Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych art. 15zzc

Odpowiedzi aktualne na dzień 06.10.2020 r.

Pytanie 2.1. Czy będzie możliwe przeznaczenie środków z Programu Regionalnego na jednorazowe pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy zgodnie z art. 15 zzc ustawy?
Odpowiedź:
Nie. Pożyczka, o której mowa w art. 15zzd, zgodnie z art. 31q ust. 4 ustawy COVID-19, finansowana jest wyłącznie ze środków Funduszu Pracy w ramach ustalonych przez ministra właściwego do spraw pracy na rok 2020 dla samorządów powiatów kwot środków (limitów) Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.
Natomiast dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, o których mowa w art. 15zzc ustawy COVID-19, może być finansowane ze środków RPO lub POWER.

Pytanie 2.2. Czy pracownicy, w tym także, pracujący na umowach zlecenie, o dzieło oraz samozatrudnieni będą mogli liczyć na wsparcie w wysokości co najmniej płacy minimalnej?
Odpowiedź:
Ustawą z dnia z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567 i 568) wprowadzone zostały nowe rozwiązania prawne celem wsparcia przedsiębiorców i pracowników. Na podstawie art. 15zzc ust. 1 starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

Pytanie 2.3. Czy w przypadku przedsiębiorcy występującego o to dofinansowanie zgodnie z art. 15zzc dostanie je wyłącznie osoba która działalność zarejestrowała w CEIDG, czy także wspólnicy spółek kapitałowych, czy spółki cywilnej?
Odpowiedź:
Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z art. 15zzc w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, może być jedynie przyznane przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników prowadzącemu działalność gospodarczą, która podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z dofinansowania mogą również skorzystać wspólnicy spółek cywilnych, w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych.

Pytanie 2.4. Czy dofinansowanie, o którym mowa w art. 15 zzb, 15 zzc może być przyznane wnioskodawcy, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami?
Odpowiedź:
Aby ubiegać się o wsparcie w art. 15 zzb- 15 zzc przedsiębiorca musi mieć aktywną działalność gospodarczą. Dodatkowo okres, który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów (zarówno w 2020 r. jak i 2019 r.), musi być w czasie, gdy działalność była aktywna.
Wyjaśnienie:
  • w przypadku dofinansowania, o którym mowa w art. 15zzc ust. 6 działalność musi być aktywna na czas otrzymywania wsparcia;
  • w przypadku art. 15 zzb przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową, przez okres dofinansowania. Zatem działalność nie może być zawieszona. Wynika to bezpośrednio z artykułu;
  • celem tych instrumentów jest zniwelowanie skutków covid-19, jeśli działalność była zawieszona (w okresie wykorzystanym do obliczenia spadku obrotów), spadek obrotów nie mógł nastąpić w wyniku covid-19.

Pytanie 2.5. Osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, nie zatrudniając przy tym żadnej osoby i świadczy pracę na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilno-prawnej i udokumentuje spadek obrotów w swojej działalności, może starać się o dofinansowanie w ramach EFS?
Odpowiedź:
W odniesieniu do instrumentu z art. 15zzc odpowiedź brzmi: TAK.
Przy jednoczesnym zatrudnieniu i prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, można skorzystać z dofinansowania do tej działalności (art. 15zzc).

Pytanie 2.6. Nie dotyczy art. 15zzc.

Pytanie 2.7. Jaki jest termin wypłaty pierwszego świadczenia w przypadku form art. 15zzb, 15zzc oraz 15zze?
Odpowiedź:
W przypadku art. 15zzc środki w ramach ww. instrumentów będą wypłacane Przedsiębiorcy maksymalnie w trzech miesięcznych równych transzach zgodnie z zapisem w umowie o wypłatę dofinansowania dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników.

Pytanie 2.8: Ile musi istnieć firma żeby móc ubiegać się o formy art. 15zzb, 15zzc oraz 15zze? W zasadach opublikowanych do ww. form brak jest informacji od kiedy musi istnieć firma by móc ubiegać się o wsparcie oraz czy wnioskodawcą może być pracodawca/ przedsiębiorca, który ma zawieszoną działalność gospodarczą?
Odpowiedź:
Aby ubiegać się o wsparcie w art. 15 zzb - 15 zzc przedsiębiorca musi mieć aktywną działalność gospodarczą. Dodatkowo okres, który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów (zarówno w 2020 r. jak i 2019 r.), musi być w czasie, gdy działalność była aktywna. Celem tych instrumentów jest zniwelowanie skutków COVID-19, jeśli działalność była zawieszona (w okresie wykorzystanym do obliczenia spadku obrotów), spadek obrotów nie mógł nastąpić w wyniku COVID-19.

Pytanie 2.9.: Jaki jest termin wypłaty pierwszego świadczenia w przypadku form art. 15zzb, 15zzc oraz 15zze?
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisem umowy, Starosta, przekazuje przedsiębiorcy środki przeznaczone na wypłatę dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, określonej przez przedsiębiorcę we wniosku, zaakceptowanym przez Urząd Pracy. Środki zostaną wypłacane Przedsiębiorcy maksymalnie w trzech miesięcznych równych transzach. Środki, zostaną wypłacane Przedsiębiorcy na rachunek bankowy wskazany we Wniosku. Ustawia nie wskazuje konkretnego terminu, w jakim dofinansowanie powinno być wypłacone, niemniej jednak z uwagi na charakter instrumentu środki powinny być przekazane niezwłocznie po podpisaniu umowy o przyznaniu dofinansowania.

Pytanie 2.10: „Czy pracodawca, który nie może wykazać spadku obrotów do analogicznych miesięcy roku poprzedniego (prowadzi krócej działalność), może skorzystać z pomocy zawartej w art. 15 zzb oraz 15 zzc?"
Odpowiedź:
Nie może skorzystać. Możliwość przyznania, a co za tym idzie - także dostępna wysokość wsparcia, oferowanego przedsiębiorcom w ramach art. 15 zzb oraz art. 15zzc "specustawy" - zgodnie z wolą ustawodawcy, opiera się na stwierdzeniu poziomu spadku obrotów u danego przedsiębiorcy (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego (np. luty i marzec 2019 do lutego i marca 2020). Należy zatem przyjąć, że przedsiębiorca, starający się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne lub o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, powinien prowadzić swoją działalność przez co najmniej 14 miesięcy licząc na dzień złożenia wniosku. W innym przypadku bowiem nie będzie mógł przyjąć wymaganych okresów referencyjnych. Warto zaznaczyć, że zawieszenie działalności nie jest równorzędne z jej zamknięciem. W związku z powyższym, przedsiębiorcy, którzy zawieszali działalność, w okresie, który nie został ujęty do wykazania spadku obrotów oraz na czas złożenia wniosku i uzyskiwania wsparcia, spełniają kryterium instrumentu.

Pytanie 2.11: Zgodnie z przepisami art. 15zzc ust. 6 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…) Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi. W jaki sposób Urząd powinien egzekwować od Przedsiębiorcy potwierdzenie spełnienia powyższego zapisu po zakończeniu okresu dofinansowania, jeżeli zapisy umowy nie regulują powyższej kwestii?"
Odpowiedź:
Powiatowe Urzędy Pracy mają możliwość sprawdzenia tych danych w CEIDG.

Pytanie 2.12: Nie dotyczy art. 15zzc

Pytanie 2.13: Czy może otrzymać dofinansowanie przedsiębiorca jeżeli w części, te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych – tzn. firmy, które dostały środki w ramach projektu zatrudniły osoby bezrobotne w ramach prac interwencyjnych.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb ust. 12 i 15zzc ust. 10 ustawy COVID-19 przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Powyższe oznacza, że przedsiębiorca może się ubiegać o inne formy wsparcia przewidziane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instrukcjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1478, z późn. zm.) i je otrzymać w części, w której nie pokrywa się ono z ww. dofinasowaniem. W praktyce będzie to oznaczało, że pracodawca nie może otrzymać np.:
  • refundacji, której mowa w art. 51a ust. 1 ustawy,
  • refundacji część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych,
  • pokrycia kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne refundowanych pracodawcy, o których mowa w art. 47 ustawy, 
  • refundacji pracodawcy kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia podejmujących pierwszą pracę, o których mowa w art. 60c ustawy,
  • pokrycia kosztów dofinansowania wynagrodzenia zatrudnionego bezrobotnego powyżej 50 roku życia, o którym mowa w art. 60d ustawy,
  • refundacji pracodawcy, w ramach bonu zatrudnieniowego, części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 66m ust. 7 ustawy.

Pytanie 2.14: Ile musi istnieć firma żeby móc ubiegać się o formy art. 15zzb, 15zzc oraz 15zze? W zasadach opublikowanych do ww. form brak jest informacji od kiedy musi istnieć firma by móc ubiegać się o wsparcie oraz czy wnioskodawcą może być pracodawca/ przedsiębiorca, który ma zawieszoną działalność gospodarczą.
Odpowiedź:
Możliwość przyznania, a co za tym idzie - także dostępna wysokość wsparcia, oferowanego przedsiębiorcom w ramach art. 15 zzb (a także 15 zzc i 15 zze) specustawy - zgodnie z wolą ustawodawcy, opiera się na stwierdzeniu poziomu spadku obrotów u danego przedsiębiorcy (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego (np. luty i marzec 2019 do lutego i marca 2020). Należy zatem przyjąć, że przedsiębiorca, starający się o dofinansowanie, powinien prowadzić swoją działalność przez co najmniej 14 miesięcy licząc na dzień złożenia wniosku. W innym przypadku bowiem nie będzie mógł przyjąć wymaganych okresów referencyjnych. Warto zaznaczyć, że zawieszenie działalności nie jest równorzędne z jej zamknięciem. W związku z powyższym, przedsiębiorcy, którzy zawieszali działalność, ale w okresie, który nie został ujęty do wykazania spadku obrotów oraz na czas złożenia wniosku i uzyskiwania wsparcia, spełniają kryterium instrumentu.

Pytanie 2.15: Osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, nie zatrudniając przy tym żadnej osoby i świadczy pracę na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilno-prawnej i udokumentuje spadek obrotów w swojej działalności, może starać się o dofinansowanie w ramach EFS?
Odpowiedź:
W odniesieniu do art. 15zzc, tak. Przy jednoczesnym zatrudnieniu i prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, można skorzystać z dofinansowania do tej działalności.

Pytanie 2.16: Czy zgodnie z art. 15zzb ust.10 oraz 15zzc ust. 8, powiatowy urząd pracy powinien ogłosić nabór na 14 dni, a później kolejny, skoro przedsiębiorca składa wniosek do właściwego urzędu pracy w terminie 14 dni od ogłoszenia naboru.
Odpowiedź:
Zgodnie z aktualnym brzmieniem artykułu, powiatowe urzędy pracy prowadzą nabór wniosków w sposób ciągły (od dnia ogłoszenia naboru).

Pytanie 2.17: Czy osoba w wieku emerytalnym prowadząca działalność gospodarczą kwalifikuje się do skorzystania z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników w ramach EFS RPO oraz czy pracodawca zatrudniający pracowników – emerytów może starać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników w ramach EFS RPO?
Odpowiedź:
Tak, osoba w wieku emerytalnym prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników.

