
Celem szczegółowym projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie cieszyńskim, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
W ramach projektu wsparciem objęto 360 osób bezrobotnych (w tym 115 osób długotrwale bezrobotnych oraz 13 osób z niepełnosprawnościami), które nie ukończyły 30 roku życia i były zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie, dla których zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został ustalony I lub II profil pomocy oraz które nie uczestniczyły w kształceniu lub szkoleniu - tzw. młodzież NEET.
Wszyscy uczestnicy projektu byli obejmowani wsparciem zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym identyfikacją stopnia oddalenia od rynku pracy, czyli ustaleniem profilu pomocy oraz przygotowaniem bądź aktualizacją Indywidualnego Planu Działania (IPD) i w konsekwencji realizacją pośrednictwa pracy lub/i poradnictwa zawodowego.
W ramach projektu oprócz wymienionych wyżej usług rynku pracy (pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe) realizowane były następujące formy wsparcia:
- staże,
- przyznawanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- szkolenia „ABC Przedsiębiorczości" dla osób, którym zostaną przyznane środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej,
- szkolenia grupowe,
- bony szkoleniowe,
- bony na zasiedlenie.
- 17% w przypadku osób z niepełnosprawnościami,
- 35% w przypadku osób długotrwale bezrobotnych,
- 48% w przypadku osób o niskich kwalifikacjach,
- 43% w przypadku osób niekwalifikujących się do żadnej z wyżej wymienionych grup.
