów określonych do ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń w ramach art. 15zzb.

Pytanie 3.103: Czy inne jednostki organizacyjne gmin i powiatów takie jak Ośrodki Sportu i Rekreacji, Powiatowe Bursy Szkolne są przedsiębiorcami i mogą skorzystać z dofinansowania w ramach art.15zzb?
Odpowiedź:
Odpowiedź na przedmiotowe pytanie wymaga określenia w każdym przypadku, w jakiej formie organizacyjno-prawnej działają ośrodki sportu i rekreacji oraz bursy. Jednoznacznej oceny, czy dany podmiot ze sfery samorządu terytorialnego spełnia definicję przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców należy dokonać w odniesieniu do jego formy organizacyjno - prawnej i charakteru realizowanych zadań.

Pytanie 3.104: Pracodawca złożył wniosek o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników (...) w miesiącu maju 2020 na okres 3 miesięcy zaznaczając, że zamierza skorzystać ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS. Do wniosku dołączył kalkulator na 3 miesiące bez składek ZUS. W miesiącu czerwcu Pracodawca złożył pismo wyjaśniające, że umorzenie składek ZUS dotyczyło tylko miesiąca maja 2020. Do pisma została dołączona korekta wniosku złożonego w maju 2020 z zaznaczeniem wypłaty tylko za miesiąc maj 2020. Dodatkowo w tym samym dniu Pracodawca złożył nowy wniosek za miesiące czerwiec i lipiec 2020 z nowym kalkulatorem już ze składkami ZUS. Jak postąpić w opisanej sytuacji?
Odpowiedź:
W sytuacji kiedy przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń w ramach art. 15zzb na okres 3 miesięcy i we wniosku oświadcza, że zamierza ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS, może otrzymać dofinansowanie tylko na wynagrodzenia pracowników, bez składek na ubezpieczenia społeczne. Umowa obejmuje wtedy dofinansowanie na okres 3 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca po miesiącu dofinansowania składa korektę kalkulatora i na kolejne 2 miesiące wnioskuje o wyższe, niż w pierwotnym wniosku dofinansowanie to, według stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nie powinien otrzymać wyższej kwoty dofinansowania, aniżeli była ona określona w umowie. Może natomiast złożyć oświadczenie, że rezygnuje z umowy 3 miesięcznej i rozliczy się w ciągu 30 dni tylko za okres miesiąca, za który dofinansowanie otrzymał. Po rozliczeniu się z powiatowym urzędem pracy może złożyć nowy wniosek na okres 2 miesięcy dofinansowania wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne na tych samych pracowników, ponieważ łączny okres dofinansowania nie może być dłuższy niż 3 miesiące.

Pytanie 3.105: Prosimy o wyjaśnienie czy spółka akcyjna tj. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A. według KRS, której jedynym akcjonariuszem jest województwo śląskie może się ubiegać o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 15 zzb ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Odpowiedź: Jeśli spółka akcyjna Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie spełnia warunki:
- bycia mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą zgodnie z art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców i posiada wpis do CEiDG lub KRS,
- dot. spadku obrotów zgodnie z art. 15zzb ust. 3 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.),
- nie otrzymania dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych, wyjątek stanowi dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, oraz
- nie zalegania w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.,
Wówczas może skorzystać ze wsparcia w ramach art. 15zzb przeznaczonego na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

Pytanie 3.106: Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie następujących wątpliwości. Przedsiębiorca, złożył w tut. urzędzie wniosek o wypłatę dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 na okres 3 miesięcy (kwiecień, maj, czerwiec 2020r.) i na tej podstawie zawarł umowę w ww. sprawie (za miesiąc kwiecień b.r. uzyskał już dofinansowanie jako osoba samozatrudniona). Następne w m-cu czerwcu 2020r. złożył wniosek o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID 19 na okres 3 miesięcy na 3 pracowników. W związku z powyższym od miesiąca maja 2020r. wstrzymano wypłatę dofinansowania przysługującego na podstawie zawartej umowy samozatrudnionemu przedsiębiorcy. Z przedstawionych przez przedsiębiorcę wyjaśnień wynika, iż zawarł on umowy z pracownikami od 01.05.2020 roku. Mając powyższe na uwadze oraz w świetle obowiązujących wyjaśnień MRPiPS z dnia 4.06.2020r., z których jednocześnie wynika, iż pomoc w ramach art. 15 zzb ma na celu uniknięcie zwolnień w czasie epidemii COVID-19 oraz przyznawana jest na rzecz pracowników, którzy w przeciwnym wypadku zostaliby zwolnieniami w konsekwencji zawieszenia lub ograniczenia działalności gospodarczej z powodu epidemii COVID-19, tut. urząd zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi, czy w związku z powyższym, może udzielić przedsiębiorcy wsparcia na podstawie art. 15 zzb na pracowników którzy podjęli pracę od 01.05.2020r. Informujemy jednocześnie, że jest to pierwszy wniosek przedsiębiorcy (art. 15zzb), złożony w PUP na ww. osoby, na okres 3 miesięcy tj. od 01.06.2020r. – do 31.08.2020r. Jednocześnie w przypadku pozytywnej odpowiedzi dotyczącej możliwości zawarcia z ww. przedsiębiorcą umowy w ramach art. 15 zzb, prosimy o informację, czy maksymalny okres, na który może zostać zawarta umowa, powinien zostać skrócony o okres, za który przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie wskazane w ar. 15 zzc.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzzh ustawy antykryzysowej, wsparcie, o którym mowa w art. 15zzb (ale również dotyczy to art. 15zzc) stanowi pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce w rozumieniu Komunikatu Komisji. Pomoc ta została notyfikowana Komisji, która w dniu 23 kwietnia 2020 r. wydała decyzję uznającą tę pomoc za zgodną z rynkiem wewnętrznym.
Jak wynika z postanowień decyzji Komisji, wsparcie o którym mowa w art. 15zzb ale również art. 15zzc ustawy antykryzysowej stanowi „pomoc w formie subsydiowania wynagrodzeń pracowników w celu uniknięcia zwolnień podczas epidemii COVID-19" (sekcja 3.10).
W związku z powyższym MRPiPS stoi na stanowisku, iż pomimo, że na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach art. 15zzb, osoby ujęte w tym wniosku będą już zatrudnione to jednak w tej konkretnej sytuacji wniosek ten powinien zostać odrzucony. Przede wszystkim należy pamiętać że pomoc udzielana w ramach ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, jak wyjaśniono powyżej, ma na celu uniknięcie zwolnień i zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce.