Pytanie 2.18: Czy przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie lub refundację z Urzędu Pracy, na którym ciąży obowiązek zwrotu otrzymanego od tutejszego Urzędu wsparcia, czyli jest naszym dłużnikiem, może otrzymać środki finansowe wynikające z art.15zzb - 15zze?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie lub refundację z Urzędu Pracy, na którym ciąży obowiązek zwrotu otrzymanego od tutejszego Urzędu wsparcia, może otrzymać środki finansowe wynikające z art.15zzb - 15zze. Przepisy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) nie uzależniają przyznania ww. wsparcia od wcześniejszego wywiązania się z zobowiązań wobec urzędu. Nie mniej jednak, niewywiązanie się przez pracodawcę / przedsiębiorcę ze wcześniejszego zobowiązania wobec urzędu pracy może budzić wątpliwość dotyczącą racjonalności wydatkowania środków publicznych. Ostateczną decyzję podejmuje w tej kwestii starosta.

Pytanie 2.19: Czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników, który skorzystał z jednorazowego świadczenia postojowego w ZUS może również skorzystać z dofinansowania zgodnie z art. 15zzc?
Odpowiedź:
Może, jednak zgodnie z zapisem art. 15zzc ust. 10 przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Pytanie 2.20: Osoby starające się o udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników powinny wg zasad prowadzić działalność minimum przez 14 m-cy, skoro mają wykazać porównanie obrotów roku 2020 i 2019. Co w przypadku osób, które potrafią wykazać taki okres, ale zawieszały tę działalność na kilka miesięcy. Nie ma nigdzie informacji, że obligatoryjnie musi być ona prowadzona przez 12 m-cy.
Odpowiedź:
Przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie z art. 15zzc powinien zgodnie z ust. 2 wykazać spadek obrotów, porównując ze sobą dwa miesiące z roku 2020 do analogicznego okresu w roku 2019. Przy czym okres ten najpóźniej powinien kończyć się dzień przed złożeniem wniosku. Taki zapis ustawy niejako wymaga od przedsiębiorcy, który chce uzyskać dofinansowanie prowadzenie działalności przez co najmniej 14 miesięcy. Warto jednak zaznaczyć, że zawieszenie działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z jej zamknięciem. W związku z powyższym, przedsiębiorcy, którzy zawieszali działalność, ale w okresie, który nie został ujęty do wykazania spadku obrotów oraz na czas złożenia wniosku i uzyskiwania wsparcia, spełniają kryterium instrumentu.

Pytanie 2.21: Czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, który zatrudnia 1 osobę na umowę zlecenie, może ubiegać się o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, czy analogicznie w przypadku tej formy wsparcia należy zastosować definicję pracownika z art. 15g ust. 4 (przywołaną w art 15 zzb) ale wtedy przedsiębiorca nie będzie mógł uzyskać dofinansowania?
Odpowiedź:
Taki przedsiębiorca może skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń na podstawie art. 15 zzb ustawy COVID-19, tj. dla osoby zatrudnionej. Może również ubiegać się o dofinansowanie w ramach art. 15zzc jako osoba samozatrudniona.

Pytanie 2.22: Czy samozatrudniony, który wystąpił do ZUS o wsparcie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS może jeszcze wystąpić o inne wsparcie w tym np. o pożyczkę z 15zzd albo wsparcie z 15zzc?
Odpowiedź:
Tak, przedsiębiorca który wystąpił do ZUS o wsparcie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS może ubiegać się również o dofinasowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników.

Pytanie 2.23: Czy komornik, który nie jest uznawany za przedsiębiorcę, może skorzystać z instrumentów wprowadzonych ustawą antykryzysową?
Odpowiedź:
W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców komornik sądowy nie jest przedsiębiorcą, w związku z powyższym nie może skorzystać z instrumentów wsparcia w ramach art. 15zzb-15zzd. Komornik jest osobą fizyczną, która prowadzi zorganizowaną działalność w ramach utworzonej przez niego kancelarii i jest to działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły, a zarobki są uzależnione od aktywności i efektywności danego komornika, jednakże wpisanie komornika do rejestru REGON nie stanowi podstawy do uznania, że wypełnia on znamiona przedsiębiorcy.
Zgodnie z art.2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym oraz podlega nadzorowi sądu oraz nadzorowi odpowiedzialnemu prezesa sądu rejonowego, przy którym działa.
Należy również nadmienić, że w myśl art.33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, komornik nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej, jak również nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Pytanie 2.24. Czy przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą może skorzystać z pomocy udzielanej na podstawie art. 15zcc specustawy COVID?
Odpowiedź:
W opinii Departamentu Rynku Pracy przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, nie może skorzystać z pomocy udzielanej na podstawie przepisu art. 15zzc, gdyż warunkiem ubiegania się o dofinansowanie, jest aktywne prowadzenie działalności gospodarczej.
Wsparcie finansowe udzielane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, wypłacane jest ono w okresach miesięcznych pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało to dofinansowanie. W przypadku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie, zachodzi obowiązek zwrotu otrzymanych środków.
Biorąc także pod uwagę brzmienie art. 25 ustawy Prawo przedsiębiorców, który określa skutki zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej i wyraźnie przesądza, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności, należy przyjąć co do zasady, że przedsiębiorca, który zawiesił działalność nie spełnia przesłanek ustawowych i w związku z tym, nie może ubiegać się o dofinansowanie, na podstawie art. 15 zzc ustawy COVID-owej.
Podkreślić także należy, że wykonywanie czynności, o których mowa w art. 25 ust 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, nie jest tożsame z prowadzeniem działalności. Przepis ust. 2 dopuszcza jedynie wykonywanie pewnych czynności, które są niezbędne dla zamknięcia pewnych procesów (m.in. zaksięgowanie należności, uregulowanie zobowiązań, udział w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia, poddanie się kontroli), jednakże nie noszą one znamion prowadzenia działalności gospodarczej, a w związku z czym koszty w tym czasie ponoszone przez przedsiębiorcę, nie mogą być uznane za koszty, o których mowa w art. 15 zzc ust. 1 ustawy COVID-owej.

Pytanie 2.25: Czy przedsiębiorca może skorzystać jednocześnie z instrumentów w ramach art. 15zzc i art. 15zzb?
Odpowiedź:
W instrumencie 15zzc - dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracownika. Za pracownika uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy. Zatem jeśli dany przedsiębiorca nawiązał umowę cywilnoprawną, ze zleceniobiorcą (tzw. umowa zlecenie) - nie jest traktowana w tym instrumencie jako zatrudnienie.
Jednocześnie według art. 15zzb, ten sam zleceniobiorca może zostać wykazany w zatrudnieniu, jeśli przedsiębiorca chciałby ubiegać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Zatem jeśli zachodzą ww. okoliczności, przedsiębiorca może ubiegać się zarówno o wsparcie w ramach art. 15zzb i 15zzc, o ile spełnia wszelkie wymogi tych instrumentów, z zaznaczeniem, że środki te nie mogą zostać przeznaczone na ten sam cel.

Pytanie 2.26: Czy istnie możliwość ubiegania się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, przez przedsiębiorców, którzy taką działalność zawiesili?
Odpowiedź:
Zgodnie z brzmieniem art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, pomoc finansowa udzielana w ramach tego rozwiązania, kierowana jest do przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników, w celu dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, nie może skorzystać z pomocy udzielanej na podstawie ww. przepisu, gdyż warunkiem ubiegania się o dofinansowanie, jest prowadzenie działalności gospodarczej.
Wsparcie finansowe udzielane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, wypłacane jest ono w okresach miesięcznych pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało to dofinansowanie. W przypadku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie, zachodzi obowiązek zwrotu otrzymanych środków w części nierealizowanej części umowy.
W związku z powyższym, przedsiębiorca powinien mieć aktywną działalność w momencie złożenia wniosku, otrzymywania dofinansowania oraz w okresach wybranych do wykazania spadku obrotów.

Pytanie 2.27. Czy wnioskodawca może złożyć wniosek w lipcu wskakując, że wsparcie chce od 01.04.2020 r. ? Jeśli tak to czy wypłacamy mu od razu 3 transze (za IV, V i VI) a działalność ma prowadzić do IX ?
Odpowiedź:
Zgodnie z artykułem 15zzc ust. 3 Przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, przypadające od miesiąca złożenia wniosku. Zatem nie można wnioskować o dofinansowanie za okres inny niż od miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Pytanie 2.28. Nie dotyczy art. 15zzc.

Pytanie 2.29: Czy przedsiębiorca przebywający na zasiłku opiekuńczym może ubiegać się o dofinansowanie zgodnie z art. 15zzc ?
Odpowiedź:
Jeśli w czasie składania wniosku działalność jest aktywnie prowadzona (nie jest zawieszona), to przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie. Przebywanie na zasiłku opiekuńczym sprawia jedynie, że przedsiębiorca odprowadza mniejsze składki. Natomiast może aktywnie prowadzić działalność i z tego tytułu mieć obroty.

Pytanie 2.30: Przy samozatrudnieniu - jeżeli osoba opłaca wyłącznie składki na FP to jak liczyć pomoc?
Odpowiedź:
Sposób obliczania spadku obrotu jest taki sam, bez względu na to jakie przedsiębiorca odprowadza składki. Kwoty dofinansowania są niezależne od opłacanych składek, w instrumencie 15 zzc, wskazane wedle przedziału procentowego spadku obrotów. Ponadto, we wniosku przedsiębiorca może wpisać łączną kwotę wparcia, o jaką chce się ubiegać.

Pytanie 2.40: Zgodnie z art. 15zzc ust. 10 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…) przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania na te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. Czy zatem przedsiębiorca, który skorzystał lub zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS może otrzymać dofinasowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej? Dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej również są kosztem prowadzenia działalności.
Odpowiedź:
Tak, te dwie formy wsparcia nie wykluczają się o ile nie zostaną przeznaczone na ten sam cel. Jeśli przedsiębiorca został zwolniony z płacenia składek ZUS automatycznie nie stanowią one kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo celem dofinansowania jest część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, zatem to przedsiębiorca decyduje na co środki przeznaczyć.

Pytanie 2.41: Czy można łączyć postojowe z ZUS - 2080 zł z dofinansowaniem do działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników?
Odpowiedź:
Tak. Uzyskanie świadczenia postojowego z ZUS nie wyklucza ubiegania się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pod warunkiem, że środki te nie zostaną przeznaczone na ten sam cel.

