Koszt najmu sali szkoleniowej może stanowić część wkładu własnego wnoszonego do projektu. W opisanym przypadku sala, w której zostaną przeprowadzone szkolenia, nie jest własnością Wnioskodawcy zatem będzie to wkład własny pieniężny. Wartość wkładu własnego należy wyliczyć proporcjonalnie, uwzględniając faktyczny koszt najmu sali od Urzędu Miasta Łodzi, a nie koszt szacowany na podstawie uchwały Zarządu.  

Jednocześnie informujemy, iż doposażenie wynajmowanej sali na potrzeby przeprowadzenia krótkiego szkolenia zostanie uznane za wydatek niekwalifikowalny.  Warto rozważyć wynajem innej sali, która będzie wyposażona w sprzęt/meble niezbędne do przeprowadzenia szkolenia. Koszt wynajmu tej sali może być wtedy wykazany jako wkład własny pieniężny. 

W tym przypadku wsparcie w postaci dodatkowego zatrudnienia nie będzie stanowiło pomocy de minimis.

Wsparcie to powinno być realizowane zgodnie z wymogami wynikającymi z Kodeksu pracy tj. m.in. powinna być zawarta umowa o pracę, sporządzony zakres czynności. Na etapie realizacji projektu rozliczenie wynagrodzenia będzie odbywało się na podstawie sporządzonej listy płac wraz z potwierdzeniami przelewów wynagrodzenia netto i pochodnych tj. podatku dochodowego i składek ZUS.

W celu spełnienia specyficznego kryterium merytorycznego nr 4 „Zakres wsparcia”, w projekcie należy zaplanować co najmniej dwie spośród siedmiu wskazanych form wsparcia.
Rekomendujemy, aby dana forma wsparcia w projekcie stanowiła odrębne zadanie.

Jako Wnioskodawcę należy wskazać wyłącznie jednostkę główną posiadającą siedzibę np. w Warszawie. Natomiast jeżeli projekt będzie realizowany przez oddział łódzki to powinien on być wykazany w sekcji Wnioskodawca i realizatorzy jako Realizator projektu.
Jednocześnie przypominamy, że wsparciem w projekcie mogą być objęci wyłącznie pracownicy, przedstawiciele oddziału w Łodzi.