Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie w okresie od 01.02.2016 r. do 31.12.2016 r. realizował projekt pozakonkursowy pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30 + zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie (II)", który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 7.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Priorytet VII – Regionalny Rynek Pracy, Działanie 7.2 – Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia – projekty pozakonkursowe (dla publicznych służb zatrudnienia)).
Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie jako bezrobotni, dla których został ustalony I lub II profil pomocy w rozumieniu art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W ramach projektu wsparciem objęto 325 osób bezrobotnych, które ukończyły 30 roku życia i były zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie, dla których został ustalony I lub II profil pomocy należące co najmniej do jednej z poniższych grup:
- osoby powyżej 50 roku życia,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby o niskich kwalifikacjach.
Wszyscy uczestnicy projektu byli obejmowani wsparciem zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym identyfikacją stopnia oddalenia od rynku pracy, czyli ustaleniem profilu pomocy oraz przygotowaniem bądź aktualizacją Indywidualnego Planu Działania (IPD) i w konsekwencji realizacją pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.
W ramach projektu oprócz wymienionych wyżej usług rynku pracy (pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe) realizowane były następujące formy wsparcia:
- staże,
- przyznawanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- szkolenia „ABC Przedsiębiorczości" dla osób, którym zostaną przyznane środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej,
- szkolenia grupowe,
- refundacje kosztów wyposażonego lub doposażonego stanowiska pracy,
- prace interwencyjne.
Dzięki realizacji projektu zakłada się, że odsetek uczestników, którzy podejmą pracę w okresie do 3 miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie (efektywność zatrudnieniowa) wyniesie co najmniej:
- 33% w przypadku osób z niepełnosprawnościami,
- 30% w przypadku osób długotrwale bezrobotnych,
- 38% w przypadku osób o niskich kwalifikacjach,
- 33% w przypadku osób w wieku 50 lat i więcej,
- 39% w przypadku kobiet,
- 43% w przypadku osób niekwalifikujących się do żadnej z wyżej wymienionych grup.
Ponadto w ramach projektu:
- Zostało utworzonych 32 miejsc pracy w ramach udzielonych z EFS środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- już 165 osób podjęło pracę lub rozpoczęło prowadzenie działalności na własny rachunek, po opuszczeniu projektu,
- 38 osób uzyskało kwalifikacje po opuszczeniu projektu, potwierdzone zewnętrznym egzaminem.
Wartość projektu wynosiła 2 119 753,80 zł, w tym wkład Europejskiego Funduszu Społecznego wynosił 1 801 790,70 zł.