Pytanie 2.42: „Czy w związku z realizacją instrumentów wsparcia o których mowa w art. 15 zzb, zzc oraz zze Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Urząd Pracy powinien w jakikolwiek sposób weryfikować czy wykazany we wniosku spadek obrotów gospodarczy nastąpił faktycznie w wyniku wystąpienia COVID-19 czy też wystarczającym do przyznania dofinansowania jest uznanie takiego oświadczenia złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń? W opinii Urzędu sumaryczny spadek obrotów w miesiącach styczeń-luty 2020 w stosunku do roku ubiegłego w przypadku niektórych przedsiębiorców mógł nie mieć związku z wystąpieniem COVID-19?"
Odpowiedź:
Wystarczające jest przyjęcie oświadczenia złożonego przez przedsiębiorcę pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Pytanie 2.43: „Czy przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie (art. 15zzc) będą mogli skorzystać po nowelizacji ustawy antykryzysowej z pożyczki, o której mowa w art. 15 zzd?"
Odpowiedź:
Niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców jest niezależną formą wsparcia i można ją łączyć z innymi instrumentami dostępnymi w ramach Tarczy Antykryzysowej. Należy jednak podkreślić, że środki dwóch lub więcej dofinansowań ze środków publicznych nie mogą być przeznaczone na pokrycie dokładnie tego samego kosztu.

Pytanie 2.44: „Wniosek dotyczący udzielenia pomocy zgodnie z art 15 zzb oraz 15 zzc zawiera oświadczenie o niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne (...) do końca trzeciego kwartału 2019r. Jak należy badać okres do końca kwartału?"
Odpowiedź:
Badamy, czy zaległości powstałe do końca trzeciego kwartału 2019 r. zostały uregulowane ( również rozłożone na raty przez ZUS, umorzone) na dzień złożenia wniosku.

Pytanie 2.45: „Zgodnie z art 15 zzc oraz art 15 zzd starosta może przyznać pomoc na pokrycie bieżących kosztów / dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Czy pomoc może być przeznaczona np. na: zakup towaru do sprzedaży, zakup wyposażenia (np. fotel fryzjerski, komputer)?"
Odpowiedź:
To przedsiębiorca określa, na co przeznacza środki z dofinansowania, jeśli zakup towaru do sprzedaży lub zakup wyposażenia stanowi dla przedsiębiorcy bieżące koszty działalności gospodarczej to będzie to wydatkowanie zgodne z przeznaczeniem.

Pytanie 2.46: „Czy osoba zatrudniająca poniżej 10 osób wyłącznie na umowę zlecenie jest traktowana jako samozatrudniona i może się ubiegać o dofinansowanie z art. 15zzc i jednocześnie czy traktowana jest jako mikroprzedsiębiorca i może się ubiegać o dofinansowanie dla zatrudnionych pracowników na umowę. zlecenie z art. 15zzb?"
Odpowiedź:
Tak, taki przedsiębiorca może jednocześnie skorzystać z obu instrumentów, o ile środki nie zostaną przeznaczone na ten sam cel.

Pytanie 2.47: „Czy osoba fizyczna, która jest zleceniodawcą dla zleceniobiorców może złożyć zarówno wniosek o udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników " oraz drugi wniosek na pokrycie kosztów o których mowa w art. 15zzb ust 2?"
Odpowiedź:
Tak, taki przedsiębiorca może jednocześnie skorzystać z tych instrumentów, o ile środki nie zostaną przeznaczone na ten sam cel.

Pytanie 2.48: „Czy osoba fizyczna składająca wniosek o udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników" np. w dniu 20.04.2020r. otrzyma dofinansowanie za cały miesiąc kwiecień, czy dofinansowanie będzie liczone od daty złożenia wniosku?"
Odpowiedź:
Dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Pytanie 2.49: „Czy zgodnie z zapisem w „ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O UDZIELENIE DOFINANSOWANIA CZĘŚCI KOSZTÓW PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ DLA PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄCEGO OSOBĄ FIZYCZNĄ NIEZATRUDNIAJĄCEGO PRACOWNIKÓW" rekomendowanych przez MRPiPS w przypadku nieprzyznania dofinansowania na podstawie dokumentacji innej niż elektroniczna, PUP zwraca Wnioskodawcy oryginały złożonych dokumentów?
Odpowiedź:
Zapisy w zasadach dotyczące zwrotu oryginałów dokumentów zostały usunięte. Archiwizacja powinna odbywać się zgodnie z przepisami obowiązującymi w PUP.

Pytanie 2.50: Powtórzone pytanie.

Pytanie 2.51: Czy w trakcie otrzymywania dofinansowania z art. 15zzc przedsiębiorca może zatrudnić pracownika?

Odpowiedź:
Dofinansowanie z art. 15zzc jest przeznaczone dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi niezatrudniających pracowników. Celem dofinansowania jest część kosztów tej właśnie działalności. Przedsiębiorca, który chce otrzymywać dofinansowanie w kolejnych transzach miesięcznych powinien zachować status osoby fizycznej, niezatrudniającej pracowników. Jeśli zachodzi potrzeba zatrudnienia, przedsiębiorca powinien w powiatowym urzędzie pracy zgłosić fakt zmiany statusu przedsiębiorstwa, a dofinansowanie powinno zostać wstrzymane.

Pytanie 2.52: Zastanawia mnie forma liczenia okresu do dofinansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej - w lutym moje obroty w firmie nie różniły się znacznie od roku wcześniej. W marcu spadły o połowę, zaś w kwietniu wyniosły już 0 PLN. Na stronie znalazłem informacje, żeby liczyć 2 kolejne miesiące po 01.20 - moja sytuacja jak widać uległa znacznej zmianie z racji na epidemię, zaś z opisu na stronie wychodzi, że nie kwalifikuję się do dofinansowania. Czy wniosek będzie można składać w terminie późniejszym z uwzględnieniem obrotów z marca i kwietnia ? Bądź już teraz jakoś można to zrobić?
Odpowiedź:
Wyliczenie spadku obrotów gospodarczych (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) opiera się na porównaniu dwóch kolejnych miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im dwoma kolejnymi miesiącami roku ubiegłego. Miesiąc, z uwagi na fakt, że okres porównawczy może rozpoczynać się w jego trakcie, może być także rozumiany jako kolejne 30 następujących po sobie dni. Okres brany pod uwagę do wykazania spadku obrotów może być liczony nie wcześniej niż od 1 stycznia, a kończyć się powinien najpóźniej dzień przed złożeniem wniosku. To przedsiębiorca wybiera przedział, który uwzględnia do wykazania spadku obrotu.

Pytanie 2.53: Czy w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach art. 15zzb, art. 15zzc, art. 15zzd, art. 15zze z założeniem, że jeden wspólnik może ubiegać się tylko o jedno wsparcie w formie poszczególnych dofinansowań. Bez względu na to w ilu spółkach jest wspólnikiem (podobnie jak w przypadku spółek cywilnych)?
Odpowiedź:
W przypadku artykułu 15zzc dofinansowanie przysługuje przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników, tylko taki przedsiębiorca (zatem spółka z o.o. – nie), posiadający wpis do CEIDG może ubiegać się o ww. wsparcie. Wspólników spółki z o.o. nie można traktować analogicznie jak wspólników spółki cywilnej. Zgodnie z Prawem przedsiębiorców art. 4 ust. 2. przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Takiego statusu nie mają natomiast wspólnicy spółki z o.o. Taka spółka ma własną podmiotowość prawną i może zatrudniać pracowników. O wsparcie w ramach art. 15zzb może się zatem ubiegać spółka z o.o., a nie poszczególni jej wspólnicy.
Jeżeli chodzi o wsparcie z 15zze, to skorzystać z niego może organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wśród podmiotów z art 3 ust. 3 ww. ustawy znajdują się m.in. niedziałające w celu osiągnięcia zysku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Odnosząc się do postawionego pytania, to należałoby wskazać, że podmiotem uprawnionym do skorzystania ze wsparcia jest spółka jako całość, a nie jej poszczególni wspólnicy. Spółka z.o.o. jest odrębnym podmiotem, który posiada własną osobowość prawną. Inaczej jest przy spółce cywilnej, w której wspólnicy działają na rzecz spółki ale we własnym imieniu.

Pytanie 2.54: Bardzo proszę o informację, czy z pomocy w postaci dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z art. 15zzc „Tarczy Antykryzysowej" (dla osoby fizycznej niezatrudniającej pracowników) może skorzystać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zatrudniająca osobę na umowę zlecenie?
Odpowiedź:
W instrumencie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracownika, za pracownika uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy, zatem umowa cywilnoprawna, którą przedsiębiorca nawiązał ze zleceniobiorcą nie jest traktowana w tym instrumencie jako zatrudnienie. Jednocześnie według art. 15zzb ustawy, ten sam zleceniobiorca może zostać wykazany w zatrudnieniu, jeśli przedsiębiorca chciałby ubiegać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.Zatem ww. przedsiębiorca może ubiegać się zarówno o wsparcie w ramach art. 15zzb i 15zzc, o ile spełnia wszelkie wymogi tych instrumentów, z zaznaczeniem, że środki te nie mogą zostać przeznaczone na ten sam cel.

Pytanie 2.55: Przedsiębiorca zatrudniając 1 osobę na umowę o pracę zwolni ją przed złożeniem wniosku; Czy może otrzymać dofinansowanie z art. 15zzc; Czy nie będzie to działanie celowe żeby spełnić przesłanki do otrzymania tego wsparcia.
Odpowiedź:
W art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.), dofinansowanie jest przeznaczone na część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzonej przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników. Za pracownika w myśl tego artykułu uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy. Status „samozatrudnionego" powinien być weryfikowany na dzień złożenia wniosku oraz przez okres otrzymanego dofinansowania. Należy nadmienić, iż powiatowy urząd pracy rozpatrując wniosek o ww. dofinansowanie powinien mieć również na uwadze zasadność wydatkowanych środków publicznych.

Pytanie 2.56: Przy samozatrudnieniu - wnioskodawca prowadzi działalność własną i jednocześnie ma zawartą umowę o pracę. Czy należy się pomoc z urzędu?
Odpowiedź:
Niezależnie od tego, czy jest zatrudniony na umowę o pracę, może ubiegać się o dofinansowanie na swoją działalność, o ile spełnia wszystkie warunki w instrumencie.

Pytanie 2.57: Przy samozatrudnieniu - czy pomoc należy się również osobom rozliczającym się w ramach karty podatkowej?
Odpowiedź:
Dofinansowanie należy się każdemu przedsiębiorcy (będącym osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników) posiadającym wpis do CEIDG, o ile spełnia wszystkie warunki w tym instrumencie.

Pytanie 2.58: Czy spółka cywilna działająca pod jednym nr NIP (którą tworzą osoba pobierająca emeryturę oraz osoba zatrudniona) zatrudniająca 4 pracowników na umowę zlecenie może skorzystać z dofinansowania części kosztów działalności (art. 15zzc)?
Odpowiedź:
O dofinansowanie może ubiegać się każdy przedsiębiorca (będący osobą fizyczną niezatrudniający pracowników), który posiada wpis do CEIDG, również wspólnicy spółek cywilnych w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych. W rozumieniu art. 15zzc umowy cywilnoprawne nie są zatrudnieniem, zatem pracownicy na umowie zlecenie nie wykluczają możliwości uzyskania dofinansowania.

Pytanie 2.59: Czy przedsiębiorca zatrudniający pracowników jedynie na umowę zlecenie może ubiegać się również o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników?
Odpowiedź:
Tak, w artykule 15zzc przedsiębiorca niezatrudniający pracowników jest postrzegany w kategoriach KP. W związku z tym umowy cywilnoprawne nie są traktowane jako zatrudnienie.