Pytanie 3.107: Spółka prowadzi od kilkunastu lat działalność w Polsce i w Niemczech (delegując pracowników za granicę). W Niemczech posiada oficjalnie zarejestrowany Oddział Spółki w KRS oraz niemieckim rejestrze handlowym (sam Oddział ten nie posiada osobowości prawnej). Oddział w Niemczech samodzielnie bilansuje się i rozlicza zgodnie z przepisami niemieckimi (opodatkowany jest w Niemczech), ale jako, że Oddział ten nie ma osobowości prawnej więc w sprawozdaniach finansowych publikowanych w Polsce jako Spółka wykazujemy całość tzw. bilans sumaryczny składający się z sumy bilansów polskiego (podatki płacone w Polsce) i niemieckiego (podatki płacone w Niemczech). Czy wynagrodzenia pracowników oddelegowanych do pracy zagranicą, w stosunku co do których ZUS odprowadzany jest w Polsce, a podatek od osób fizycznych w Niemczech (zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa podatkowego) podlegają objęciu dopłatami z tytułu pomocy? Czy dopłaty te obejmą w tym przypadku również wynagrodzenia pracowników ozusowanych i opodatkowanych w całości po stronie niemieckiej. Czy do kryterium spadku przychodów należy brać łączny spadek przychodów Spółki jako całości (przychody w Polsce i w Niemczech), czy tylko spadek przychodów wykazywanych w Polsce (bez części niemieckiej)?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca (spółka), która prowadzi działalność w Polsce oraz posiada oddział firmy za granicą i deleguje pracowników za granicę może skorzystać z dofinansowania do części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne (art. 15zzb) dla oddelegowanych pracowników, przez okres maksymalnie 3 miesięcy wyłącznie w sytuacji gdy składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek od osób fizycznych od tych wynagrodzeń odprowadzane są w Polsce.

Pytanie 3.108: Czy stowarzyszenie zatrudniające pracowników zwolnione z opłacania składek na Fundusz Pracy ma prawo otrzymać dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.
Odpowiedź:
Jeśli stowarzyszenie jest przedsiębiorca i spełnia kryteria ubiegania się o wsparcie w ramach art. 15zzb, może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, którzy zwolnieni są z opłacania składek na FP. Odpowiedź na pytanie znajduje się również pod nr. 3.197.

Pytanie 3.109: Prosimy o podanie definicji siedziby przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, od której zależy właściwość urzędu pracy, zgodnie z art. 15 zzb ust. 10, art. 15 zzc ust. 8, art. 15 zzd ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Czy jest to miejscowość wskazana w CEIDG jako stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a w przypadku braku takiego miejsca czy jest to miejscowość będąca miejscem zamieszkania osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
Odpowiedź:
Aktualnie przedsiębiorca składając wniosek, wybiera PUP właściwy dla siedziby swojego przedsiębiorstwa. Adres wskazany we wniosku o pożyczkę jako siedziba przedsiębiorcy powinien być zgodny z co najmniej jednym z adresów podanych we wpisie dotyczącym przedsiębiorcy w CEIDG. W związku z powyższym wnioski o dofinansowanie w ramach art. 15zzd, art.15zzb oraz art. 15zzc należy złożyć do urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na podany we wniosku adres, który występuje również w rejestrze CEIDG.

Pytanie 3.110: Co należy zrobić jeśli pracodawca nie podał w wykazie pracowników numerów PESEL i nie wyraża zgody na ich uzupełnienie?
Odpowiedź:
Nr PESEL (lub w razie braku nr PESEL, inny dowód tożsamości) jest wymagany przez przepisy UE. W przypadku ich braku wniosek powinien zostać odrzucony.
Informacje o publikacji dokumentu