Pytanie 2.60:
a) „We wniosku o dofinansowanie w pkt. D osoba wpisuje datę złożenia wniosku czy datę od kiedy wnioskuje o dofinansowanie? Przykład: Osoba składa wniosek 15.04.2020 r. to wpisuje tą datę czy może wpisać 01.04.2020 (jest tam zapis, że data nie może być wcześniejsza niż data wejścia w życie ustawy…)";
b) Ww. zapisu brak jest w ustawie z dnia 31 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 568)"

Odpowiedź:
Ad. a)
W punkcie D wniosku o dofinansowanie nigdzie nie wpisuje się daty. Wnioskujemy, że pytanie dotyczy części C, w której należy podać miesiąc złożenia wniosku.
Ad b)
Taki zapis pojawił się w zasadach do dofinansowania.

Pytanie 2.61: Zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej możliwości otrzymania wsparcia opisanego w art. 15 zzc ustawy z dnia 02.03.2020r „COVID -19" przez wspólnika spółki cywilnej, który zgodnie z wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy Prawo Przedsiębiorców, z dnia 6 marca (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą, a także wspólnik spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej.
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rozwoju w przedmiotowej kwestii przedsiębiorca wykonujący działalność „indywidulanie" i jednocześnie na podstawie umowy spółki cywilnej może:
  • złożyć wniosek o zawieszenie tylko tzw. „działalności indywidualnej" - wówczas uznaje się, że przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą (jest aktywny), bowiem prowadzi działalność zarobkową w sposób zorganizowany i ciągły, realizując cel gospodarczy wynikający z umowy spółki;
  • złożyć wniosek o zawieszenie tylko tzw. „działalności w spółce" - wówczas uznaje się, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą (jest aktywny), bowiem prowadzi działalność zarobkową w sposób zorganizowany i ciągły (poza spółką);
  • złożyć wniosek o zawieszenie tzw. „działalności indywidualnej" oraz „działalności w spółce" – wówczas uznaje się, że przedsiębiorca zawiesił działalność gospodarczą (jest zawieszony), bowiem nastąpiło czasowe wstrzymanie/zawieszenie całkowitej aktywności przedsiębiorcy.
W związku z powyższym przedsiębiorcy będący wspólnikami spółek cywilnych mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie z art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.) – niezależnie od tego, czy działalność indywidualna poszczególnych przedsiębiorców jest zawieszona czy aktywna. (Pod warunkiem, że aktywna jest przynajmniej jedna, działalność w ramach spółki albo indywidualna).
Przedsiębiorca może złożyć wniosek tylko w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (nie w imieniu spółki cywilnej). Spadek obrotów takiego przedsiębiorcy powinien obejmować działania w zakresie spółek, których jest wspólnikiem oraz obrotów działalności indywidualnej. Zatem dofinansowanie otrzymuje przedsiębiorca (nie spółka oddzielnie).
O dofinansowanie mogą ubiegać się wszyscy wspólnicy spółek o ile spełniają pozostałe wymogi instrumentu.

Pytanie 2.62: Wspólnik spółki cywilnej, którą tworzą 3 osoby fizyczne. Dwie z tych trzech osób prowadzą działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej, a trzecia osoba prowadzi dodatkowo swoją działalność. Spółka cywilna nie zatrudnia żadnych osób. Spółka cywilna zanotowała spadek obrotów. Wniosek składa osoba fizyczna, wspólnik spółki cywilnej. Czy we wniosku powinien podać obroty spółki cywilnej czy obroty, które przypadają na wspólnika, (1/3 obrotów spółki cywilnej)".
Odpowiedź:
Wniosek może złożyć każdy przedsiębiorca będący osoba fizyczną niezatrudniający pracowników (również wspólnik spółki cywilnej), który wykaże spadek obrotów swojej, działalności gospodarczej. Wykazanie spadku obrotów jest zależne od faktycznej sytuacji przedsiębiorcy. To w jaki sposób przedsiębiorcy dzielą między sobą obroty spółki jest zależne od konkretnych przedsiębiorstw - spółek. Niekoniecznie podział obrotów musi być równy. Obroty pomiędzy wspólnikami spółek cywilnych mogą się różnić w zależności czy spółka jest jedynym źródłem przychodów takiego przedsiębiorcy, czy prowadzi on również działalność indywidualnie lub jest wspólnikiem w wielu spółkach.

Pytanie 2.63: Czy w art. 15zzc przedsiębiorca obliczając spadek obrotów może wskazać okres 01-31.01.2020; 01-31.03.2020? Czy okres ten powinien być ciągły?
Odpowiedź:
Spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym, w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrane miesiące powinny przypadać w okresie przypadającym od dnia 1 stycznia 2020 r. i kończyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym złożenie wniosku. Miesiąc może być rozumiany jako 30 kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych, jeśli wybrany dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego.

Pytanie 2.64: W CEIDG przedsiębiorca wskazał wyłącznie adres do doręczeń, brak jest wskazania stałego lub dodatkowego miejsca wykonywania działalności. Czy wystarczające będzie złożenie oświadczenia o prowadzeniu działalności na terenie danego miasta, czy też powinien uzupełnić swój wpis w CEIDG i dopisać stałe miejsce.
Odpowiedź:
Aktualnie przedsiębiorca składając wniosek, wybiera PUP właściwy dla siedziby swojego przedsiębiorstwa. Adres wskazany we wniosku o dofinansowanie jako siedziba przedsiębiorcy powinien być zgodny z co najmniej jednym z adresów podanych we wpisie dotyczącym przedsiębiorcy w CEIDG. W związku z powyższym wniosek o dofinansowanie 15zzc należy złożyć do urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na podany we wniosku adres, który występuje również w rejestrze CEIDG.

Pytanie 2.64: Czy przedsiębiorca, który zatrudnia tylko jedną osobę na podstawie umowy zlecenia albo zgłasza małżonkę(a) do ubezpieczeń społecznych jako osobę współpracującą ma prawo do dofinansowania na podstawie art. 15 zzc ustawy COVID-19?
Odpowiedź:
Tak, jeśli z żadną z wymienionych osób nie zachodzi stosunek pracy (ujęty w Kodeksie Pracy).

Pytanie 2.65: Czy osoba mająca zatrudnionych pracowników tylko na umowę zlecenie i umowę o dzieło może składać wniosek jako osoba samozatrudniona?
Odpowiedź:
Tak, w artykule (15zzc) zatrudnienie jest rozumiane jako stosunek pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy. W związku z tym umowy cywilnoprawne nie są traktowane jako zatrudnienie.

Pytanie 2.66: Czy po otrzymaniu dofinansowania dla samozatrudnionych, w trakcie otrzymywania kolejnych transz refundacji osoba, chce zatrudnić pracownika. Czy w tym wypadku traci możliwość otrzymania kolejnych transz?
Dofinansowanie z art. 15zzc jest przeznaczone dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi niezatrudniających pracowników. Celem dofinansowania jest część kosztów tej właśnie działalności. Przedsiębiorca, który chce otrzymywać dofinansowanie w kolejnych transzach miesięcznych powinien zachować status osoby fizycznej, niezatrudniającej pracowników. Jeśli zachodzi potrzeba zatrudnienia, przedsiębiorca powinien w powiatowym urzędzie pracy zgłosić fakt zmiany statusu przedsiębiorstwa, a dofinansowanie powinno zostać wstrzymane.

Pytanie 2.67: Prosimy o wskazanie czy osoby fizyczne niezatrudniające pracowników, które prowadzą działalność gospodarczą tylko w ramach spółki cywilnej (w CEIDG jest wyraźna adnotacja iż działalność jest prowadzona tylko w formie s.c.) mogą ubiegać się o dofinansowanie, o którym mowa w art. 15 zzc ww. ustawy?
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną niezatrudniający pracowników, może ubiegać się o dofinansowanie z art. 15zzc, niezależnie od tego, czy spółka cywilna jest jedyną formą jego działalności. Z zaznaczeniem, że aktywna jest co najmniej jedna forma działalności: indywidualna lub spółki) w CEIDG) i spełnione zostaną wszelkie warunki do otrzymania dofinansowania.

Pytanie 2.68: Czy przedsiębiorca zatrudniający pracowników jedynie na umowę zlecenie może ubiegać się również o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników?
Odpowiedź:
Tak, może.

Pytanie 2.69: We wniosku o dofinansowanie w pkt. D osoba wpisuje datę złożenia wniosku czy datę od kiedy wnioskuje o dofinansowanie? Przykład: Osoba składa wniosek 15.04.2020 r. to wpisuje tą datę czy może wpisać 01.04.2020 (jest tam zapis, że data nie może być wcześniejsza niż data wejścia w życie ustawy…)?
Odpowiedź:
We wniosku, w części D wnioskujący wpisuje miesiąc złożenia wniosku oraz liczbę miesięcy na jaką ubiega się o dofinansowanie.

Pytanie 2.70: Czy osoba zatrudniająca poniżej 10 osób wyłącznie na umowę zlecenie jest traktowana jako samozatrudniona i może się ubiegać o dofinansowanie z art. 15zzc i jednocześnie czy traktowana jest jako mikroprzedsiębiorca i może się ubiegać o dofinansowanie dla zatrudnionych pracowników na umowę. zlecenie z art. 15zzb?
Odpowiedź:
Tak, taki przedsiębiorca może jednocześnie skorzystać z obu instrumentów, o ile środki nie zostaną przeznaczone na ten sam cel.

Pytanie 2.71: Czy osoba fizyczna składająca wniosek o udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników" np. w dniu 20.04.2020r. otrzyma dofinansowanie za cały miesiąc kwiecień, czy dofinansowanie będzie liczone od daty złożenia wniosku?
Odpowiedź:
Dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Pytanie 2.72: Czy zgodnie z zapisem w „ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O UDZIELENIE DOFINANSOWANIA CZĘŚCI KOSZTÓW PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ DLA PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄCEGO OSOBĄ FIZYCZNĄ NIEZATRUDNIAJĄCEGO PRACOWNIKÓW" rekomendowanych przez MRPiPS w przypadku nieprzyznania dofinansowania na podstawie dokumentacji innej niż elektroniczna, PUP zwraca Wnioskodawcy oryginały złożonych dokumentów? Ww. zapisu brak jest w ustawie z dnia 31 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 568)?
Odpowiedź:
Zapisy w zasadach dotyczące zwrotu oryginałów dokumentów zostały usunięte. Archiwizacja powinna odbywać się zgodnie z przepisami obowiązującymi w PUP.

Pytanie 2.73: Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników wskazuje we wniosku, w części C „rażąco" niskie obroty zarówno w 2020 roku jak również w analogicznym okresie w roku 2019 (np. w 2020 r. – w wysokości 0,10zł, a w 2019 roku w wysokości 100zł), może uzyskać dofinansowanie?
Odpowiedź:
Jeśli przedsiębiorca wykazał spadek obrotów na poziomie co najmniej 30% i spełnia wszystkie wymogi instrumentu, nie ma przeciwwskazań do przyznania dofinansowania.

Pytanie 2.74: Czy „postojowe z ZUS" wyklucza możliwość starania się o pomoc oferowaną przez PUP w ramach Tarczy Antykryzysowej?
Odpowiedź:
Postojowe z ZUS nie wyklucza możliwości starania się o pomoc oferowaną przez PUP w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Pytanie 2.75: Wniosek dotyczący udzielenia pomocy zgodnie z art 15 zzb oraz 15 zzc zawiera oświadczenie o niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne (...) do końca trzeciego kwartału 2019r. Jak należy badać okres do końca kwartału?
Odpowiedź:
Badamy stan na dzień, w którym wymagalne stało się świadczenie należne za miesiąc wrzesień 2019 r. Przedsiębiorca, składając wniosek o wsparcie w ramach instrumentu 15zzc składa oświadczenie o niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r., a w przypadku 15zzb o niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r. Oświadczenie, przedsiębiorca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Należy pamiętać, że przedsiębiorca ma możliwość spłacania zadłużeń w późniejszym terminie oraz ewentualnego rozłożenia przez ZUS należności na raty. Wszelkie wątpliwości, które jednoznacznie nie rozstrzygają o niespełnianiu wymogów instrumentu, które mogą pojawić się na drodze rozpatrywania wniosku, powinny zostać zweryfikowane przez PUP z przedsiębiorcą.
Zgodnie z art. 88z ust. 10 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265, z późn. zm.), usługa U7 może zostać użyta w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca. MRPiPS pracuje nad zapisem prawnym umożliwiającym korzystanie z tego raportu, w celu weryfikacji wniosków realizowanych przez PUP instrumentów, ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.).

Pytanie 2.76: Czy mikroprzedsiębiorca, który otrzymał pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (art. 15 zzd), ma możliwość otrzymania dofinasowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (art.15 zzc)? Czy można łączyć art. 15 zzc z art. 15 zzd ?
Odpowiedź:
Pożyczka jest instrumentem niezależnym od innych form wsparcia, nie ma więc przeszkód formalnych w korzystaniu jednocześnie ze środków pochodzących z artykułu 15zzc. Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości przeznaczenia dwóch lub więcej dofinansowań ze środków publicznych na pokrycie dokładnie tych samych kosztów.

Pytanie 2.77:. Jak należy wyliczyć spadek obrotów gospodarczych w stosunku do przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2020 (art. 15zzc)?
Odpowiedź:
Spadek obrotów jest rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym, w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrane miesiące powinny przypadać w okresie przypadającym po dniu 31 grudnia 2019 r. i kończyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym złożenie wniosku. Miesiąc może być rozumiany także jako 30 kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych, jeśli wybrany dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego. Należy przyjąć, że przedsiębiorca, starający się o dofinansowanie, powinien prowadzić swoją działalność przez co najmniej 14 miesięcy licząc na dzień złożenia wniosku. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2020, nie mogą ubiegać się o tę formę wsparcia.

Pytanie 2.78:. Czy o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą w 2019 roku i prowadzą ją ponownie od stycznia 2020 (art. 15zzc)?
Odpowiedź:
Możliwość przyznania, a co za tym idzie - także dostępna wysokość wsparcia, oferowanego przedsiębiorcom w ramach art. 15zzc „specustawy" - zgodnie z wolą ustawodawcy, opiera się na stwierdzeniu poziomu spadku obrotów u danego przedsiębiorcy (odpowiednio o co najmniej 30, 50 lub 80%) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego (np. luty i marzec 2019 do lutego i marca 2020). Przedsiębiorca może także zestawić ze sobą okres kolejno następujących po sobie 60 dni roku ubiegłego i roku bieżącego. W okresie wskazanych do wyliczenia spadku obrotów 2 kolejnych miesięcy roku bieżącego oraz analogicznych 2 miesięcy roku ubiegłego. W związku z tym przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza była zawieszona w ww. okresach, nie mogą ubiegać się o tę formę wsparcia.

Pytanie 2.79: Czy o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy nie uzyskali żadnego przychodu w roku 2019 – prowadzili czynności przygotowawcze (organizowali biuro, ponosili koszty na wytworzenie programu komputerowego) (art. 15zzc)?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca powinien wykazać spadek obrotów w zestawieniu rok do roku, co w opisanej sytuacji nie jest możliwe.

Pytanie 2.80: Czy obrót obejmuje także przychody z tytułu świadczenia usług w oparciu o usługi świadczone w formie online, które nie były świadczone przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo wprowadzaniem stanu epidemii (art. 15zzc)?
Odpowiedź:
Tak, przy wyliczaniu spadku obrotów należy wliczać także przychody z tytułu świadczenia usług w oparciu o usługi świadczone w formie online, które nie były świadczone przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo wprowadzaniem stanu epidemii.

Pytanie 2.81: Jak należy rozumieć brak przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe (art. 15zzc)?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzc ust. 8, pkt 2) ustawy o COVID-19 we wniosku o przyznanie dofinasowania przedsiębiorca oświadcza o braku przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe.
Zamysłem ustawodawcy wprowadzającego ww. zapis było, aby przedsiębiorca składając przedmiotowe oświadczenie – oświadczał o stanie swojej wypłacalności na dzień składania wniosku, nie zaś na dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Pytanie 2.82: Czy w przypadku otrzymania świadczenia postojowego, o jakim mowa w art. 15zq ustawy o COVID-19, przedsiębiorcy przysługuje również pomoc w formie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej o jakim mowa w art. 15zzc ustawy o COVID-19?
Odpowiedź:
Przedsiębiorcy, który otrzymał świadczenie postojowe, o jakim mowa w art. 15zq przysługuje również pomoc w formie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, o jakim mowa w art. 15zzc ustawy o COVID-19, z zaznaczeniem, że środki finansowe nie mogą być wykorzystane na ten sam cel.

Pytanie 2.83: Czy na podstawie zaległości, którą wykazuje raport U7 można odrzucić wniosek z art. 15zzb lub 15zzc?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zze3. 1 ustawy z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw Powiatowy urząd pracy może pozyskiwać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy, w postaci elektronicznej, dane zgromadzone na koncie płatnika składek lub koncie ubezpieczonego, o których mowa w art. 50 ust. 14– 16 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w celu ustalenia okoliczności, o których mowa w art. 15zzb ust. 8, ust. 10 pkt 3, 5 i 6 oraz ust. 12, art. 15zzc ust. 6, ust. 8 pkt 3 i ust. 10, art. 15zze ust. 7, ust. 9 pkt 2–4 i ust. 11 oraz art. 15zee2 ust. 6, ust. 8 pkt 1–3 i ust. 10. (…)
Publiczne służby zatrudnienia w celu realizacji zadań ustawowych mogą pozyskiwać w postaci elektronicznej, w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy, informacje przetwarzane w Krajowym Rejestrze Sądowym, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności.

Pytanie 2.84. Czy przedsiębiorca, który posiada wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej i działalność prowadzona jest wyłącznie w formie spółki/spółek cywilnych / zapis w CIDG /może ubiegać się-każdy oddzielnie, czy też jako Spółka /o udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników na podstawie art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną niezatrudniający pracowników, może ubiegać się o dofinansowanie z art. 15zzc, niezależnie od tego, czy spółka cywilna jest jedyną formą jego działalności. Z zaznaczeniem, że aktywna jest co najmniej jedna forma działalności: indywidualna lub spółki) w CEIDG) i spełnione zostaną wszelkie warunki do otrzymania dofinansowania.

Pytanie 2.85. Czy w przypadku, jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w dniu 17.03.2020 r. dokonała wpisu w CEiDG zawieszenia działalności z dniem 12.03.2020 r., następnie w dniu 21.04.2020 r. dokonała wpisu wznowienia działalności od 14.04.2020 r. a z kolei w dniu 30.04.2020 r. dokonała zmiany wpisu wznowienia działalności na 12.03.2020 r., to czy może ująć do okresu obliczania spadku obrotów okres od 12.03.2020 r. do 14.04.2020 r. (tak naprawdę w tym okresie nie prowadziła działalności) czy też okres ten do obliczania spadku obrotów nie powinien być brany pod uwagę?
Odpowiedź: Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, z dnia 6 marca (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.), określający skutki zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej art. 25 ust. 1 mówi, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Warunkiem koniecznym przyznania dofinansowania dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi niezatrudniających pracowników, w ramach art. 15zzc jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumianych jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. W tym celu należy zestawić ze sobą dwa okresy z 2020 r do 2019 r. (określone w art. 15zzc ust. 5).
Zatem okres zawieszenia działalności nie może być brany pod uwagę do wykazania spadku obrotów.
Nie mniej jednak należy zauważyć, że prawidłowym trybem rezygnacji z zawieszenia jest złożenie wniosku o zmianę wpisu w CEIDG z zaznaczonym polem „14.2 Rezygnuję z zawieszenia działalności". Jednak złożenie wniosku CEIDG-1 ze wskazaną datą wznowienia identyczną jak widniejąca we wpisie data zawieszenia będzie wywierało takie same skutki prawne. Bowiem zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia wskazanego w tym wniosku albo we wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej albo do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego.

Pytanie 2.87. Czy powiatowy urząd pracy powinien sprawdzać zgodność z prawdą oświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku pozytywnej odpowiedzi powstaje wątpliwość, czy do celów sprawdzenia można wykorzystać formularz U7?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zze3. 1 ustawy z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw Powiatowy urząd pracy może pozyskiwać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy, w postaci elektronicznej, dane zgromadzone na koncie płatnika składek lub koncie ubezpieczonego, o których mowa w art. 50 ust. 14– 16 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w celu ustalenia okoliczności, o których mowa w art. 15zzb ust. 8, ust. 10 pkt 3, 5 i 6 oraz ust. 12, art. 15zzc ust. 6, ust. 8 pkt 3 i ust. 10, art. 15zze ust. 7, ust. 9 pkt 2–4 i ust. 11 oraz art. 15zee2 ust. 6, ust. 8 pkt 1–3 i ust. 10. (…)
3Publiczne służby zatrudnienia w celu realizacji zadań ustawowych mogą pozyskiwać w postaci elektronicznej, w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy, informacje przetwarzane w Krajowym Rejestrze Sądowym, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności.

Pytanie 2.88. Przedsiębiorca zatrudniając 1 osobę na umowę o pracę w 2019 roku na 1/8 etatu zwolni ją 30 listopada 2019r. Od grudnia 2019r. jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą niezatrudniającą pracownika. Czy ten przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie z art. 15zzc, ponieważ nie może skorzystać z pomocy z art. 15zzb albowiem od ponad pięciu miesięcy nie ma pracownika?
Pojawiło się wprawdzie stanowisko w tej sprawie ale przedsiębiorcy uważają je za niesprawiedliwe i krzywdzące. W wyjaśnieniach Ministerstwa do art. 15zzc z data 7 maja 2020r. umieszczono następujące pytanie i odpowiedź:
Pytanie: Przedsiębiorca zatrudniając 1 osobę na umowę o pracę zwolni ją przed złożeniem wniosku; Czy może otrzymać dofinansowanie z art. 15zzc; Czy nie będzie to działanie celowe żeby spełnić przesłanki do otrzymania tego wsparcia.
Odpowiedź:
W art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.), dofinansowanie jest przeznaczone na część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzonej przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników. Za pracownika w myśl tego artykułu uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy.
Aby ubiegać się o ww. dofinansowanie, przedsiębiorca powinien wykazać spadek obrotów w następstwie wystąpienia COVID – 19, w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Okresy, które zostają wybrane do wykazania spadku obrotów w następstwie COVID-19 powinny być okresem przedmiotowej działalności – dla której przeznaczony jest ten instrument, zatem niezatrudniającej pracowników. Co znaczy, że przedsiębiorca nie powinien zatrudniać pracowników nie tylko w momencie składania wniosku, ale i w okresie (2020 i 2019) ujętym do obliczenia spadku obrotów. Należy nadmienić, iż powiatowy urząd pracy rozpatrując wniosek o ww. dofinansowanie powinien mieć również na uwadze zasadność wydatkowanych środków publicznych.

Odpowiedź:
Przedsiębiorca, który we wniosku o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych (art.15zzc ustawy), w okresie ujętym do wykazania spadku obrotów w 2019 r. oraz w 2020 r. (zgodnie z art.15zzc ust. 2) zatrudniał pracowników, może ubiegać się o ww. dofinansowanie. Status „samozatrudnionego" (nie zatrudniania pracowników) powinien być spełniony przez przedsiębiorcę na dzień złożenia wniosku oraz przez okres otrzymanego dofinansowania.

Pytanie 2.89. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniali pracowników w 2019 roku złożyli wnioski o pomocy z art. 15zzc i otrzymali wypłatę pierwszej transzy pomocy. Urząd wstrzymał wypłatę kolejnych transz, czy mamy żądać zwrotu środków i jaką należy podać podstawę prawną albowiem przedsiębiorca na dzień składania wniosku o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej był osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą niezatrudniającą pracowników?
Odpowiedź:
Sytuacja zatrudnieniowa przedsiębiorcy powinna być badana w momencie złożenia wniosku i otrzymywania dofinansowania. Jeśli przedsiębiorca zatrudniał w okresie, który wykazał do obliczenia spadku obrotu, nie powinno to wpływać na sposób rozpatrzenia wniosku.

Pytanie 2.90. Z jakiej pomocy może skorzystać przedsiębiorca, który zatrudnia 1 pracownika, który przebywa na urlopie macierzyński lub wychowawczym?
Odpowiedź:
Dofinansowanie w ramach art. 15zzc przysługuje tylko przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników. Przy czym stosunek pracy jest rozumiany w ramach KP. Jeśli zatem istnieje stosunek pracy, bez względu na to, czy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym czy nie, przedsiębiorca nie spełnia kryteriów tego instrumentu. Przedsiębiorca ten natomiast może skorzystać z pożyczki w ramach art.15zzd.

Pytanie 2.91. Czy przedsiębiorca zatrudniający tylko młodocianego pracownika w ramach przygotowania zawodowego (umowa jest zawierana zgodnie z kodeksem pracy) może otrzymać dofinansowanie z art. 15zzc?
Odpowiedź:
W instrumencie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracownika (art. 15zzc ustawy), za pracownika uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy. Zatem jeśli istnieje stosunek pracy (bez względu na aktualną sytuację pracownika), przedsiębiorca nie może zostać uznany za samozatrudnionego w ramach art. 15zzc.

Pytanie 2.92. Powiatowy Urząd Pracy wypłacił osobie samozatrudnionej, która złożyła wniosek o dofinansowanie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ramach art. 15zzc specustawy pierwszą transze dofinansowania. Jak się okazało osoba ta w dniu złożenia wniosku nie zatrudniała pracowników, jednakże w okresie, który został wybrany do pomiaru spadku obrotów gospodarczych (w 2019 r.) przez krótkotrwały okres zatrudniała jednego pracownika. W związku z otrzymanymi wyjaśnieniami Departamentu Rynku Pracy z dnia 07.04.2020 r. znak pisma: DRP-I.0211.136.2020.HR. skierowanymi do Dyrektorów PUP (wszyscy) „W art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.), dofinansowanie jest przeznaczone na część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzonej przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników. Za pracownika w myśl tego artykułu uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy. Aby ubiegać się o ww. dofinansowanie, przedsiębiorca powinien wykazać spadek obrotów w następstwie wystąpienia COVID-19, w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Okresy, które zostają wybrane do wykazania spadku obrotów w następstwie COVID-19 powinny być okresem przedmiotowej działalności – dla której przeznaczony jest ten instrument, zatem niezatrudniającej pracowników. Co znaczy, że przedsiębiorca nie powinien zatrudniać pracowników nie tylko w momencie składania wniosku, ale i w okresie (2020 i 2019) ujętym do obliczenia spadku obrotów. Należy nadmienić, iż powiatowy urząd pracy rozpatrując wniosek o ww. dofinansowanie powinien mieć również na uwadze zasadność wydatkowanych środków publicznych." – PUP zażądał zwrotu wypłaconych środków, traktując je jako nienależnie pobrane świadczenie. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wnioskodawca, który zwrócił się do tut. Urzędu z wnioskiem o podanie podstawy prawnej dot. niespełnienia przez niego wymogów do otrzymania dofinansowania, o którym mowa w art. 15zzc specustawy. Wnioskodawca czuje się poszkodowany w tej sprawie ponieważ nie może starać się ani o dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych, ani o dofinansowanie do kosztów wynagrodzeń pracowników.
Odpowiedź:
Przedsiębiorca, który we wniosku o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych (art.15zzc ustawy), w okresie ujętym do wykazania spadku obrotów w 2019 r. oraz w 2020 r. (zgodnie z art.15zzc ust. 2) zatrudniał pracowników, może ubiegać się o ww. dofinansowanie. Status „samozatrudnionego" (nie zatrudniania pracowników) powinien być spełniony przez przedsiębiorcę na dzień złożenia wniosku oraz przez okres otrzymanego dofinansowania.

Pytanie 2.93. Proszę również o zajęcia stanowiska w sprawie, gdy Wnioskodawca na dzień składania wniosku ma status osoby samozatrudnionej, podczas gdy do końca lutego br. przez kilka lat zatrudniał pracownika na cały etat, a do pomiaru spadku obrotów bierze pod uwagę okresu w których zatrudniał pracownika. Czy w takiej sytuacji może skorzystać ze wsparcia w ramach art. 15zzc specustawy.
Odpowiedź:
Przedsiębiorca, który we wniosku o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych (art.15zzc ustawy), w okresie ujętym do wykazania spadku obrotów w 2019 r. oraz w 2020 r. (zgodnie z art.15zzc ust. 2) zatrudniał pracowników, może ubiegać się o ww. dofinansowanie. Status „samozatrudnionego" (nie zatrudniania pracowników) powinien być spełniony przez przedsiębiorcę na dzień złożenia wniosku oraz przez okres otrzymanego dofinansowania.

Pytanie 2.94. Według przedsiębiorcy zawieszenie działalności trwające mniej niż 30 dni nie można uznać za skuteczne. Tymczasem widnieje w rejestrze CEiDG jako okres zawieszenia. Czy można wniosek o 15zzc rozpatrzeć pozytywnie jeśli zawieszenie trwało krócej niż 30 dni?
Odpowiedź:
MRPiPS podtrzymuje stanowisko w tej sprawie. Odpowiedzi znajdują się pod numerem 2.4. Należy dodać, że zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, z dnia 6 marca (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.), określający skutki zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej art. 25 ust. 1 mówi, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Według art. 23 ust. 7, zawieszenie działalności wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności (…).
Warunkiem koniecznym przyznania dofinansowania w ramach art. 15zzc jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumianych jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. W opisanym przypadku – zawieszenia działalności gospodarczej w 2020 r. nie można określić obrotu tej działalności (w okresie zawieszenia) i co za tym idzie nie można zestawić obrotu z roku 2020 do analogicznego okresu w roku 2019. Zatem niestety, takie przedsiębiorstwo nie spełnia wymogów do uzyskania dofinansowania w ramach art. 15zzc.

Pytanie 2.95: Spółka cywilna – jako pracodawca zbiorowy - korzysta z dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników (art. 15 zzb); jednocześnie dwaj wspólnicy tej samej spółki składają wnioski jako osoby fizyczne niezatrudniające pracowników o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Czy mogą skorzystać z obydwu form?
Odpowiedź:
Wspólnicy spółek cywilnych występują jako zbiorowy pracodawca w przypadku zatrudniania. Zatem, o ile zatrudnienie jest rozumiane w kontekście Kodeksu Pracy, żaden ze wspólników nie może otrzymać wsparcia z art. 15zzc, ponieważ zatrudnia pracowników jako wspólnik spółki cywilnej.

Pytanie 2.96. Dwie osoby są wspólnikami dwóch spółek, w jednej zatrudniają jedną osobę i złożyli wniosek o refundację kosztów wynagrodzeń, w drugiej nie zatrudniają i wystąpili o refundację kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, czy mogą skorzystać z obydwu form?
Odpowiedź: Wspólnicy spółek cywilnych występują jako zbiorowy pracodawca w przypadku zatrudniania. Zatem, o ile zatrudnienie jest rozumiane w kontekście Kodeksu Pracy, żaden ze wspólników nie może otrzymać wsparcia z art. 15zzc, ponieważ zatrudnia pracowników jako wspólnik spółki cywilnej.

Pytanie 2.97: Jak interpretować zapis w przypadku wskazania daty od której naliczany jest spadek obrotów, jeżeli przedsiębiorca składa wniosek z dniem 30.04.2020r.? Za okres obliczeniowy podaje 60 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych licząc od 29 kwietnia wstecz. Pierwszy dzień naliczania spadku obrotów wypada na 01.03.2020r. , a okres 60 dni kończy się 29.04.2020 r. Czy można uznać, iż dochował warunków i przyznać dofinansowanie? Jednocześnie przedsiębiorca uzasadnia iż nie może wskazać 29.02.2020 r. za pierwszy dzień, ponieważ w ubiegłym roku luty miał 28 dni.
Odpowiedź:
Aktualnie, nie można uznać tego za błąd, z powodu "podpowiedzi", przy obliczaniu terminów w formularzach online, które dopuszczają wybranie terminu od 1 marca.

Pytanie 2.98: Jak należy prawidłowo postąpić w procesie rozpatrywania wniosku, w przypadku, gdy w złożonym wniosku o udzielenie pomocy w ramach Covid - 19 (art. 15zzb, 15zzd, 15zze) w formularzu pomocy podmioty twierdząco odpowiadają na pytania 1 i 3 w części B. Informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej podmiotu, któremu ma być udzielona pomoc publiczna (aktualne na dzień 31 grudnia 2019 r.), jednocześnie firma nie jest w upadłości (straty dotyczą lat ubiegłych) ?
Odpowiedź:
Odpowiedź w odniesieniu do art. 15zzb, 15zzc, 15zze: Zgodnie z wyjaśnieniami UOIKK w zakresie art.. 15zzb – 15zze ustawy antykryzysowej, które znajdują się na stronie internetowej https://www.uokik.gov.pl/covid19_a_pomoc_publiczna.php#faq3972 "Udzielając wsparcia, o którym mowa w art. 15zzb, art. 15zzc i art. 15zze ustawy antykryzysowej nie trzeba w ogóle badać sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy. Niezależnie zatem od tego, czy wnioskodawca zaznaczy, że znajdował się już w trudnej sytuacji 31 grudnia 2020 r. czy nie, pomoc będzie mogła mu być udzielona."

Pytanie 2.99: Co w sytuacji, gdy Urząd Pracy zawarł umowę realizując zalecenia i interpretację przepisów MRPiPS z dnia 17.04.2020 r. i wypłacił przedsiębiorcy 1-wszą transzę dofinansowania z art. 15zzc? Jak postąpić w takiej sytuacji, tym bardziej, że udzielaliśmy wielu informacji osobom dzwoniącym do Urzędu, chcąc uzyskać wiarygodną odpowiedź?
Odpowiedź:
W dniu 17.04.2020 r. MRPiPS przekazało wyjaśnienia interpretację przepisów, z których wynikało, że: „przedsiębiorca, który zatrudnia jedną osobę na umowę o prace w celu przygotowania zawodowego, może skorzystać z dofinansowania, jako samozatrudniony, gdyż zgodnie z przepisami ustawy Prawo przedsiębiorców (definicja mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy wyłącza m.in. zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego)".
Dnia 27.05.2020 r. MRPiPS dokonało zmiany interpretacji, stwierdzając: „w sytuacji gdy przedsiębiorca zatrudnia na umowę o pracę osobę młodocianą w celu przygotowania zawodowego, może skorzystać z dofinansowania do części kosztów wynagrodzenia i należnych od tego składek na ubezpieczenia społeczne na tego pracownika w ramach art. 15zzb, pod warunkiem jednak, że to stanowisko pracy nie jest refundowane ze środków publicznych. Przedsiębiorca ten nie może natomiast skorzystać z dofinansowania w ramach art. 15zzc ponieważ jest to dofinansowanie dla osób fizycznych niezatrudniających pracowników."
Zgodnie z art. 15zzc ust. 1, dofinansowanie może być przyznane przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników. Interpretacja MRPiPS w zakresie tego instrumentu jest publikowana w „NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTANIACH (…)", pod numerem „2". Odpowiedzi w zakresie zatrudniania znajdują się w tym zbiorze, pod numerami: 2.3, 2.25, 2.51, 2.54, 2.59. MRPiPS podtrzymuje swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie.
PUP nie powinien zawierać umów o dofinansowanie z art. 15zzc z przedsiębiorcami zatrudniającymi na umowę o pracę osobę młodocianą. Na skutek zaistniałej nieprawidłowości, PUP powinien poprzez swój zespół prawników podjąć kroki zmierzające do odzyskania wypłaconych środków. Zgodnie z art. 169 ust.1 pkt 2 Ustawy o finansach publicznych w zw. z art. 15zzc Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przedsiębiorcy powinni zwrócić pobrane nienależnie dofinansowanie wraz z odsetkami. PUP powinien również wypowiedzieć umowy lub rozważyć możliwość stwierdzenia nieważności zawartych umów na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, a także wziąć pod uwagę fakt ewentualnego złożenia przez przedsiębiorcę fałszywego oświadczenia.

Pytanie 2.100: We wniosku o dofinansowanie w ramach art.15zzc oraz art. 15zzb znajdował się zapis: „ miesiące powinny być liczone w okresie od 1 stycznia i kończyć się nie później niż w dniu przed dniem złożenia wniosku; miesiąc rozumiany jest również jako 30 kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych". Zapis we wniosku był sprzeczny z zapisem ustawy i powoduje, że wnioskodawcy wskazywali okres spadku obrotów gospodarczych „od 01.01.2020 r." Czy wskazanie przez wnioskodawcę takiego okresu możemy uznać za prawidłowe, a jeśli nie to czy wnioskodawca może dokonać korekty okresu spadku obrotów gospodarczych czy należy taki wniosek odrzucić?
Odpowiedź:
Zapisy jakie widniały we wnioskach o udzielenie dofinansowania w ramach art. 15zzc oraz 15zzb dotyczące daty początkowej, od której liczony jest spadek obrotów, zostały skorygowane. Obecnie na stronie internetowej psz.praca.gov.pl znajdują się aktualne dokumenty. Jeśli do urzędów pracy wpłynęły wnioski, w których pracodawcy wskazali okres spadku obrotów gospodarczych od dnia 01 stycznia 2020 r., należy takie wnioski rozpatrzyć pozytywnie i poinformować wnioskodawców o możliwości skorygowania błędnie obliczonych okresów spadku obrotów.
Obecnie w związku ze zmianami w TA 4.0. zapis ustawy mówi o terminie liczenia spadku obrotów po dniu 31 grudnia 2020 r.

Pytanie 2.101: Osoba składa wniosek o dofinansowanie z art. 15zzc z dniu 29.04.2020 r. na jeden miesiąc. Zgodnie z zasadami dofinansowanie przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Wnioskodawca w opisanym przypadku miał zawieszoną działalność w okresie 01.04.2020- 20.04.2020, natomiast spadek obrotów wykazuje od 01.02.2020 do 31.03.2020. Wobec powyższego jak należy liczyć miesiąc prowadzenia działalności przy1-miesiecznym dofinansowaniu żeby stwierdzić, że wywiązał się z warunków umowyo wypłatę dofinasowania?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzc ust. 3 dofinansowanie przysługuje na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, przypadające od miesiąca złożenia wniosku. Jednocześnie w ust. 6 jest informacja, że przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie. Zatem, jeśli dofinansowanie będzie przysługiwało za miesiąc kwiecień, należy uznać, że przedsiębiorca opisany w pytaniu nie spełnia wymogów instrumentu.

Pytanie 2.102 : Czy udzielone wsparcie z art. 15zzb – 15 zzd podlega egzekucji komorniczej? Przelewy są znakowane centralnie jako COVID, ale w związku z art. 15 zu ust 3 Ustawy COVID i dalej w art. 21a Ustawy o systemie instytucji rozwoju powstaje wątpliwość.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzc ust. 11, Dofinansowanie nie podlega egzekucji sądowej ani administracyjnej.

Pytanie 2.103: Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zatrudnia pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, czy może skorzystać z dofinansowania w ramach art. 15 zzc ustawy?
Odpowiedź:
Dofinansowanie w ramach art. 15zzc przysługuje tylko przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników. Przy czym stosunek pracy jest rozumiany w ramach KP. Jeśli zatem istnieje stosunek pracy, bez względu na to, czy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym czy nie, przedsiębiorca nie spełnia kryteriów tego instrumentu.

Pytanie 2.104: Przedsiębiorca złożył wniosek w dniu 20.04.2020 r. o udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzania działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników w przypadku spadku obrotów. Z dodatkowych informacji od Przedsiębiorcy wynika, że zatrudniał w okresach porównawczych 1 osobę w celu przygotowania zawodowego. Na podstawie wyjaśnień z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej –Departament Rynku Pracy z 17 kwietnia 2020 r. znak pisma DRP-I.0211.50.2020.HR. – pytanie 13 w brzmieniu:
„Pytanie 13. Czy z dofinansowania może skorzystać przedsiębiorca, który zatrudnia jedną osobę na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego?
Może on skorzystać z dofinansowania, ale jedynie jako samozatrudniony, gdyż zgodnie przepisami ustawy Prawo przedsiębiorców (definicja mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy wyłącza m.in. zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego)."
Powiatowy Urząd Pracy w Kole wypłacił Przedsiębiorcy dofinansowanie za 2 miesiące.
W wyjaśnieniach z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej –Departament Rynku Pracy z 27 kwietnia 2020 r. znak pisma DRP-I.0211.198.2020.HR nastąpiła zmiana interpretacji odpowiedzi w brzmieniu"
„Pytanie: Czy z dofinansowania może skorzystać przedsiębiorca, który zatrudnia jedna osobę na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego?
Może on skorzystać z dofinansowania, ale jedynie jako samozatrudniony—gdy-z-zgodnie przepisami—ustawy—Prawo—przedsigbiorcow—(defmicja—mikroprzedsigbiorcy,—małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy wyłącza-min:: zatrudnionych-w-celu-przygotowania zawodowego).
UWAGA: Zmiana wynika z otrzymanych wyjaśnień z Ministerstwa Rozwoju nt. mikroprzedsiębiorstw.

Odpowiedź:
W sytuacji, gdy przedsiębiorca zatrudnia na umowę o pracę osobę młodocianą w celu przygotowania zawodowego, może on skorzystać z dofinansowania do części kosztów wynagrodzenia i należnych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne na tego pracownika, w ramach art. 15zzb, pod warunkiem jednak, ze to stanowisko pracy nie jest refundowane ze środków publicznych. Przedsiębiorca ten nie może natomiast skorzystać z dofinansowania w ramach art. 15zzc ponieważ jest to dofinansowanie dla osób fizycznych niezatrudniających pracowników".

Pytanie 2.105: Czy PUP powinien wypłacić Przedsiębiorcy, o którym mowa w pyt. 7, dofinansowanie za 3-ci miesiąc, gdyż umowa była podpisania gdy wyjaśnienia (z dnia 17.04.2020 r.) dopuszczały taką możliwość, czy żądać zwrotu wypłaconego dofinansowania za 2 miesiące na podstawie nowych wyjaśnień z dnia 27.05.2020 r.? Czy kolejne wnioski przedsiębiorców złożone na dofinansowanie w ramach art. 15zzc, zatrudniających tylko 1 osobę w celu przygotowania zawodowego należy rozpatrywać negatywnie wg. nowych wyjaśnień z dnia 27.05.2020 r. ?

Odpowiedź:
PUP nie powinien zawierać umów o dofinansowanie z art. 15zzc z przedsiębiorcami zatrudniającymi na umowę o pracę osobę młodocianą. Na skutek zaistniałej nieprawidłowości, PUP powinien poprzez swój zespół prawników podjąć kroki zmierzające do odzyskania wypłaconych środków. Zgodnie z art. 169 ust.1 pkt 2 Ustawy o finansach publicznych w zw. z art. 15zzc Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przedsiębiorcy powinni zwrócić pobrane nienależnie dofinansowanie wraz z odsetkami. PUP powinien również wypowiedzieć umowy lub rozważyć możliwość stwierdzenia nieważności zawartych umów na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, a także wziąć pod uwagę fakt ewentualnego złożenia przez przedsiębiorcę fałszywego oświadczenia.

Pytanie 2.106: Czy podmiot niezatrudniający pracownika, który po otrzymaniu wsparcia w ramach 15zzc (po zakończeniu okresu dofinansowania) zatrudni pracownika może się ubiegać o dofinansowanie wynagrodzenia w ramach 15zzb? Wyjaśnienia wskazują, że w ramach instrumentu 15zzb pracownik powinien być zatrudniony w momencie składania pierwszego wniosku (i ten warunek będzie spełniony), jak również, że Tarcza służy utrzymaniu istniejących miejsc pracy.
Odpowiedź:
W odpowiedziach na pytania zamieszczonych w Intranecie w części dot. Art. 15zzb pod nr 3.203 znajduje się następujące wyjaśnienie: Przedsiębiorca może objąć wnioskiem o dofinansowanie tylko tych pracowników, którzy byli zatrudnieni na dzień złożenia pierwszego wniosku w ramach art 15zzb. Pomoc w ramach art. 15zzb ma bowiem na celu uniknięcie zwolnień w czasie epidemii COVID-19 oraz przyznawana jest na rzecz pracowników, którzy w przeciwnym wypadku zostaliby zwolnieni w konsekwencji zawieszenia lub ograniczenia działalności gospodarczej z powodu epidemii COVID-19. W przedstawionej sytuacji Przedsiębiorca po skorzystaniu z 3 miesięcznego wsparcia w ramach art. 15zzc zatrudnia zupełnie nowe osoby i pomimo, iż na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach art. 15zzb, osoby te będą zatrudnione to jednak w tej konkretnej sytuacji Ministerstwo stoi na stanowisku, że wniosek taki powinien zostać odrzucony. Jak już wspomniano powyżej pomoc w ramach art. 15zzb ma na celu uniknięcie redukcji miejsc pracy a nie powstawanie nowych.

Pytanie 2.107: Przedsiębiorca we wpisie do CEIDG ma zarejestrowane dwie firmy (jedna z nich to spółka cywilna). Pierwszy wniosek złożył w ramach art. 15zzb o dofinansowanie dla dwóch pracowników na firmę prowadzoną indywidualnie. Drugi wniosek złożył w ramach art. 15 zzc jako wspólnik spółki cywilnej. W obu wnioskach wskazał ten sam NIP. Czy może skorzystać z obu form pomocy?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 15zzb w opisanym przypadku przedsiębiorca może skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników. W przypadku wsparcia z art.15zzc - Wspólnicy spółek cywilnych występują jako zbiorowy pracodawca w przypadku zatrudniania. Zatem, o ile zatrudnienie jest rozumiane w kontekście Kodeksu Pracy, żaden ze wspólników nie może otrzymać wsparcia z art. 15zzc, ponieważ zatrudnia pracowników jako wspólnik spółki cywilnej.

Pytanie 2.108: Prosimy o podanie definicji siedziby przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, od której zależy właściwość urzędu pracy, zgodnie z art. 15 zzb ust. 10, art. 15 zzc ust. 8, art. 15 zzd ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Czy jest to miejscowość wskazana w CEIDG jako stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a w przypadku braku takiego miejsca czy jest to miejscowość będąca miejscem zamieszkania osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
Odpowiedź:
Aktualnie przedsiębiorca składając wniosek, wybiera PUP właściwy dla siedziby swojego przedsiębiorstwa. Adres wskazany we wniosku o dofinansowanie jako siedziba przedsiębiorcy powinien być zgodny z co najmniej jednym z adresów podanych we wpisie dotyczącym przedsiębiorcy w CEIDG. W związku z powyższym wnioski o dofinansowanie w ramach art. 15zzd, art.15zzb oraz art. 15zzc należy złożyć do urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na podany we wniosku adres, który występuje również w rejestrze CEIDG.

Pytanie 2.109: Osoba fizyczna prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Czy ten rodzaj działalności umożliwia skorzystanie z dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej?
Odpowiedź:
Nie. Z dofinansowania w ramach art. 15zzc mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowaną działalność w CEIDG.

Pytanie 2.110: Elektroniczne wnioski o dofinansowanie w ramach art. 15zzc dają możliwość wyboru przedsiębiorcy wpisania numeru PESEL lub numeru dowodu osobistego. Jak PUP powinien rozliczyć projekty RPO/POWER jeśli przedsiębiorca nie podał numeru PESEL?
Odpowiedź:
Jeśli przedsiębiorca nie podał numeru PESEL, a jest on niezbędny do rozliczenia projektu, PUP ma możliwość zweryfikowania tej danej z przedsiębiorcą.

Pytanie 2.111: Wnioskodawca składa wniosek w Warszawie, ale we wpisie CEiDG w stałym miejscu wykonywania działalności gospodarczej widnieje inna miejscowość niż Warszawa, natomiast w dodatkowych stałych miejscach wykonywania działalności gospodarczej jest wpis z adresem warszawskim. We wniosku klient zadeklarował, że prowadzi działalność na terenie Warszawy,
Przy weryfikacji wniosku mamy się kierować:
- stałym miejscem wykonywania działalności (a więc przekierować klienta by złożył wniosek do właściwego terytorialnie urzędu pracy)
Czy
- przyznać dofinansowanie na podstawie deklaracji klienta oraz dodatkowego stałego miejsca wykonywania działalności?

Odpowiedź:
Aktualnie przedsiębiorca składając wniosek, wybiera PUP właściwy dla siedziby swojego przedsiębiorstwa. Adres wskazany we wniosku o dofinansowanie jako siedziba przedsiębiorcy powinien być zgodny z co najmniej jednym z adresów podanych we wpisie dotyczącym przedsiębiorcy w CEIDG. W związku z powyższym wnioski o dofinansowanie w ramach art.15zzb oraz art. 15zzc należy złożyć do urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na podany we wniosku adres, który występuje również w rejestrze CEIDG.

Pytanie 2.112: Zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii zwrotów przez przedsiębiorców otrzymanego dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ramach art. 15zzc ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w przypadku niespełnienia warunków o których mowa w art. 15zzc ust 6.
Jeżeli przedsiębiorca przyznane ma dofinansowanie z art. 15zzc na okres kwiecień czerwiec 2020, otrzymał dofinansowanie kwiecień i maj 2020 i okazało się, że zawiesił działalność od 16 maja br., to proporcjonalny zwrot dofinansowania o którym mowa w art. 15zzc ust 7 należy obliczyć poprzez proporcję dni nieprowadzenia działalności gospodarczej, czy może miesięcy? W tym konkretnym przykładzie będzie to proporcja:
Kwota do zwrotu = 16 dni (dni nieprowadzenia działalności gospodarczej w maju) X kwota przekazanego dofinansowania za miesiąc kwiecień i maj dzielone 61 dni (dni wypłaconego dofinansowania, tj. kwiecień + maj br.)
Czy jednak: Kwota do zwrotu = 1 miesiąc (miesiąc nieprowadzenia działalności gospodarczej - maj br.) X kwota przekazanego dofinansowania za miesiąc kwiecień i maj dzielone 2 miesiące (miesiące wypłaconego dofinansowania, tj. kwiecień + maj br.) Przy obliczeniu proporcji nie biorę pod uwagę faktu, że dofinansowanie przyznane jest na 3 miesiąc, gdyż za miesiąc czerwiec br. dofinansowanie nie zostanie przekazane.
Proszę również o informacje jak należy postąpić jeżeli przedsiębiorca będzie miał zawieszoną działalność w pierwszym miesiącu dofinansowania, jednakże w dniu złożenia wniosku działalność gospodarczą na nowo prowadzi, czy wtedy nie należy przyznać dofinansowania na cały okres wnioskowany, czy jednak przyznać na pozostałe dwa miesiące?

Odpowiedź:
Zgodnie z § 3 Umowy o wypłatę dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, w którym określone zostały warunki zwrotu środków W przypadku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez okres, o którym mowa w § 2 ust. 2, Przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu środków, o których mowa w § 1 ust. 1 bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Starosty. Zatem liczenie kwoty do zwrotu powinno się odbywać co do dnia zaprzestania prowadzenia działalności.

Pytanie 2.113: Czy przedsiębiorca wykonując działalność gospodarczą:
a) Jednoosobowo prowadząc gabinet lekarski, w którym nie zatrudnia pracowników,
b) Będąc wspólnikiem spółki cywilnej, w której zatrudnieni są pracownicy,
Spełnia kryteria określone w art. 15zzc ust. 1 ustawy o COVID tj. przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników i w związku z czym w. wym. Przedsiębiorcy przysługuje w oparciu o cytowany wyżej przepis dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykonywania tej działalności w gabinecie lekarskim, która to działalność odnotowała spadek obrotów.

Odpowiedź:
O dofinansowanie w ramach art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.), może się ubiegać każdy przedsiębiorca będący osobą fizyczną, niezatrudniający pracowników, posiadający wpis do CEIDG, spełniający wszystkie wymogi określone w danym instrumencie. Zgodnie z art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy Prawo Przedsiębiorców, z dnia 6 marca (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą, a także wspólnik spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, a zatem nie może być jej udzielone dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osoba fizyczną niezatrudniającego pracowników.
Zgodnie z art. 860 § 1 KC przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Przepis ten skutkuje tym, że spółka cywilna jest jedynie wielostronną umową wspólników, która nie posiada zdolności prawnej. Jednakże przedsiębiorcy, w celu realizacji określonego celu gospodarczego mogą zawierać umowy spółek cywilnych. A zatem dofinansowanie może być udzielone jedynie przedsiębiorcy (nie spółce), niezależnie od liczby zawartych przez niego umów spółek cywilnych. Pod warunkiem, że spełnia wszystkie kryteria tego instrumentu.
Członkowie spółki cywilnej występują jako pracodawca zbiorowy, zatem jeśli przedsiębiorca w ramach spółki cywilnej jest pracodawcą w rozumieniu KP, nie może ubiegać się o dofinansowanie z art. 15zzc.

Pytanie 2.114: Do tutejszego urzędu w dniu 10.06.2020 r. komornik skierował zajęcie wierzytelności dotyczące przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników z tytułu umowy na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (art. 15zzc). Proszę o informację jak postępować w przypadku otrzymania zajęcia komorniczego. Czy Urzędy Pracy powinny przekazać na konto komornika wskazaną wierzytelność? Jakie podstawy prawne wskazać w przypadku odmowy zajęcia wierzytelności?
Odpowiedź:
Środki z dofinansowania nie podlegają egzekucjom zgodnie z art. 15zzc ust. 11 ww. ustawy.

Pytanie 2.115: Czy komornik sądowy może skorzystać z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników (art.15zzc)?
Odpowiedź: W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców komornik sądowy nie jest przedsiębiorcą, w związku z powyższym nie może skorzystać z instrumentów wsparcia w ramach art. 15zzb-15zzd. Komornik jest osobą fizyczną, która prowadzi zorganizowaną działalność w ramach utworzonej przez niego kancelarii i jest to działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły, a zarobki są uzależnione od aktywności i efektywności danego komornika, jednakże wpisanie komornika do rejestru REGON nie stanowi podstawy do uznania, że wypełnia on znamiona przedsiębiorcy.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym oraz podlega nadzorowi sądu oraz nadzorowi odpowiedzialnemu prezesa sądu rejonowego, przy którym działa. Należy również nadmienić, że w myśl art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, komornik nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej, jak również nie może prowadzić działalności gospodarczej.
Informacje o publikacji dokumentu